Naga MarketsPrzegłosowanie ustawy podatkowej w USA jest coraz bliższe finału, jednakże nie widać pozytywnego przełożenia na notowania waluty amerykańskiej. Przy dobrych wiatrach dziś ustawa powinna trafić na biurko Trump’a. Oczekuje się, że prezydent USA podpiszę ją jeszcze przed  świętami, dzięki czemu będzie ona mogła wejść w życie w pierwszym kwartale przyszłego roku. Notowania indeksu dolara w dalszym ciągu utrzymują się poniżej kluczowych średnich EMA w skali dziennej, co z technicznego punktu widzenia sprzyja powrotowi w okolice wsparcia na poziomie 92,50 pkt. Eurodolar z kolei kontynuuje rozpoczęte w tym tygodniu zwyżki. Wczoraj w umocnieniu euro nie przeszkodził nieco niższy niż oczekiwano odczyt indeksu Ifo z Niemiec. Główna para walutowa znajduje się dziś tuż poniżej maksimum lokalnego z 14.XII. na poziomie 1,1862.

Zgodnie z konsensusem rynkowym Bank Szwecji nie zdecydował się dzisiaj na zmianę parametrów polityki pieniężnej, jednakże podtrzymał chęć podwyżki stóp procentowych w połowie 2018 roku. Riksbank nie spieszy się ze wzrostem kosztu pieniądza ze względu na obawy związane z nadmiernym umocnieniem korony szwedzkiej, a także ze względu na chęć utrzymania inflacji w pobliżu celu. Przypomnę, że tamtejszy bank centralny włożył dużo wysiłku w to, by oczekiwania inflacyjne wzrosły. Perspektywy dla wzrostu gospodarczego pozostają dobre, pomimo niepokojącej sytuacji na rynku nieruchomości (spadki cen nieruchomości najprawdopodobniej będą ograniczać inwestycje na tym rynku). Dzisiaj rozpoczyna się także dwudniowe posiedzenie Banku Japonii, a jutro poznamy decyzję odnośnie parametrów polityki pieniężnej. Komunikat BoJ będzie monitorowany pod kątem bardziej jastrzębich akcentów. Utrzymująca się dywergencja w polityce pieniężnej Rezerwy Federalnej i BoJ sprzyja wzrostom na tej parze.

Workowa sesja sprzyjała złotemu i była to zasługa lepszych danych z Polski. Produkcja przemysłowa wzrosła w listopadzie o 9,1% wobec wzrostu o 12,3% w poprzednim okresie. Z kolei dynamika produkcji budowlano-montażowej była wyraźnie wyższa niż zakładał konsensus rynkowy i wyniosła 19,8% r/r. Pozytywnie zaskoczyły także dane o sprzedaży detalicznej, która zwiększyła się o 10,2% w listopadzie wobec oczekiwanego wzrostu o 7,5% r/r. Powyższe publikacje dają podstawy do tego by antycypować wysokie tempo wzrost polskiego PKB w kolejnych kwartałach. Notowania USD/PLN utrzymują się dzisiaj poniżej poziomu 3,5500, natomiast kurs EUR/PLN zszedł poniżej psychologicznej bariery 4,2000.

EUR/USD

Eurodolar oscyluje w pobliżu lokalnego szczytu na poziomie 1,1862 w oczekiwaniu na nowe impulsy. Notowania utrzymują się powyżej kluczowych średnich kroczących EMA w skali H4 (50-,100- i 200-okresowej), co wspiera stronę popytową na tej parze. W przypadku wyjścia powyższej maksimów lokalnych w rejonie 1,1860, techniczny obraz rynku będzie sprzyjał powrotowi notowań w okolice 1,1940/60. Silnym wsparciem pozostają okolice 1,1800.

USD/JPY

USD/JPY powrócił powyżej kluczowych średnich kroczących EMA w skali dziennej (50-,100- i 200-okresowej), co wspiera zwyżki na tej parze. Notowania utrzymują się też powyżej linii trendu, co ogranicza zasięg ruchów korekcyjnych. Z technicznego punktu widzenia notowania mogą podjąć próbę powrotu w okolice 113,75 jenów za dolara, gdzie opór wyznacza lokalny szczyt z 12.XII. Najbliższe wsparcie w postaci 50-okresowej średniej EMA znajduje się na poziomie 112,65.
Zespół Noble Markets wspiera  edukację inwestorów o rynkach zagranicznych dzięki cyklicznym szkoleniom internetowym. Bezpłatne interaktywne spotkania z naszymi specjalistami pomagają w zrozumieniu mechanizmów, które kierują zmianami cen walut, surowców, towarów i akcji na całym świecie. SPRAWDŹ LISTĘ SZKOLEŃ>>>


tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here