Naga MarketsListopadowe spotkanie zakończyło się utrzymaniem przez Bank Rezerw Nowej Zelandii (RBNZ), zgodnie z oczekiwaniami, głównej stopy procentowej (OCR) na niezmienionym poziomie 0,25%. Bank centralny potwierdził również, że będzie kontynuować swój program skupu aktywów na dużą skalę (LSAP) do wartości 100 mld NZD. Lee Sue Ann, ekonomista z UOB Group, oceniła ostatnie spotkanie RBNZ. Jednocześnie eksperci z Citibanku przedstawili swoje spojrzenie na parę walutową NZD/USD. „Kiwi” spada w czwartek do poziomu 0,6850 po ośmiu sesjach wzrostowych.

  • Program FLP zmniejszy koszty finansowania banków i obniży rzeczywiste stopy procentowe
  • Bank centralny bada szereg alternatywnych narzędzi polityki pieniężnej, aby zapewnić dodatkowe bodźce
  • RBNZ brzmiał mniej gołębio i dokonał optymistycznej oceny aktualnej kondycji gospodarki

RBNZ: gotowy kolejny bodziec, niezmieniony OCR – UOB

RBNZKomitet Polityki Pieniężnej (RPP) podkreślił, że konieczne będą dodatkowe bodźce, aby sprostać wyzwaniom związanym z inflacją cen konsumpcyjnych i zatrudnieniem. Zostanie to zapewnione poprzez program finansowania pożyczek (FLP), który rozpocznie się w grudniu. FLP zmniejszy koszty finansowania banków i obniży rzeczywiste stopy procentowe.

RBNZ zdecydował również o dalszym opóźnieniu rozpoczęcia podwyższania kapitału bankowego do 2022 r., aby umożliwić bankom dalsze reagowanie na skutki lockdownu i wspieranie ożywienia gospodarczego. To opóźnienie wspiera inne działania podjęte przez Bank Rezerw, aby złagodzić początkowy cios gospodarczy COVID-19 poprzez promowanie przepływów pieniężnych i zaufania do systemu finansowego – stwierdziła Lee Sue Ann.

Jak powtórzono w listopadowym oświadczeniu w sprawie polityki pieniężnej, RBNZ bada szereg alternatywnych narzędzi polityki pieniężnej, aby zapewnić dodatkowe bodźce. Obejmuje to m.in. ujemne stopy oraz zakupy aktywów zagranicznych. Po dokonaniu oceny narzędzi pod kątem zasad alternatywnej polityki pieniężnej RPP uznała, że ​​FLP będzie najskuteczniejszym dodatkowym narzędziem zapewniającym bodziec w obecnym otoczeniu.

Naszym zdaniem szanse na negatywne stopy zmniejszyły się, biorąc pod uwagę fakt, że RBNZ brzmiał mniej gołębio i dokonał optymistycznej oceny aktualnej kondycji gospodarki. Nawet jeśli negatywny OCR miałby zostać wdrożony, prawdopodobnie zostanie wdrożony później lub bardziej stopniowo. Naszym podstawowym scenariuszem jest pozostawienie stóp na razie na poziomie 0,25% – podkreśliła.

NZD/USD kontynuuje ruch na północ

W ocenie ekspertów z Citibanku działania RBNZ spowodowały gwałtowny wzrost NZD. Gubernator Orr na konferencji prasowej wyraził wątpliwości co do negatywnego OCR, mówiąc, że jest za wcześnie, aby stwierdzić, czy potrzebne są ujemne stopy procentowe.

Wydaje się, że był to główny czynnik napędzający siłę NZD – wskazano w raporcie.

Tymczasem kurs NZD/USD osiągnął nowe roczne maksima, mocno przełamując opór 0,6800, który powstrzymywał  kilka razy we wrześniu. Otworzyło to drzwi do przejścia do szczytów z początku 2019 roku, w okolicach 0,6940/50. Z drugiej strony poziom 0,7000 będzie działał jako opór psychologiczny.

Kurs NZDUSD na interwale dziennym, tradingview
Kurs NZDUSD na interwale dziennym, tradingview

Zobacz również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here