Naga Markets[pullquote align=”right” cite=”” link=”” color=”” class=”” size=””]Zyskaj przewagę nad innymi dzięki MT4 Supreme[/pullquote]

Raporty CFTC są przygotowywane przez Commodity Futures Trading Commission w Stanach Zjednoczonych. CFTC wymaga od uczestników rynku raportowania wszystkich swoich transakcji powyżej określonych limitów. Raporty CFTC dają nam zatem wiedzę na temat otwartych pozycji na giełdzie Chicago Mercantile Exchange oraz New York Board of Trade. W raporcie zawarte jest ponad 70% wszystkich otwartych pozycji na rynku kontraktów futures. Dzięki danym zawartym w raporcie możemy przewidywać główne trendy na rynkach finansowych, niemniej jednak warto podkreślić, że są publikowane z trzydniowym opóźnieniem. W przypadku analizy średnio i długoterminowych trendów takie opóźnienie jest dopuszczalne.

Tutaj znajdziesz informację o raporcie CFTC. Co oznaczają poszczególne jego elementy i jak dokładnie go interpretować?

USD/CAD – kontynuacja trendu

usdcad-d1-admiral-markets

Wykres numer 1: dzienne notowania USD/CAD

Notowania pary walutowej USD/CAD w dalszym ciągu podążają za notowaniami ropy naftowej. Każdy ruch spadkowy „czarnego złota” osłabia dolara kanadyjskiego. Aktualnie znajdujemy się powyżej magicznego poziomi 1,40, natomiast ropa spadła poniżej 35$ za baryłkę. Dolar kanadyjski ostatni raz na tym poziomie znajdował się w 2003 roku, jednak do historycznych szczytów zostało nam daleko. Aktualnie na interwale dziennym trend wzrostowy wspierany jest przez strefę popytu w okolicy 1,381-1,390. Dzisiejsze dane dot. zmiany zatrudnienia okazały się lepsze od konsensusu. Ekonomiści prognozowali odczytu na poziomie 11 tyś., natomiast aktualny odczyt wynosi 22,8tyś.

Dalsze wzrosty na dolarze kanadyjskim według dużych graczy są już wątpliwe. Od kilku tygodni traderzy niekomercyjni domykają swoje krótkie pozycje w dolarze kanadyjskim, otwierają natomiast coraz więcej pozycji długich.

1

Wykres numer 2: Ilość pozycji netto na tle notowań kursu walutowego CAD/USD

Należy również zauważyć, że jest to odwrócony kurs waluty USD/CAD. Walutą bazową w  takim przypadku jest CAD, a walutą kwotowaną jest USD. W taki sposób łatwiej jest zobrazować dużą korelacje pomiędzy pozycjonowaniem się traderów niekomercyjnych, a kursem waluty USD/CAD.

2

Wykres numer 3: Zmiana pozycji długich i krótkich w poprzednim tygodniu.
EUR/USD
EURUSDDailyWykres numer 1: dzienne notowania USD/CAD

Dzisiaj poznaliśmy bardzo dobre dane z amerykańskiego rynku pracy. Zatrudnienie w sektorze pozarolniczym wyniosło 292 tys. miejsc przy prognozie 203 tys. Spowodowało to silny ruch, który zakończył się w okolicach poziomu wsparcia w okolicach 1.08. Na razie nie udało się trwale przełamać tego obszaru. Gdyby ta sztuka się udała kurs będzie miał otwartą drogę do kolejnego obszaru w okolicach 1.07, a następnie do dołka z grudnia ub.r. w okolicach 1.0550.

Zaostrzanie polityki pieniężnej przez Fed z pewnością będzie dalej umacniać dolara amerykańskiego, zwłaszcza do euro, gdzie EBC wręcz przeciwnie łagodzi swoją politykę monetarną.

Z drugiej strony duzi gracze domykają już swoje krótkie pozycje na euro, być może nie widzą szansy na dalsze osłabianie się euro względem dolara amerykańskiego. Pojawiła się dosyć duża dywergencja, duzi gracze domykają swoje krótkie pozycje, natomiast kurs EUR/USD ledwie reaguje. Może to świadczyć o tym, że w przeciągu kilku tygodni zobaczymy spore umocnienie się euro względem dolara amerykańskiego.

2

Wykres numer 2: Ilość pozycji netto na tle notowań kursu walutowego CAD/USD
1Wykres numer 3: Zmiana pozycji długich i krótkich w poprzednim tygodniu.
 
Pobierz pełny Raport CFTC. Dowiedz się, czy dolar amerykański dalej utrzyma pozycję króla. W pobranym raporcie CFTC znajdziesz również takie instrumenty finansowe jak: GBP/USD , NZD/USD, USD/JPY,  Dollar index.


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

1 KOMENTARZ

  1. Odnosnie “Pojawiła się dosyć duża dywergencja, duzi gracze domykają swoje krótkie pozycje, natomiast kurs EUR/USD ledwie reaguje. Może to świadczyć o tym, że w przeciągu kilku tygodni zobaczymy spore umocnienie się euro względem dolara amerykańskiego.”

    Czegos nie rozumiem. Pozycje krotkie sa domykane (zamykane) odbywa sie to przez pozycje odwrotna czyli przez otwarcie pozycji dlugiej tej samej wartosci. Jesli nie powoduje to znaczacego wzrostu ceny to jak mozna sie spodziewac wzrostu eurusd czy nie mowi to o rownowadze na rynku ? Mam rozumiec ze wnioski o umocnieniu eur do usd wyplywaja z samej informacji o zamykaniu pozycji krotkich przez duzych graczy ?
    pozdrawiam

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here