Naga MarketsDroga w Australii i znak ostrzegawczy z kanguremW zeszłym tygodniu bank inwestycyjny Westpac, jeden z największych banków australijskich informował, że w 2019 roku Bank Rezerw Australii (RBA) może nawet trzykrotnie obniżyć stopy procentowe. Zdaniem Marka Rogalskiego, głównego analityka DM BOŚ, presja na obniżki stóp w wykonaniu banku centralnego jest coraz większa, co może negatywnie wpływać również na kurs dolara australijskiego w stosunku do amerykańskiego (AUD/USD).


RBA obetnie stopy już w przyszłym tygodniu? Kurs dolara australijskiego czeka na decyzję

Decyzja RBA w sprawie stóp procentowych zaplanowana jest na wtorek, 4 czerwca, godzinę 06:30 czasu polskiego. Zgodnie z oczekiwaniami analityków główna stopa bankowa ma zostać obcięta z poziomu 1,5% (na którym znajduje się od rekordowo długiego okresu niemal 3 lat) o 25 punktów bazowych do 1,25%. W „Świecie walut” Marek Rogalski stwierdza, że oczekiwania rynkowe co do gołębiego nastawienia RBA cały czas wzrastają – jeszcze niedawno mówiono o dwóch obniżkach, a teraz w grę brane są już trzy etapy rozluźniania polityki pieniężnej.

Historyczne ujęcie stóp procentowych w Australii

„W Australii presja na obniżki stóp jest cały czas narastająca. RBA co prawda cały czas jeszcze nie rozpoczął rozluźniania polityki pieniężnej, jednak zdaniem banku inwestycyjnego Westpac, obniżki są nieuniknione. Nawet sam prezes RBA wspominał ostatnio, że podczas czerwcowego posiedzenia pod uwagę wzięta zostanie obniżka stóp procentowych. Może to sugerować, że ruch na stopach jest niemal przesądzony albo co najmniej bardzo prawdopodobny” – komentuje Marek Rogalski.

Wszyscy czekają na obniżkę. Rynek czeka na informacje o kolejnych obniżkach

W momencie gdy obniżka stopy procentowej w Australii została już zdyskontowana przez rynek, sam moment jej ogłoszenia może nie być dla rynków żadnym zaskoczeniem. W związku z tym dla kursu dolara australijskiego o wiele istotniejszy będzie sam komunikat z posiedzenia polityki pieniężnej. Jeżeli RBA zaznaczy w nim konieczność realizacji kolejnych obniżek stóp procentowych w najbliższej przyszłości, wtedy AUD/USD z pewnością będzie tracił.

Notowania popularnego Aussie w maju testowały najniższe poziomy od flash crashu z początku roku, poniżej pułapu 0,69 USD. Jeżeli strefa wsparć zostałaby wybita, wtedy kurs dolara australijskiego otworzy sobie drogę spadkową w kierunku 67 centów.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here