Naga MarketsOpublikowany 19 lutego protokół z posiedzenia banku centralnego Australii, na którym pozostawiono główną stopę procentową na rekordowo niskim poziomie 1,5 proc. przez 30 miesiąc z rzędu, wpisuje się we wcześniejszą retorykę RBA. Na tę chwilę bank wyraża się w tonie pesymistycznym odnośnie rozwoju sytuacji gospodarczej w kraju, co może oznaczać, iż w tym roku RBA zdecyduje się obniżyć główne stopy procentowe, co z kolei przyczyniłoby się do silnej deprecjacji australijskiego dolara.


Zobacz również: Początek 2019: Zachwiany globalny wzrost, gołębi EBC i FED oraz dalszy kurs EUR/USD – oceniają duże banki

Oczekujemy cięcia stóp o 25 punktów bazowych w sierpniu i listopadzie – Westpac

Bill Evans, główny ekonomista w Westpac informuje, że jego zespół analityczny w Westpac oczekuje obecnie, że Bank Rezerw Australii obniży stopy procentowe o 25 pb w sierpniu i listopadzie tego roku.

Skorygowaliśmy nasze prognozy wzrostu PKB na lata 2019 i 2020 z 2,6% do 2,2%. W związku z wolniejszą prognozą wzrostu spodziewamy się, że do końca 2019 r. podniesie się stopa bezrobocia do 5,5%. Jest to mocny argument za oficjalnymi obniżkami stóp, aby złagodzić spowolnienie gospodarcze, a następnie osiągnąć średnioterminowe cele RBA – napisano w raporcie.

Kurs dolara (AUD/USD) spadnie do poziomu 0,68 w perspektywie 12 miesięcy – Rabobank

Napis AUD/USD na tle wykresyZespół badawczy Rabobanku zauważa, że RBA przyjął zrównoważony ton na swoim ostatnim posiedzeniu: członkowie utrzymują stanowisko, że “(australijska) perspektywa wzrostu jest wspierana przez rosnące inwestycje biznesowe i wyższy poziom wydatków na infrastrukturę publiczną oraz przewidują, że gospodarka będzie rosła na poziomie 3% w tym roku”.

Eksperci wskazują, że spadek zatrudnienia prawdopodobnie ograniczy tempo wzrostu płac i potencjalnie utrudni tworzenie nowych miejsc pracy w nadchodzących miesiącach. To z kolei może doprowadzić do spowolnienia na rynkach mieszkaniowych w Sydney i Melbourne. Wysoki poziom zadłużenia gospodarstw domowych w stosunku do dochodu sugeruje, że wzrosła wrażliwość konsumentów na nadchodzące spowolnienie gospodarcze.

Pomimo zrównoważonego brzmienia RBA na początku lutowego spotkania, gubernator Lowe zaznaczył, że bank centralny rozważa wszystkie opcje zarówno te związane z obniżką jak i podwyżką stóp. Naszym zdaniem ryzyko związane z obniżką stóp procentowych stale rośnie, dlatego spodziewamy się spadków na parze walutowej AUD/USD w kierunku 0,68 w perspektywie 12 miesięcy – podsumowano w raporcie.

Zobacz również: UK: Nikłe szanse na hard Brexit, niskie bezrobocie i dalszy kurs EUR/GBP – komentują duże banki

RBA obetnie stopy w sierpniu i listopadzie, a AUD/USD spadnie do 0.68 – prognoza Westpac i RabobankuConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here