Dolar powiększa zyski wobec walut ryzykownych, a w pozostałych miejscach utrzymuje siłę po masywnym rajdzie ze środy, gdyż inwestorzy kwestionują efektywność środków monetarnych i fiskalnych w walce z pandemią. Optymizm po ogłoszeniu nowego programu skupu aktywów EBC przyniosło szybko wyparował z kontraktów futures w Europie i USA, ale dziś rano podejmowana jest kolejna próba odbicia.
Kurs dolara nadal w górę, a cena ropy próbuje odbijać po silniejszych osunięciach
- Wczorajsze wydarzenia opisaliśmy w Podsumowaniu Dnia
- Rada Prezesów Europejskiego Banku Centralnego odbyła w nocy nadzwyczajne posiedzenie w formie telekonferencji. Zdecydowano na nim o dodatkowym wsparciu gospodarki. Krok ma miejsce niespełna tydzień po regularnym posiedzeniu. EBC rozpoczyna nowy etap skupu aktywów PEPP (Pandemic Emergency Purchase Programme). Jego wartość to 750 mld euro i ma trwać do końca tego roku. Co istotne poluzowane zostały kryteria, w rezultacie Bank będzie mógł skupić szersze spektrum instrumentów.
- Decyzja tylko na chwile przyniosła zwrot w notowaniach futures na indeksy w Europie i USA. Kontrakt na DAX podbił do 8700, ale szybko zawrócił i przetestował 8000, zanim dziś rano ponownie odbija w kierunku 8600. Kontrakt na S&P500 zanotował podobną huśtawkę od 2470 do 2290. Indeksy w Azji głównie tracą – japoński Nikkei spada o 1 proc.
- Rynek odwrócił początkowe wzrosty, kiedy optymizm wyparował i wróciły wątpliwości, czy zapowiedziane działania będą w stanie uchronić globalną gospodarkę przed recesją.
- W poszukiwaniu płynności inwestorzy uciekają w amerykańskiego dolara. Indeks dolarowy DXY na 101 jest najwyżej od 3 lat. Wczoraj widzieliśmy masywne odpływ w USD przede wszystkim z NOK (-7 proc.), AUD, SEK, GBP (-3,7-3,8 proc.), NZD (-3,5 proc.) i CAD (-2 proc.). Dziś NOK dalej traci (-4,8 proc.) z mniejszą presją na SEK (-1 proc.), NZD i JPY (-0,5 proc.).
- EUR/USD zatrzymał się przy 1,0925, USD/JPY cofa się pod 109, GBP/USD pod 1,16 sięgnął poziomów niewidzianych od la 80. XX w. EUR/PLN jest powyżej 4,53.
- RBA ściął główną stopę procentowa do 0,25 proc. i zapowiedział program kontroli krzywej dochodowości obligacji skarbowych. Oczekuje się, że Australia ogłosi w czwartek pakiet luzowania ilościowego.
- Senat USA zatwierdził drugi duży projekt ustawy w odpowiedzi na pandemię koronawirusa, a doradca ekonomiczny Białego Domu Larry Kudlow powiedział, że rząd może skupować akcje spółek w ramach ich ratowania.
- Fed uruchomił Market Mutual Fund Liquidity Facility (MMLF), który ma dostarczyć płynność na rynek funduszy inwestycyjnych. Decyzja nie wywarła wpływu na rynki.
- Ropa WTI rośnie dziś 14,4 proc. do 23,3 USD/b, odrabiając cześć strat po wczorajszym tąpnięciu o 24 proc. Rynek doświadcza podwójnego szoku: załamania popytu i wzrostu podaży, skutkiem czego musi być gigantyczny przyrost zapasów.
- Złoto tąpnęło do 1463 USD/oz, zanim zaczęło odbijać w kierunku 1500.