Naga MarketsNa rynkach surowców rolnych hossa trwa w najlepsze. Cena kukurydzy, soi i pszenicy rośnie nieprzerwanie od początku roku. Najbliższe dni będą jednak prawdziwym testem dla „byków”, ponieważ przed nami ważne odczyty Departamentu Rolnictwa USA, oraz sprawdzian techniczny – zbliżamy się do lokalnych szczytów z których latem ubiegłego roku rozpoczął się ruch na południe. Największy niepokój można zaobserwować na rynku soi, gdzie ocena osiągnęła najwyższy poziom od dwóch lat, przebijając nieznacznie maksimum z roku 2017.


Wzrost cen na rynkach zbóż napędza głównie niekorzystna pogoda w Argentynie i na południu USA. Przypomnę, że to właśnie Argentyna jest jednym największych producentów zbóż, przede wszystkim soi (odpowiada za 18% światowej produkcji). Stąd też obecna, sucha aura wywołuje obawy o zbliżające się zbiory. W Argentynie zbiory soi wypadają od kwietnia do czerwca oraz w październiku i listopadzie. To również bardzo trudna sytuacja dla producentów pszenicy HRW (odmiana Hard Red Winter), dla których marzec i kwiecień to również kluczowe miesiące, decydujące o jakości zbiorów, a regiony USA w których jest uprawiana również dotyka susza. Prognozy na najbliższe tygodnie nie napawają przesadnym optymizmem, ale wspomina się o możliwych opadach w wybranych regionach Argentyny już w najbliższym tygodniu.

Te artykuły również Cię zainteresują
Swoją przygodę z surowcami rolnymi możesz zacząć już dziś. Handel na soi i wielu innych surowcach umożliwia TMS Broker – sprawdź klikając w link.

Co zastanawiające, wzrost cen na rynku soi wystąpił w momencie w którym nastrój pro-wzrostowy był raczej umiarkowany, a istotna część inwestorów oczekiwała nawet spadków. Powołując się na lutowy raport USDA, perspektywa amerykańskiego eksportu soi została zmniejszona o ponad 1,5 mln ton, do 57,15 mln ton, jednocześnie zwiększając ilość zapasów. Jeden z pytanych farmerów zażartował, że nie może doczekać się kolejnego „niedźwiedziego” raportu USDA, ponieważ ceny znów wzrosną. Najnowszą prognozę o stanie światowego rynku zbóż poznamy już w najbliższy czwartek 8.03. Spekuluje się, że może zawierać złe wiadomości dla farmerów z Ameryki Południowej, być może przewidywać najniższe od sześciu lat zbiory soi w Argentynie. Z drugiej strony nastrój powinien być poprawiony przez dobre prognozy dla Brazylii. Szczegóły będą dostępne pod linkiem: https://tinyurl.com/raportyUSDA.

Z perspektywy technicznej pojawiają się przesłanki, aby rozważyć zajęcie krótkiej pozycji na rynku soi. Siła kupujących okazała się niewystarczająca, aby trwale pokonać poziom 1080 USD, a cena obecnie porusza się w range’u piątkowej świecy pinbar. Potencjał transakcji krótkiej z przyjętym targetem na poziomie 1010 USD jest bardzo interesujący, nawet uwzględniając fakt, że gramy przeciwko silnemu trendowi.

Soja W1

Soja D1

Wszystkie analizy mojego autorstwa dostępne są pod dedykowanym tagiem “raport surowcowy“.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here