Naga MarketsDroga w Australii i znak ostrzegawczy z kanguremBank Rezerw Australii (RBA) zdecydował się w trakcie wtorkowej sesji na cięcie stóp procentowych do najniższych poziomów w historii (o 25 punktów bazowych do 1,25%). Chociaż stopy australijskie nigdy nie były tak niskie, to rynek Forex nie reagował silniej na gołębią zmianę, gdyż decyzja była oczekiwana od dłuższego czasu. Ostatecznie po zakończeniu sesji azjatyckiej i na początku europejskiego poranka kurs dolara australijskiego zyskuje do amerykańskiego (AUD/USD) korzystając z ogólnego osłabienia waluty USA.


RBA ze zbilansowanym komunikatem, brak wskazówek co do dalszych ruchów na stopach

Pomimo cięcia stóp procentowych do rekordowo niskiego poziomu, treść oświadczenia polityki pieniężnej RBA prezentowała się relatywnie zbilansowanie. Bank centralny nie podawał wskazówek co do możliwości dalszych ruchów w zakresie stóp informując jedynie, że decyzja wynikała głównie z chęci realizacji celu inflacyjnego.

Te artykuły również Cię zainteresują
„Ostatnie wyniki dotyczące inflacji były niższe niż oczekiwano i wskazują na stonowaną presję inflacyjną w dużej części gospodarki. Wciąż jednak przewiduje się, że inflacja wzrośnie, a w czerwcu zostanie ona wzmocniona przez wzrost cen benzyny. Scenariusz podstawowy przewiduje, że inflacja bazowa wyniesie 1,75% w tym roku, 2% w 2020 r. i nieco więcej”poinformował RBA w oświadczeniu polityki pieniężnej.

Aktualizacja 6 czerwca, godzina 10:25: Artykuł został uzupełniony o komentarz wideo dotyczący decyzji RBA oraz dalsze perspektywy cięcia stóp autorstwa Marcina Kiepasa, analityka Tickmill:

RBA ponownie podkreślał, że wysoki poziom zadłużenia konsumenckiego oraz niska inflacja zarobkowa stanowią nadal główne ryzyko spowolnienia gospodarczego w kolejnych kwartałach. Pomocnym dla AUD mogło być natomiast stwierdzenie, że notowania australijskiej waluty znalazły się na minimach z przedziału ostatnich lat.

Oprócz samej decyzji RBA mieliśmy również dwa ważne odczyty z tego kraju. Po pierwsze bilans płatności dla pierwszego kwartału pod względem kontrybucji do PKB powinien być na poziomie 0,2 punktu procentowego (zgodnie z oczekiwaniami), wobec negatywnej kontrybucji -0,2 pp w ostatnim kwartale zeszłego roku. Raport PKB opublikowany zostanie jutro. Drugim ważnym raportem była sprzedaż detaliczna, która prezentuje się raczej słabo, gdyż  w kwietniu osłabiła się ona o 0,1% m/m przy oczekiwaniu wzrostu na poziomie 0,2% m/m”- komentują analitycy XTB.

Kurs dolara australijskiego (AUD) najwyżej od miesiąca. AUD/USD pod 0,70

Dolar australijski zyskuje do amerykańskiego drugą sesję z rzędu, korzystając z ogólnego osłabienia USD. Notowania AUD nie reagowały praktycznie w ogóle na decyzję w sprawie stóp procentowych, która już wcześniej została zdyskontowana przez rynek.

We wtorek AUD/USD podchodzi pod 0,70 USD i 50-EMA, testując najwyższe poziomy od niemal miesiąca. W okolicy przebiega również wsparcie wyznaczane po minimach z marca i kwietnia, które może blokować próby silniejszej aprecjacji.

kurs dolara australijskiego
Kurs dolara australijskiego na wykresie dziennym. AUD/USD D1

Aprecjację AUD widać również na indeksie waluty, mierzącej jej relatywną wartość do ważonego koszyka walut. Indeks znalazł się na najwyższym poziomie od 3 tygodni.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here