Naga MarketsNa rynkach globalnych utrzymują się pozytywne nastroje. Czynnikiem wspierającym apetyt na bardziej ryzykowne aktywa były wczorajsze informacje, że komisja budżetowa USA zatwierdziła we wtorek senacki projekt ustawy o reformie podatków. W związku z powyższym ustawa może zostać poddana pod głosowanie jeszcze w tym tygodniu. Ponadto opublikowany indeks zaufania konsumentów Conference Board pozytywnie zaskoczył wskazując na bardzo dobre nastroje Amerykanów. Wspomniany wskaźnik wzrósł w listopadzie do 129,5 pkt. z 126,2 pkt., po korekcie w górę danych za wrzesień. Do podtrzymanie lepszego klimatu inwestycyjnego przyczyniły się także doniesienia odnośnie porozumienia w kwestii kwoty, która Wielka Brytania będzie musiała zapłacić Unii Europejskiej po jej opuszczeniu, co w szczególności zaowocowało silnym wzrostem wartości funta. Ponadto przesłuchanie Powell’a przebiegało bez niespodzianek. Następca Yellen będzie kontynuatorem dotychczasowej polityki monetarnej zakładającą stopniową normalizację stóp procentowych, tak by doprowadzić inflację do celu.

Dzisiaj w centrum uwagi pozostają wstępne dane odnośnie  inflacji konsumenckiej z Niemiec. Konsensus rynkowy zakłada, że w listopadzie inflacja CPI przyspieszyła do 1,7% z 1,6% w skali roku oraz wzrosła o 0,3% w ujęciu miesięcznym. Odczyt jest ważny z tego względu, że jutro zostaną opublikowane dane o inflacji CPI dla całej strefy euro. Oznaki presji inflacyjnej, a w szczególności wzrost inflacji bazowej może utwierdzać rynki w przekonaniu, że Europejski Bank Centralny zdecyduje się zakończyć program skupu aktywów  jeszcze w 2018 roku. Ponadto z USA poznamy zrewidowany odczyt PKB za trzeci kwartał. Dzisiaj wystąpi też Janet Yellen w Kongresie, jednakże jej przemówienie nie powinno mieć większego wpływu na sytuację rynkową ze względu na wycenianą w grudniu podwyżkę stów procentowych w USA. Więcej informacji na temat stanu amerykańskiej gospodarki dostarczy wieczorem Beżowa Księga Fed.

Na rynku krajowym utrzymuje się pozytywny sentyment do złotego. Kurs EUR/PLN znajduje się poniżej poziomu 4,20, natomiast USD/PLN oscyluje w rejonie 3,5250. Polską walutę wspierają informacje o nadwyżce budżetowej, która w październiku wyniosła 2,7 mld zł. Ponadto utrzymujący się pozytywny klimat inwestycyjny  wspiera apetyt na bardziej ryzykowne aktywa, w tym takie waluty jak PLN.

USD/JPY

USD/JPY wyhamował spadki na geometrycznym poziomie wynikającym z 50% zniesienia całości fali wzrostowej kształtującej się od początku września tego roku. Korekta spadkowa była dość głęboka i sprowadziła notowania poniżej kluczowych średnich EMA w skali dziennej (50-,100- i 200-okresowej), co powinno ograniczać jak na razie aktywność ze strony popytowej. Na wykresie dziennym w dniu wczorajszym na wspomnianym geometrycznym poziomie w rejonie 111,00 jenów za dolara ukształtowała się formacją inside bar. Wybicie z zakresu 110,83-111,68 może zaowocować silniejszym ruchem kierunkowym w krótkim terminie. Najbliższy opór w postaci 200-okresowej średniej EMA w skali D1 znajduje się na poziomie 111,75.

GBP/USD

GBP/USD powrócił do wzrostów, po tym jak para przetestowała wsparcie w postaci 50-okresowej średniej EMA w skali dziennej. Pozytywne doniesienia w sprawie negocjacji odnośnie Brexitu wpłynęły na przyśpieszenie wzrostów. Notowaniom udało się dziś dotrzeć w rejon geometrycznego oporu w postaci 61,8% zniesienia Fibo całości impulsu spadkowego z poziomu 1,3659, który został jak na razie wybroniony. Najbliższe wsparcie wyznaczają maksima lokalne w rejonie 1,3380.
Zespół Noble Markets wspiera  edukację inwestorów o rynkach zagranicznych dzięki cyklicznym szkoleniom internetowym. Bezpłatne interaktywne spotkania z naszymi specjalistami pomagają w zrozumieniu mechanizmów, które kierują zmianami cen walut, surowców, towarów i akcji na całym świecie. SPRAWDŹ LISTĘ SZKOLEŃ>>>


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here