Naga MarketsPoranny komentarz makroŚrodowy kalendarz makroekonomiczny obfituje w sporą ilość informacji o średnim lub niskim znaczeniu rynkowym. Niezaprzeczalnie jedną z najistotniejszych jest publikowany w godzinach przedpołudniowych raport dotyczący kondycji rynku zatrudnienia w UK.


Dane publikowane do tej pory

W godzinach nocnych oraz wczesnym rankiem poznaliśmy serię odczytów z gospodarki australijskiej, japońskiej oraz chińskiej. W przypadku Australii najbardziej interesował nas indeks cenowy wynagrodzeń, który pokrył się z konsensusem (kw/kw 0.6% oraz r/r 2.3%).

Następnie seria danych japońskich o godzinie 06:30, gdzie rynek szczególną uwagę zwracał na produkcję przemysłową r/r (2.3%, poprzednio 2.0%). O 07:30 natomiast poznaliśmy rezultaty chińskiej sprzedaży detalicznej – wynik okazał się delikatnie gorszy od prognoz (10.5% vs 10.6% konsensus).

Ponowna dewaluacja juana w wykonaniu PBOC

Ludowy Bank Chin kolejny dzień z rzędu obniża stawkę referencyjną do 6.3306. Wczorajsze cięcie o 1.9% wypchnęło USD/CNY na najwyższe poziomy od trzech lat – dzisiejsze luzowanie o kolejne 1.6% spowodowało natomiast, że stawka referencyjna znajduje się na najniższych poziomach od października 2012r.

Odbiło się to oczywiście na AUD/USD, które próbowało testować tegoroczne, lipcowe dołki, cena jednak jak na razie zamknęła się nad nimi.

Co przyniesie raport dotyczący brytyjskiego zatrudnienia

W obliczu coraz wyraźniejszych zapowiedzi normalizacji polityki pieniężnej i chęci podwyższania stóp przez Bank Anglii, dobre wyniki raportu z rynku pracy są niezwykle istotne. Prognozy przed publikacją dzisiejszych wyników nie należą jednak do najbardziej zachęcających.

Co prawda stopa bezrobocia ma się utrzymać na niezmienionym poziomie 5.6%, podobnie jak średnie zarobki z wykluczeniem bonusów (2.8%), to wskaźnik średnich wynagrodzeń z uwzględnieniem bonusów ma spaść do 2.8% z 3.2%. Pocieszający może być jednak niższy od poprzedniego odczyt claimant count change, który prezentuje zmianę liczby niezatrudnionych ludzi w UK (1.5tys. prognoza vs 7tys. poprzednio).

Pozostałe odczyty dzisiejszej sesji

Dzisiaj w kalendarzu makroekonomicznym uwagę zwrócić powinniśmy jeszcze na:

  • 11:00 – Szwajcaria – sondaże ZEW
  • 11:00 – Euroland – produkcja przemysłowa
  • 11:00 – Niemcy – aukcja 10-letnich obligacji
  • 14:30 – USA – przemówienie W. Dudleya z FED


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here