EURUSD

Komentarz:

Na rynku eurodolara mamy do czynienia z kontynuacją wzrostu notowań, co związane jest z napływającymi danymi makro z europejskich gospodarek. Wcześniej optymizm inwestorów poprawiły grudniowe odczyty indeksów PMI dla strefy euro, które wspięły się na nowe maksima. Dla sfery usług wskaźnik wzrósł do 56,6 z 56,2 miesiąc wcześniej, natomiast PMI dla przemysłu wyniósł 60,6 wobec 60,1 w poprzednim miesiącu. Motorem wzrostu notowań euro były także pozytywne zaskoczenia w przypadku sprzedaży detalicznej, która w listopadzie wzrosła aż 2,8% r/r oraz produkcji przemysłowej, która w tym samym czasie wzrosła o 3,2% r/r. Tak dobrej serii danych makro ze strefy euro nie było od dawna. To zaostrzyło apetyty inwestorów na przyspieszenie tempa zacieśnienia polityki monetarnej przez EBC.

W konsekwencji kurs euro wzrósł względem dolara o 0,77% do 1,2134. W mojej ocenie trend umocnienia euro będzie się nadal rozwijał, co oznaczałoby w praktyce wydłużenie fali wzrostu nawet w rejon 1,315.

EURPLN

Komentarz:

Zgodnie z oczekiwaniami rozgrywa się sytuacja na rynku EURPLN. Notowania pary walutowej odbiły od wsparcia na wysokości 4,15. Jest to odskok natury technicznej, ale poparty również danymi makro ze strefy euro. Skala odbicia kursu EURPLN sięga 4,1716 (+0,43% w skali tygodnia). Warto zaznaczyć, że notowania EURPLN znajdują się pod silnym wpływem dobrych danych makro ze strefy euro, dlatego EBC może zmienić retorykę na bardziej jastrzębią co skutkowałoby dalszym umocnieniem euro.

Na wykresie zarysowała się biała świeca nad poziomem wsparcie 4,15. Pozytywny test linii obrony sugeruje możliwość pojawienia się silniejszego odreagowania w rejon 4,2240, następnie do 4,2640.

USDPLN

Komentarz:

Z kolei na rynku USDPLN mamy do czynienia z kontynuacją trendu spadkowego. W trakcie tygodnia notowania USDPLN spadły 0,47% do 3,4329. Sytuacja fundamentalna pozostaje bez zmian. Poprawiająca się koniunktura gospodarcza w USA wraz z dodatkową stymulacją fiskalną powinna nie zwalniać tempa w najbliższych miesiącach. Tym samym dolar może znaleźć się pod ostrzałem ze względu na potencjalną możliwość zmiany nastawienia Fedu ws. podwyżki stóp. Póki, co rynek nie wierzy w zmianę retoryki, ale w momencie pojawienia się kolejnej pozytywnej dawki danych makro z USA może wyceniać scenariusz szybszej ścieżki stóp procentowych.

W takiej sytuacji notowania USDPLN nadal powinny podążać ścieżką na południe. Rynkowe dno może znaleźć się na poziomie 3,2640.

Niniejsza publikacja została przygotowana przez Biuro Maklerskie ING Banku Śląskiego wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej ani analizy finansowej w rozumieniu Ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, ani też rekomendacji w rozumieniu przepisów rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców. Biuro Maklerskie dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, by zawarte informacje nie były błędne lub nieprawdziwe w dniu ich publikacji, jednak Biuro Maklerskie i jego pracownicy nie ponoszą odpowiedzialności za ich prawdziwość i kompletność, jak również za wszelkie szkody powstałe w wyniku wykorzystania niniejszej publikacji lub zawartych w niej informacji.STO

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here