Naga MarketsPhilip Lowe, gubernator RBA

Dziś w nocy poznaliśmy protokół z ostatniego posiedzenia Banku Rezerw Australii (RBA). Dokument podsumowujący marcowe posiedzenie RBA powtarza niedawne uwagi prezesa tej instytucji sugerując, że stopy procentowe prawdopodobnie pozostaną na obecnym poziomie przez dłuższy czas.

  • Dziś w nocy poznaliśmy protokół z marcowego posiedzenia RBA
  • Wynika z niego, że instytucja nie zamierza podnosić stóp proc. w najbliższym czasie
  • Prawdopodobnie wzrosną one dopiero w 2023 r., bądź nawet 2024 r.

Stopy proc. zależą od wzrostu wynagrodzeń

Z opublikowanych w nocy protokołów z marcowego posiedzenia RBA wynika, że stopy procentowe nie wzrosną, dopóki wzrost płac nie osiągnie 3 proc., a to nie jest spodziewane przed 2024 rokiem.

Te artykuły również Cię zainteresują
W protokole odrzucono koncepcje, że rosnące ceny surowców mogą przełożyć się na trwały wzrost cen, dopóki w pozostałej części gospodarki, w szczególności na rynkach pracy, będzie utrzymywał się znaczny luz.

– Doświadczenia międzynarodowe sprzed pandemii wskazywały, że do zwiększenia wzrostu płac potrzebny byłby trwały okres napiętej sytuacji na rynkach pracy, a nawet wtedy presja na wzrost inflacji cen konsumpcyjnych byłaby ograniczona – podano w protokole dodając, że nawet jeśli wzrost płac rzeczywiście przyspieszy, możliwe jest również, że marże zysku przedsiębiorstw w niektórych gospodarkach mogą wchłonąć wzrost kosztów pracy, zanim przedsiębiorstwa przeniosą te koszty na ceny dla konsumentów końcowych.

Robert Carnerll, ekonomista ING zwraca uwagę, że w swoim przemówieniu z 10 marca gubernator RBA Philip Lowe jeszcze bardziej uwypuklił tę koncepcję luzu gospodarczego, zauważając, że aby inflacja osiągnęła cel inflacyjny RBA (punkt środkowy przedziału 2-3 proc.), prawdopodobnie wymagany byłby wzrost płac o 3 proc., a obecny wskaźnik wynosił jedynie 1,4 proc. i w wielu branżach pozostawał bliski historycznie niskim poziomom. Ten 3 proc. poziom dla płac został powtórzony w marcowym protokole i uznano, że jest mało prawdopodobne, aby wystąpił do 2024 roku.

Ekonomiści dostrzegają, że RBA nie zamierza zmieniać docelowej stopy pieniężnej w najbliższym czasie, ani nawet do końca 2022 r.

– Zgadzamy się, że nie ma żadnych szans na podwyżkę stóp procentowych, choć nie wykluczamy podwyżki w 2023 r., ponieważ nie wykluczamy również podwyżki stóp przez Fed do 2023 r., a dla RBA ważne jest, aby nie wyprzedzać Fed – wskazał Carnell.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: kurs krypto | kurs ropy naftowej | kurs ropy wti | pgnige notowania | dolar kurs online |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułRopa naftowa nie pokona poziomu 100 dol., twierdzi Andrzej Szczęśniak
Następny artykułDolar: najważniejsza waluta dla GPW mocno rośnie do złotego
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here