Naga Markets[pullquote align=”right” cite=”” link=”” color=”” class=”” size=””]Zyskaj przewagę nad innymi dzięki MT4 Supreme[/pullquote]

Raporty CFTC są przygotowywane przez Commodity Futures Trading Commission w Stanach Zjednoczonych. CFTC wymaga od uczestników rynku raportowania wszystkich swoich transakcji powyżej określonych limitów. Raporty CFTC dają nam zatem wiedzę na temat otwartych pozycji na giełdzie Chicago Mercantile Exchange oraz New York Board of Trade. W raporcie zawarte jest ponad 70% wszystkich otwartych pozycji na rynku kontraktów futures. Dzięki danym zawartym w raporcie możemy przewidywać główne trendy na rynkach finansowych, niemniej jednak warto podkreślić, że są publikowane z trzydniowym opóźnieniem. W przypadku analizy średnio i długoterminowych trendów takie opóźnienie jest dopuszczalne.

Tutaj znajdziesz informację o raporcie CFTC. Co oznaczają poszczególne jego elementy i jak dokładnie go interpretować?

USD/CAD – kontynuacja trendu

Para walutowa USD/CAD znajduje się cały czas w trendzie wzrostowym, spowodowane jest to cały czas taniejącą ropą oraz silnym dolarem amerykańskim. Dolar amerykański po ostatniej podwyżce stóp procentowych zyskał do wszystkich głównych par walutowych. Poniższy wykres przestawia korelacje ceny ropy WTI z parą walutową USD/CAD.

usdcad-h4-admiral-markets

Wykres numer 1: Notowania ropy WTI (zielono-żółte świeczki) na tle notowań pary walutowej USD/CAD (czarno-białe świeczki)

Korelacja ceny ropy naftowej WTI z parą walutową USD/CAD w ostatnim czasie zachowuje ujemną korelację. Odwrócenie trendu osłabiania się dolara kanadyjskiego może przynieść dopiero ustabilizowanie się cen na rynku ropy naftowej.

USDCADW1

Wykres numer 2: Tygodniowe notowania pary walutowej USD/CAD

Na interwale tygodniowym trend wzrostowy trwa w najlepsze, aktualnie znajdujemy się na 10 letnich szczytach. Długoterminowy trend wzrostowy wspierany jest przez strefę popytu w okolicy 1,32-1,332 oraz linie trendu. Jeżeli ceny ropy naftowej zdołają pokonać swoje ostatnie minimum 36,69$ za baryłkę to trend wzrostowy na parze walutowej USD/CAD będzie kontynuowany.

Pozycje netto dużych graczy na kontraktach terminowych w badanej grupie traderów są cały czas ujemne. Warto również zauważyć, że traderzy niekomercyjni dobierają coraz więcej krótkich pozycji po coraz mniej korzystnych dla nich cenach, co potwierdza mocny trend wzrostowy na parze walutowej USD/CAD.

wykres 1

Wykres numer 3: Ilość pozycji netto na tle notowań kursu walutowego CAD/USD

Należy również zauważyć, że jest to odwrócony kurs waluty USD/CAD. Walutą bazową w  takim przypadku jest CAD, a walutą kwotowaną jest USD. W taki sposób łatwiej jest zobrazować dużą korelacje pomiędzy pozycjonowaniem się traderów niekomercyjnych, a kursem waluty USD/CAD.

wykres 2

Wykres numer 4: Zmiana pozycji długich i krótkich w poprzednim tygodniu.
NZD/USD – stopy w dół

Po ostatnim posiedzeniu RBNZ zdecydowało się na kolejną obniżkę stóp procentowych. Jednak dolar nowozelandzki nie stracił na wartości. Komunikat RBNZ był odebrany jako bardziej jastrzębi, dodatkowo bank centralny Nowej Zelandii pilnie przygląda się poczynaniom FED-u, który podniósł stopy procentowe. Przy kolejnych podwyżkach stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych dalsze obniżki stóp procentowych w Nowej Zelandii stoją pod znakiem zapytania.

nzdusd-h4-admiral-markets

Wykres numer 1: Tygodniowe notowania pary walutowej NZD/USD

Na wykresie czterogodzinnym znajdujemy się w strefie popytu 0,669-0,670 oraz testujemy linie trendu wzrostowego. Według analiza technicznej dalsze wzrosty Nowozelandczyka są bardzo prawdopodobne.

Pozycje dużych graczy już od dawna pokazywały odwrócenie się trendu spadkowego na parze walutowej NZD/USD. Już od kilku tygodni traderzy niekomercyjni zajmują coraz więcej długich pozycji na danej parze walutowej.

NZDUSD wykres 1

Wykres numer 3: Ilość pozycji netto na tle notowań kursu walutowego NZD/USD

NZDUSD wykres 2

Wykres numer 3: Zmiana pozycji długich i krótkich w poprzednim tygodniu.
Pobierz pełny Raport CFTC. Dowiedz się, czy dolar amerykański dalej utrzyma pozycję króla. W pobranym raporcie CFTC znajdziesz również takie instrumenty finansowe jak: Nasdaq 100, NZD/USD oraz S&P 500


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here