Naga Markets

RBA nie zmienia stóp. Dolar australijski najwyżej od ponad 2 latO godzinie 06:30 czasu polskiego, Bank Rezerw Australii (RBA) opublikował decyzję w sprawie stóp procentowych, utrzymując ich pułap na wysokości 0,25%. Od marcowego cięcia do rekordowo niskiego poziomu w reakcji na rozpoczynający się koronawirusowy kryzys, stopy w Kraju Kangurów pozostają bez zmian, a dolar australijski korzysta ze słabości swojego amerykańskiego kuzyna. W efekcie kurs AUD/USD we wtorek testuje najwyższe poziomy od ponad 2 lat.

  • RBA utrzymał swój docelowy poziom stóp procentowych i nie zamierza wprowadzać zmian, dopóki nie zauważy pozytywnych zmian w zakresie inflacji i zatrudnienia
  • Instytucja zwiększyła zakres programu finansowania, dzięki czemu będzie dostępny przez dłuży okres
  • Bank zrobi wszystko co w jego mocy, aby utrzymać odbudowę gospodarki
  • AUD/USD zyskuje po decyzji i testuje poziomy obserwowane ostatni raz w sierpniu 2018 roku

RBA nie wprowadza żadnych zmian do polityki pieniężnej, umacnia jednak walutę

– W Australii gospodarka przechodzi bardzo trudny okres i przeżywa największy skurcz od lat 30-tych XX wieku. Tak trudny okres nie jest tak poważny, jak wcześniej oczekiwano, a w większości Australii trwa obecnie ożywienie gospodarcze. Ożywienie to jest jednak prawdopodobnie nierówne i wyboiste, a wybuch koronaawirusa w Wiktorii ma duży wpływ na wiktoriańską gospodarkę – komentował RBA w oświadczeniu, które nie przyniosło żadnych poważnych zmian w polityce pieniężnej.Stopy procentowe w Australii. Źródło: Trading Economics

Dla notowań AUD/USD istotny okazał się jednak fragment, w którym oficjele instytucji zauważają mocniejszą deprecjację dolara amerykańskiego w ostatnich miesiącach:

USD tracił na wartości względem większości walut w przeciągu ostatnich miesięcy. Biorąc pod uwagę ten fakt oraz wyższe ceny towarów, AUD zyskiwał i osiągał najwyższe poziomy od około dwóch lat – napisano dalej. Jednak od technicznej strony, dalsza aprecjacja może być blokowana przez lokalną strefę oporu wyznaczaną przez minima z kwietnia 2018 oraz maksima z początku grudnia tego samego roku. Jeżeli notowaniom udałoby się pokonać jednak ten poziom, wtedy droga do okrągłego pułapu 0,75 USD i historycznego wsparcia z grudnia 2017 roku stoi otworem.

AUD/USD na wykresie dziennym. Źródło: Tradingview.com

Dolar australijski początkowo zyskiwał również do polskiego złotego, ostatecznie jednak delikatnie traci. W tym tygodniu para walutowa AUD/PLN testowała poziom 2,72 zł, który był najwyższym od ponad miesiąca.

Autor poleca również:

NEDŚledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>Poprzedni artykułPoranny przegląd rynków: Kurs euro do dolara najwyżej w tym roku, EURUSD niemal po 1,20 USD
Następny artykułKurs funta (GBP/USD) wyszedł ponad 1,34. Ropa WTI wraca ponad 43 USD/b
Krzysztof Kamiński redaktor Comparic.pl
Wiedzę z zakresu inwestowania oraz produktów finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych, a jej praktyczne zastosowanie zdobywał na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Uczestnik obrotu na największych rynkach giełdowych świata – NYSE, NASDAQ i LSE. Specjalista rynku kontraktów terminowych na surowce, głównie ropy WTI oraz złota. Autor strategii Wide View Strategy (WiViSt), którą doskonalił zgodnie z maksymą „Tnij szybko straty, pozwól zyskom rosnąć”. Zwolennik analizy technicznej. Sukces w inwestycjach zapewnia mu chłodne podejście do analizy wykresów połączone z konsekwencją i żelaznymi zasadami zarządzania kapitałem. W trakcie swej kariery na rynkach finansowych dzielił się swoim doświadczeniem z inwestorami jednego z największych brokerów Forex na świecie. Redaktor telewizji internetowej Comparic24.tv, odpowiedzialny za prowadzenie programów informacyjnych oraz poświęconych tematyce szeroko pojętego tradingu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here