Naga MarketsPhilip Lowe, gubernator RBA

Już jutro (wtorek, 3 listopada 2020 r.) odbędzie się posiedzenie Banku Rezerw Australii (RBA), podczas którego decydenci polityczni zdecydują czy utrzymać stopy procentowe na niezmienionym poziomie, czy być może dokonać ich kolejnej obniżki. Konsensus rynkowy przed tym wydarzeniem zakłada, że bank obniży główną stopę procentową do poziomu 0,10 proc. z 0,25 proc. obecnie.

  • Bank Rezerw Australii juz trzykrotnie w ostatnim czasie obniżył stopy proc.
  • Zdaniem ekonomistów, w trakcie listopadowego posiedzenia, RBA zdecydują się na kolejną obniżkę stóp proc.

Stopy proc. RBA spadną jeszcze niżej?

Warto przypomnieć, że Bank Rezerw Australii był jednym z pierwszych banków centralnych na świecie, który dokonał rewizji poziomu swoich stóp proc. tuż po wybuchu pandemii koronawirusa. Tylko w tym roku dokonał on już aż trzech obniżek, w efekcie czego stopy procentowe spadły do 0,25 proc. z 0,75 proc. Na uwagę zasługuje fakt, iż jest to najniższy poziom w historii. W roku 2008, a więc tuż przed wybuchem pamiętnego kryzysu finansowego, główna stopa proc. RBA plasowała się na poziomie 7,25 proc.

Tuż przed listopadowym posiedzeniem Banku Rezerw Australii, zdecydowana większość ekonomistów spodziewa się, że RBA zdecyduje się po raz kolejny obniżyć stopy procentowe o 15 punktów bazowych do poziomu 0,1 proc. z 0,25 proc. obecnie.

Głównymi czynnikami determinującymi takie podejście są niedawne wystąpienia przedstawicieli RBA, którzy wskazali, że bank zamierza zrobić wszystko co w jego mocy, by przy pomocy narzędzi polityki monetarnej stymulować rynek pracy i zmniejszyć bezrobocie.

Zasugerowali oni także, że wraz z otwieraniem gospodarki po kryzysie, dalsze luzowanie polityki pieniężnej może zyskać większą popularność niż miało to miejsce wcześniej. 

Kurs dolara australijskiego w okolicy istotnego wsparcia

Spoglądając na notowania pary walutowej AUD/USD zauważymy, że rynek znajduje się obecnie w okolicy niezwykle istotnego wsparcia w wysokości 0,7020, gdzie dziś pojawiła się reakcja popytowa. Teoretycznie można by więc oczekiwać potencjalnego odrzucenia tej strefy i ponownych wzrostów AUD wobec USD.

Warto przy tym jednak pamiętać, że (przynajmniej teoretycznie) obniżka stóp procentowych RBA mogłaby osłabić dolara australijskiego, co z kolei mogłoby doprowadzić do pokonania obecnie testowanego wsparcia, a to w naturalny sposób otworzyłoby drogę do dalszej deprecjacji.

Weź udział w cyklu webinarów i zdobądź międzynarodowy certyfikat

AUDUSD Daily

Autor poleca również:


NAGA Markets jest autoryzowany i regulowany przez CySEC. NAGA Markets jest członkiem założonej w 2015 roku, notowanej na niemieckiej giełdzie grupy FinTech THE NAGA Group AG. Ze względu na bezpieczeństwo funduszy, obsługę klienta na wysokim poziomie oraz szybką realizację zleceń, broker posiada ogromne zaufanie wśród traderów na całym świecie.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułTrading mobilny: cena złota, akcje Apple oraz cena miedzi na platformie Capital.com
Następny artykułCena pszenicy lekko w dół
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here