Naga Markets
RBA: 2.75% właściwy w najbliższym czasie
rba.gov.au

Dzisiejszej nocy miało miejsce posiedzenie Reserve Bank of Australia, na którym rada monetarna postanowiła pozostawić stopy procentowe na niezmienionym poziomie, stwierdzając jednak, że prognozy dotyczące inflacji pozostawiają nieco miejsca dla dalszego luzowania polityki monetarnej. W oświadczeniu RBA czytamy: “Dolar Australijski stracił na wartości około 10% od początku kwietnia, mimo to wciąż pozostaje wysoko. Jest możliwe, że waluta będzie nadal traciła z czasem, co sprzyjałoby zrównoważeniu wzrostu gospodarczego. Na dzisiejszym spotkaniu rada uznała, że obecne łagodniejsze warunki finansowe będą skutkowały wzmocnieniem wzrostu w przyszłości w połączeniu z osiągnięciem celu inflacyjnego. Rada zdecydowała, że obecna polityka monetarna jest właściwa na najbliższy czas. Ponadto rada uznała, że oczekiwania inflacyjne, jak już wspomniano, tworzą miejsce dla dalszego luzowania, które może być konieczne dla wspierania popytu.”

Link do oświadczenia <<<KLIK>>>Pomimo deprecjacji Dolara Australijskiego inflacja pozostaje na umiarkowanym poziomie. Natomiast racjonalne spojrzenie zakłada wyższy globalny wzrost w przyszłym roku, niż się spodziewano. Rada nie wspomina w swoim oświadczeniu o Chinach, jednak można sądzić, że kwestia Chin była na posiedzeniu szczegółowo omawiana. Prawdopodobnie po publikacji protokołu z posiedzenia – za 2 tygodnie – dowiemy się, czy są jakiekolwiek obawy co do spowolnienia wzrostu gospodarczego z powodu problemów w Chinach. Natomiast już jutro, gubernator Glenn Stevens będzie przemawiał przed Ekonomicznym Stowarzyszeniem Chin (Economic Society of China) i można się spodziewać, że poruszy temat Chińskiej gospodarki.

Analitycy podkreślają, że RBA zwraca uwagę na inflację i poziom cenowy Dolara Australijskiego. Stąd wniosek, że kolejne cięcie stóp procentowych może mieć miejsce po ukazaniu się wyniku inflacji za drugi kwartał w przyszłym miesiącu lub jeśli dalsze spadki AUD zostaną zatrzymane.Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here