Naga MarketsRBA nie zmienia stóp. Dolar australijski najwyżej od ponad 2 latO godzinie 06:30 czasu polskiego, Bank Rezerw Australii (RBA) opublikował decyzję w sprawie stóp procentowych, utrzymując ich pułap na wysokości 0,25%. Od marcowego cięcia do rekordowo niskiego poziomu w reakcji na rozpoczynający się koronawirusowy kryzys, stopy w Kraju Kangurów pozostają bez zmian, a dolar australijski korzysta ze słabości swojego amerykańskiego kuzyna. W efekcie kurs AUD/USD we wtorek testuje najwyższe poziomy od ponad 2 lat.

  • RBA utrzymał swój docelowy poziom stóp procentowych i nie zamierza wprowadzać zmian, dopóki nie zauważy pozytywnych zmian w zakresie inflacji i zatrudnienia
  • Instytucja zwiększyła zakres programu finansowania, dzięki czemu będzie dostępny przez dłuży okres
  • Bank zrobi wszystko co w jego mocy, aby utrzymać odbudowę gospodarki
  • AUD/USD zyskuje po decyzji i testuje poziomy obserwowane ostatni raz w sierpniu 2018 roku

RBA nie wprowadza żadnych zmian do polityki pieniężnej, umacnia jednak walutę

– W Australii gospodarka przechodzi bardzo trudny okres i przeżywa największy skurcz od lat 30-tych XX wieku. Tak trudny okres nie jest tak poważny, jak wcześniej oczekiwano, a w większości Australii trwa obecnie ożywienie gospodarcze. Ożywienie to jest jednak prawdopodobnie nierówne i wyboiste, a wybuch koronaawirusa w Wiktorii ma duży wpływ na wiktoriańską gospodarkę – komentował RBA w oświadczeniu, które nie przyniosło żadnych poważnych zmian w polityce pieniężnej.

Stopy procentowe w Australii. Źródło: Trading Economics

Dla notowań AUD/USD istotny okazał się jednak fragment, w którym oficjele instytucji zauważają mocniejszą deprecjację dolara amerykańskiego w ostatnich miesiącach:

USD tracił na wartości względem większości walut w przeciągu ostatnich miesięcy. Biorąc pod uwagę ten fakt oraz wyższe ceny towarów, AUD zyskiwał i osiągał najwyższe poziomy od około dwóch lat – napisano dalej. Jednak od technicznej strony, dalsza aprecjacja może być blokowana przez lokalną strefę oporu wyznaczaną przez minima z kwietnia 2018 oraz maksima z początku grudnia tego samego roku. Jeżeli notowaniom udałoby się pokonać jednak ten poziom, wtedy droga do okrągłego pułapu 0,75 USD i historycznego wsparcia z grudnia 2017 roku stoi otworem.

AUD/USD na wykresie dziennym. Źródło: Tradingview.com

Dolar australijski początkowo zyskiwał również do polskiego złotego, ostatecznie jednak delikatnie traci. W tym tygodniu para walutowa AUD/PLN testowała poziom 2,72 zł, który był najwyższym od ponad miesiąca.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here