Naga MarketsMimo, że od powstania pierwszej kryptowaluty minęło już ponad 10 lat, to Bank Rezerw Australii (RBA) dopiero teraz postanowił zabrać w ich sprawie głos. Mimo, że zdaniem wielu kryptowaluty stworzone zostały w celu walki z obecnym systemem finansowym, RBA uważa, że nie stanowią one zagrożenia dla dolarów australijskich (AUD), ani żadnej innej waluty fiducjarnej (fiat).


Ludzie wolą łatwe i znane rozwiązania

Po przeanalizowaniu wszystkiego, co wie na temat kryptowalut, RBA stwierdza, że “trudno sobie wyobrazić” nagły skok adopcji Bitcoina. Bank zauważa, że kryptowaluty są bardziej atrakcyjne i użyteczne niż tradycyjne metody płatnosci. Mimo to, ludzie wciąż preferować będą jednak łatwiejszy, bardziej znany świat walut opartych na długu i dopóki to się nie zmieni, BTC nie znajdzie zastosowania w codziennych płatnościach:

Te artykuły również Cię zainteresują
– Tak długo, jak dolar australijski będzie zapewniał niezawodny, niskoinflacyjny magazyn wartości, a branża płatnicza będzie nadal pracować nad wydajnością, funkcjonalnością i odpornością australijskiego systemu płatniczego, trudno jest wyobrazić sobie waluty kryptograficzne przedstawiające atrakcyjną propozycję, która doprowadziłaby do ich powszechnego stosowania w Australii.

Masowa adopcja TAK, powszechne użycie NIE

W specjalnym artykule RBA wskazuje, że Bitcoin prawdopodobnie nie stanie się wszechobecną metodą płatności w Australii”. Bank nie odnosi się tu jednak do masowej adopcji, a do “powszechnego użycia”. Jego zdaniem, masowa adopcja BTC może nie przejawiać się w formie masowej aktywności transakcyjnej. O wiele lepszym miernikiem adopcji BTC będzie natomiast liczba osób, które go posiadają (nawet jeżeli nie dokonują żadnych transakcji).

Zmienność zniechęca do użytkowania

Reserve Bank of Australia zaznacza także, że nie jest w żaden sposób uprzedzony do kryptowalut. Nie widzi on jednak, aby BTC posiadał jakiekolwiek właściwości mogące wyprzeć waluty fiat:

– Jak określił Nakamoto, celem Bitcoina było działanie jako mechanizm płatności peer-to-peer. W praktyce wykorzystanie tej funkcji było ograniczone. Jednakże, Bitcoin postrzegany jest jako narzędzie spekulacji. Było to szczególnie widoczne pod koniec 2017 r., kiedy to nastąpił bardzo znaczący wzrost cen bitcoina…

Nawiązując do właściwości monetarnych, RBA stwierdza, że kryptowaluty może i wprowadzają innowacje, to jednak niestabilność cen utrudnia korzystanie z nich zwykłym konsumentom:

– Jeśli konsumenci nie mają pewności, ile będzie warta kryptowaluta z jednej chwili na drugą, to dla większości osób nie będzie ona atrakcyjna, jeśli chodzi o zakup towarów i usług w tej kryptowalucie i akceptację płatności w kryptowalucie. Podobnie, duża zmienność cen sprawia, że waluty kryptograficzne są słabym magazynem wartości.


Interesujesz się kryptowalutami? Już teraz dołącz do grupy na Facebooku prowadzonej przez portal Comparic.pl. Bądź na bieżąco z informacjami ze świata kryptowalut, niezależnie od tego gdzie się znajdujesz!.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułKanada: Słaby odczyt sprzedaży detalicznej. Jak reaguje CAD?
Następny artykułBitcoin dotrze do $15000 po przebiciu poziomu $10000
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here