Naga MarketsBank Rezerw Australii, RBAJuż 7 maja Bank Rezerwy Australii podejmie decyzję ws. głównych stóp procentowych. Według analityków z dużego banku inwestycyjnego ANZ, spadek inflacji bazowej w Australii w I kwartale pozostawia RBA niewielki wybór i najprawdopodobniej dojdzie do obniżki stóp procentowych o 25 pb , a kolejna obniżka o 25 pb prawdopodobnie nastąpi już w sierpniu.


RBA obniży stopy do poziomu 1,25%?

Eksperci uważają, iż znacznie niższy niż oczekiwano wynik inflacji bazowej oznacza, że stopy procentowe muszą ulec zmianie, aby RBA mógł wiarygodnie przewidzieć ewentualny powrót do celu inflacyjnego na poziomie 2%. Niezbędne będą również silniejsze perspektywy wzrostu, które wywrą istotną presję na obniżenie poziomu bezrobocia na rynku pracy.

Te artykuły również Cię zainteresują
Wkład, jaki RBA może wnieść w lepsze perspektywy wzrostu, to złagodzenie polityki pieniężnej, która będzie wspierać gospodarkę poprzez deprecjację kursu walutowego i poprzez zmniejszenie wymaganych płatności odsetkowych od pożyczek, uwalniając dodatkowe środki pieniężne. Mamy wątpliwości, czy umiarkowane obniżki stóp znacznie przyczynią się do trwałego wzrostu inflacji – napisano w raporcie.

Podobnie uważają eksperci z Citibanku. W ich ocenie RBA może obniżyć stopy procentowe już w maju, co na pewno nie będzie wspierać siły australijskiej waluty.

– Oczekujemy obniżki stóp procentowych przez Bank Rezerwy w Australii już w maju, kolejna może nastąpić miesiąc później – w czerwcu – uważają analitycy z Citibanku.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here