Naga MarketsUSDPLN

Bieżący tydzień na rynku walutowym upływa w wyniku ważnych wydarzeń makro. Ostatnie posiedzenie w tym roku miał już amerykański Fed. Zgodnie z oczekiwaniami stopy procentowe zostały podwyższone o 25pb. do 1,25-1,5%. Rynek już dawno wyceniał taki scenariusz, dlatego nie było zaskoczenia.

W reakcji na działania Fedu dolar osłabił się, ponieważ inwestorzy spodziewali się zapowiedzi przyspieszenia tempa zacieśnienia polityki monetarnej za oceanem. Rynek odczytał przekaz Komitetu, jako gołębi. Jednak moim zdaniem, retoryka Fedu nie uległa zmianie, tylko komunikat został częściowo zmiękczony, ponieważ było to ostatnie wystąpienie przewodniczącej Janet Yellen. Następna konferencja odbędzie się już z udziałem nowego prezesa Fed. J. Powellem, dlatego większą wagę przywiązywałbym do następnego posiedzenia. Do tego czasu konsensus rynkowy nie powinien ulec zmianie, czyli można spodziewać się kolejnych trzech podwyżek w 2018 r. i dwóch w 2019 roku.

W najbliższych dniach na parze USDPLN nie spodziewam się spektakularnych wahań. Okres przedświąteczny będzie sprzyjał wyciszeniu i ograniczeniu zmienności. Niemniej dolar nadal pozostaje faworytem, dlatego oczekiwane jest niewielkie umocnienie dolara do 3,61/pln z powodu dobrych danych makro z USA oraz prowadzonej reformy podatkowej.

Certyfikaty ING Turbo to notowane na GPW strukturyzowane produkty inwestycyjne, dzięki którym możesz korzystać ze wzrostów lub spadków cen akcji, indeksów, surowców, obligacji oraz kursów walut. Sprawdź materiały edukacyjne i dowiedz się jak inwestować w ING Turbo.

EURPLN

Więcej optymizmu spodziewałbym się na rynku euro, gdzie oczekiwałbym bardziej jastrzębiej postawy ze strony EBC. Rynki coraz mocnie mogą wyceniać fakt, że w 2018 roku tempo zacieśnienia polityki monetarnej w strefie euro będzie wyższe niż w USA. Mario Draghi już jasno określił działania EBC ws. redukcji QE na najbliższe kwartały. Teraz uwaga rynku skupi się na najnowszych projekcjach makro, które powinny wykazać podniesiona ścieżkę wzrostu PKB. W rezultacie notowania euro maja potencjał do dalszego wzrostu. W kolejnych sesjach spodziewam się podejścia kursu EURPLN w rejon 4,255.

GBPUSD

Coraz wyżej wyceniany na rynku jest brytyjski funt. Oczywiście związane jest to z ostatnimi danymi makro wskazującymi na presję inflacyjną na poziomie 3,1% w listopadzie, czyli znacznie wyżej niż cel inflacyjny 2,0% Banku Anglii (BoE). Jest to najwyższy odczyt od 5,5 roku. Dlatego BoE zdecydował się w listopadzie na podwyżkę stóp o 0,25 pb. do 0,5%, pierwszy raz od ponad 10 lat. W związku z tym notowania funta mają dalej szansę na umocnienie do 1,40/USD.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here