Naga Markets
Ray Dalio twierdzi, że akcje i obligacje czeka załamanie. Recesja uderzy w 2023 i 2024 roku
Ray Dalio, założyciel Bridgewater Associates

Ray Dalio, miliarder i założyciel Bridgewater Associates LP podczas wywiadu dla MarketWatch podzielił się ze słuchaczami ponurą prognozą dla gospodarki i rynku akcji – w tym S&P 500 – po tym jak Fed po raz kolejny zdecydował się podnieść stopy procentowe o 75 pb. W swojej prognozie spodziewa się on kolejnych podwyżek, co finalnie doprowadzi do kryzysu.

Ray Dalio nie ma dobrych wiadomości dla inwestorów

Kiedy oczy wszystkich inwesotrów zwrócone były na decyzję Fed w sproawie stóp procentowych, legendarny inwestor Ray Dali ostrzegł wszystkich którzy wciąż mają nadzieję, że ceny aktywów wkrótce odbiją. W jego ocenie, Fed musi dalej podnosić stopy procentowe, żeby zahamować inflacje.Myślę, że będzie gorzej w 2023 i 2024 roku, co ma wpływ na wybory prezydenckie. Prezes Fed Jerome Powell przyrzekł, że bank centralny zrobi wszystko, co w jego mocy, aby ograniczyć inflację, nawet jeśli w tym procesie rozbije rynki i gospodarkę. Aby to osiągnąć, Fed musi podnieść stopy procentowe do poziomu między 4% a 5%. Teraz, gdy Fed dokonał trzeciej podwyżki stóp procentowych o 75 punktów bazowych, stopa funduszy federalnych powróciła powyżej 3% po raz pierwszy od czasów kryzysu w 2008 roku – powiedział Dalio w rozmowie z redaktorem naczelnym MarketWatch.

Źródło: CME FedWatch Tool
Źródło: CME FedWatch Tool

Muszą doprowadzić stopy procentowe w okolice 4,5%, a może nawet wyżej. Jedynym sposobem, w jaki Fed może skutecznie walczyć z inflacją, jest zadawanie “bólu gospodarce” – dodał.

Zgodnie z narzędziem CME’s FedWatch, inwestorzy kontraktów terminowych przewidują, że Fed może podnieść stopę referencyjną, aż do 4,5% do lipca. Jednak traderzy widzą tylko minimalną szansę, że stopa osiągnie 5%, zanim Fed zdecyduje się ponownie zacząć ciąć stopy.

Kiedy sprowadzasz stopy procentowe do zera, lub w okolice zera, to co się dzieje, to podnosi ceny wszystkich aktywów. A kiedy idziesz w drugą stronę, ma to odwrotny efekt. Podczas gdy Dalio powiedział, że spodziewa się, że akcje zniosą więcej strat, wskazał na rynek obligacji jako szczególny obszar obaw. Problem polega na tym, że Fed nie monetyzuje już długu emitowanego przez rząd federalny. A we wrześniu Fed planuje podwoić tempo, w jakim obligacje skarbowe i hipoteczne będą redukowane z bilansu banku centralnego – wskazał Ray Dalio

Źródło: TradingView
Źródło: TradingView

Kto będzie kupował te obligacje? Mieliśmy 40-letnią hossę na obligacjach… wszyscy posiadający obligacje sprawili, że ich cena wzrosła. Cena szła w górę i to było samonapędzające się przez 40 lat. Teraz masz ujemne realne zwroty z obligacji…i ich cena idzie w dół – powiedział Dalio.

W Stanach Zjednoczonych inflacja nieznacznie spadła po osiągnięciu rekordowych odczytów kilka miesięcy temu. Były to jednocześnie najwyższe poziomy od ponad 40 lat. Raport na temat presji cenowej w sierpniu wystraszył rynki finansowe w zeszłym tygodniu. Elementy inflacji “bazowej”, takie jak koszty mieszkaniowe zaskoczyły analityków. Jednak trwający kryzys energetyczny w Europie doprowadził do jeszcze poważniejszego wzrostu kosztów wszystkiego, od ciepła po dobra konsumpcyjne.

XTB

Autor poleca również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here