Naga MarketsBardzo duże wsparcie monetarne będzie potrzebne jeszcze przez jakiś czas – wynika z opublikowanego dziś protokołu z lutowego posiedzenia Banku Rezerw Australii (RBA). Członkowie Rady Polityki Pieniężnej stwierdzili, że zakończenie skupu obligacji wywarłoby “znaczącą” presję wzrostową na notowania dolara australijskiego, którego kurs znajduje się obecnie zauważalnie niżej, niż byłby bez listopadowego pakietu stymulacyjnego.

  • Szczepionki przeciw koronawirusowi wspierają ożywienie gospodarcze
  • Australijskie PKB wróci do poziomu sprzed pandemii jeszcze w tym roku
  • W dalszym ciagu jest jednak jeszcze zdecydowanie zbyt wcześnie, by podnosić stopy proc. 

Australijska gospodarka wróci do poziomu sprzed pandemii jeszcze w 2021 r.

Członkowie RBA dyskutowali m.in. na temat globalnego ożywienia gospodarczego. Zwrócili oni uwagę, że perspektywy dla światowej gospodarki poprawiły się od początku wdrażania szczepionek przeciw koronawirusowi. W rezultacie prognozy wzrostu dla gospodarki światowej i głównych partnerów handlowych Australii zostały nieco skorygowane. Lepsza perspektywa nie zmieniła jednak oceny członków, że globalne ożywienie nadal będzie prawdopodobnie wyboiste i nierównomierne, co sprawia, że w ich ocenie jest jeszcze zbyt wcześnie na zacieśnianie polityki pieniężnej. Rozprzestrzenianie się wirusa i szybkość dystrybucji szczepionek pozostają obecnie kluczowymi wyznacznikami perspektyw.

Te artykuły również Cię zainteresują
Odnosząc się do krajowej gospodarki, członkowie RBA oczekują, iż PKB i zatrudnienie osiągną poziomy sprzed pandemii jeszcze w 2021 roku, co oznacza, że wydarzy się to około 6-12 miesięcy wcześniej niż pierwotnie zakładano.

RBA nie zamierza zacieśniać polityki pieniężnej 

Zarząd RBA w dalszym ciągu jest zdecydowany robić wszystko co w jego mocy, aby wesprzeć australijską gospodarkę i zdecydował się utrzymać istniejące ustawienia polityki. Członkowie stwierdzili, że przez jakiś czas potrzebne będzie bardzo znaczące wsparcie pieniężne, gdyż minie kilka lat, zanim cele Banku w zakresie inflacji i bezrobocia zostaną osiągnięte. Biorąc to pod uwagę, rozważanie wycofania bodźca monetarnego byłoby przedwczesne.

W związku z powyższym, decydenci rozważają również wydłużenie programu skupu obligacji, który miał zakończyć się w połowie kwietnia 2021 r. W tym celu zakupione ma zostać dodatkowe 100 miliardów dolarów obligacji wyemitowanych przez rząd Australii. Decyzja o przedłużeniu programu skupu obligacji zapewniłaby kontynuację wsparcia pieniężnego Banku dla australijskiej gospodarki.

Członkowie dyskutowali również o wpływie niskich stóp procentowych na stabilność finansową i makroekonomiczną. Potwierdzili oni, że stopa gotówkowa zostanie utrzymana na poziomie 10 punktów bazowych tak długo, jak będzie to konieczne. Nadal uważali, że wprowadzenie ujemnych stóp proc. jest wyjątkowo nieprawdopodobne.

Rada nie podniesie stóp proc., dopóki rzeczywista inflacja nie znajdzie się w zakresie docelowym od 2 do 3 procent. Aby tak się stało, wzrost płac będzie musiał być znacznie wyższy niż obecnie, co z kolei będzie wymagało znacznego wzrostu zatrudnienia. Zarząd przewiduje, że warunki te zostaną spełnione najwcześniej w 2024 roku.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: kurs złotego | notowania kryptowalut | kur dolara | jsw akcje forum | bitcoin cena wykres |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułNWZA Farm Fotowoltaiki SA wyraziło zgodę na wprowadzenie akcji na NewConnect
Następny artykułMill Games będzie pozyskiwał rumuńskie zespoły gamedevowe
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here