Naga MarketsEUR/USD

Znaczące osłabienie dolara i towarzyszące mu umocnienie euro, to mieszanka, która w minionym tygodniu doprowadziła do znaczących i bardzo dynamicznych wzrostów kursu EUR/USD. W wyniku tych wzrostów opuściliśmy górą męczącą konsolidację, jednak jak widać na pierwszym z powyższych wykresów kurs omawianej pary dotarł do ważnych, długoterminowych oporów.

Tym samym moim zdaniem, pomimo wybicia górą z konsolidacji, potencjał wzrostowy dla EUR/USD przynajmniej w krótkim terminie robi się mocno ograniczony. Oznacza to, że przynajmniej krótkoterminowi inwestorzy mogą się rozglądać za dobrym miejscem do ograniczenia aktywności po długiej stronie rynku. Czy mogą czekać nas znaczące spadki czy nawet odwrócenie trendu? Moim zdaniem takie scenariusze są możliwe, jednak „w grze” jest dla mnie również scenariusz zakładający sporą korektę, a po niej wystąpienie jeszcze jednej mocnej fali wzrostowej.

Najbliższe wsparcia znajdują się na 1,1318 i dopóki będą utrzymane, korekta będzie mieć lokalny zasięg. Jeśli ww. poziom „padnie”, to celem dla omawianej pary powinna być strefa 1,1210-1,1125. Genezę ww. poziomów pokazałem na drugim z powyższych wykresów.

       EUR/USD WSPARCIE OPÓR
Najbliższy 1,1318 1,1450
Istotny 1,1125 1,1620

USD/CAD

Koleją bardzo mocną falę spadkową oglądaliśmy w minionym tygodniu na rynku USD/CAD. Jak widać na powyższych wykresach, kurs tej pary dotarł do minimów z lutego br. i przynajmniej chwilowo dynamika ruchu w dół osłabła. Na danych krótkoterminowych oglądamy dość mocne pozytywne dywergencje i dodatkowo przynajmniej większość ostatniego ruchu w dół wygląda na wypełniony impuls.

Tym samym w perspektywie nadchodzącego tygodnia oczekuję prób mocniejszego odbicia. Teoretycznie ten ruch może się rozwinąć w zdecydowanie większe odreagowanie, choć to nie jedyny z możliwych scenariuszy. Dla mnie modelowym celem oczekiwanego odbicia, przy założeniu, że jest ono lokalną korektą są okolice 1,3085. Ewentualne większe odreagowanie z przebiciem np. okolic 1,3170 sugerowałoby rozpoczęcie co najmniej  średnioterminowej korekty.

W przypadku kontynuacji spadków, kolejnych silnych wsparć szukałbym w strefie 1,2830-1,2760, której genezę pokazałem na drugim z powyższych wykresów.

USD/CAD WSPARCIE OPÓR
Najbliższy 1,2940 1,3085
Istotny 1,2760 1,3170

GBP/USD

Obrona ważnych wsparć (drugi z powyższych wykresów) oraz oddziaływanie fazy połówkowej głównego cyklu (pierwszy wykres), a to wszystko wsparte obrazem GBP Indeks, to techniczne przyczyny znaczącego wzrostu kursu GBP/USD na przestrzeni ostatnich sesji. Patrząc zarówno na strukturę wzrostów popularnego „kabla” oraz na strukturę umocnienia funta (GBP Index) wydaje się, że proces umacniania funta względem dolara powinien być jeszcze w pierwszej części nadchodzącego tygodnia kontynuowany.

Jak pokazałem na drugim z powyższych wykresów, najbliższe opory znajdują się na górnym ograniczeniu kanału, które obecnie usytuowane jest na 1,3110. Nieco wyżej (1,3185) znajduje się opór wynikający z proporcji ostatnich fal i moim zdaniem wspólnie z 1,3110 tworzy modelową strefę, w której oglądane od 21 czerwca wzrosty powinny się zakończyć. Co będzie dalej zależy od otoczenia rynku, a z technicznego punktu widzenia, od struktury i zasięgu ewentualnej korekty. Póki co możliwych scenariuszy jest kilka i zanim zacznę o nich pisać wolałbym zobaczyć reakcję rynku z ww. opory.

GBP/USD WSPARCIE OPÓR
Najbliższy 1,2890 1,3110
Istotny 1,2690 1,3185

USD/JPY

Pierwszy atak na górne ograniczenie średnioterminowego kanału spadkowego zakończył się niepowodzeniem, ale pomimo dość dynamicznego cofnięcia, rynek USD/JPY ponowił próbę w ostatnich godzinach minionego tygodnia. Jeśli linia ta (112,77) zostanie na pierwszej sesji nowego tygodnia ponownie przetestowana, to moim zdaniem szanse na udany atak w perspektywie następnych dni będą spore.

Udany atak na ww. opór otworzyłoby drogę w kierunku strefy 114,70-116,40, której genezę pokazałem na drugim z powyższych wykresów. Moim zdaniem scenariusz z kontynuacją wzrostów jest cały czas scenariuszem preferowanym. Najbliższe wsparcia znajdują się na 111,75, a ważne na 110,80.

USD/JPY WSPARCIE OPÓR
Najbliższy 111,75 112,77
Istotny 110,80 114,70

Tomasz Marek, EFIX Dom Maklerski S.A.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here