Naga MarketsturcjaLira turecka osiągnęła wyjątkowo niski poziom dolara w środę, po tym jak kraj został nieprzychylnie oceniony przez agencję Standard & Poor, mimo ostrzeżeń analityków dla Ankary o możliwości napotkania niemożliwych do przewidzenia przepływów kapitałowych, które mogą wymusić podważenie ekonomii przez zwolenników nieudanego puczu.


Spadek waluty, spadek ratingu

Waluta spadła aż o 1,4% do 3.0834 za dolara krocząc ku poprzednim rekordowym osunięciom waluty z września 2015 kiedy to osiągnęła 3.0752.

S&P obniżył rating waluty obcej Turcji do podwójnego B i utrzymał negatywną perspektywę. Agencja ratingowa obniżyła również opinię zadłużenia w walucie krajowej Turcji o jedno oczko na podwójne B plus.

USD/TRY na nowych wieloletnich szczytach po środowej obniżce ratingu
USD/TRY na nowych wieloletnich szczytach po środowej obniżce ratingu

Zdanie agencji ratingowej

W następstwie nieudanego zamachu stanu, uważamy, że ryzyko dla zdolności Turcji do rolowania długu zewnętrznego wzrosło” powiedział Trezor Cullinan, analityk S&P.

Spodziewamy się, że ze względu na niepewność polityczną, decydenci Turcji prawdopodobnie odchodzą od ich zobowiązań, o przyjęciu reform mających na celu zmniejszenia uzależnienia gospodarki od finansowania zagranicznego

S&P oczekuje od Turcji zmniejszenia zagranicznego długu o dwie piąte w ciągu 12 miesięcy. Konkurencyjna agencja ratingowa Moody`s doniosła w tym tygodniu, że ocena poziomu inwestycji została obniżona ze względu na podniesione ryzyko polityczne.

Turecki minister finansów Naci Agbal obiecał, iż gospodarka kraju przetrzyma wszelkie trudności, które pochodzą z nieudanego puczu.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here