Naga MarketsZapowiedzi zaostrzenia amerykańskich sankcji na Iran.

Nowy tydzień na rynku ropy naftowej rozpoczął się mocnym wzrostowym akcentem. Wczoraj cena europejskiej ropy Brent zwyżkowała o niemal 3%, a notowania amerykańskiej ropy naftowej WTI wzrosły niewiele mniej, bo o około 2,4%. Dzisiaj rano zwyżki są kontynuowane, aczkolwiek ich dynamika jest dużo mniejsza.

Kluczowym impulsem do wzrostów cen ropy naftowej w poniedziałek był komunikat ze strony administracji Donalda Trumpa, zapowiadający zaostrzenie sankcji na Iran. Stany Zjednoczone zażądały bowiem, aby kraje kupujące irańską ropę naftową całkowicie zaprzestały tych operacji pod groźbą narzucenia na nie sankcji przez USA. Nowe zasady mają wejść w życie już na początku maja, co dla paru krajów oznacza termin wyjątkowo trudny do dotrzymania.

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Komunikat ze strony USA zaskoczył uczestników rynku ropy naftowej swoją zdecydowaną wymową. Dotychczas oczekiwano, że amerykańska administracja ograniczy liczbę krajów, które zostaną wyłączone z zakazu handlu z Iranem, jednak nie spodziewano się, że ograniczy ją do zera. Wcześniejsze wyjątki dotyczyły ośmiu państw, w tym Chin oraz Indii, i obowiązywały przez ostatnie pół roku.

Takie stanowisko Stanów Zjednoczonych rozbudziło obawy dotyczące możliwego niedostatecznego zaopatrzenia rynku w ropę naftową. Niemniej, USA jednocześnie zaznaczyły, że prowadzą rozmowy z pozostałymi ważnymi członkami OPEC – w tym Arabią Saudyjską oraz Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi – na temat możliwego zwiększenia przez nie produkcji i eksportu ropy naftowej.

Napięta sytuacja wokół Iranu okazała się impulsem, na który czekała strona popytowa na rynku ropy. Niemniej, te zmiany na rynku mogą przyczynić się do zmiany stanowiska OPEC w sprawie limitowania produkcji tego surowca. W czerwcu ma zapaść decyzja dotycząca dalszych losów porozumienia naftowego – a już obecnie pojawiają się sugestie, że limity produkcji zostaną podniesione ze względu na problemy z produkcją i eksportem ropy naftowej w niektórych państwach (Iran, Wenezuela, Libia). To sprawia, że chociaż wciąż jest szansa na kontynuację zwyżek, to ich potencjał jest ograniczony.

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

Lepsza jakość pszenicy w Stanach Zjednoczonych.

Miniony tydzień na rynku pszenicy był spadkowy – i podobnie rozpoczął się na tym rynku bieżący tydzień. Notowania pszenicy w USA spadły już do okolic 4,40 USD za buszel, czyli do najniższego poziomu od sześciu tygodni. Jest to także rejon zbliżony do tegorocznych minimów, przypadających na okolice nieco poniżej 4,30 USD za buszel.

Przyczyną powrotu presji spadkowej na rynek pszenicy są lepsze warunki pogodowe na kluczowych terenach upraw tego zboża w Stanach Zjednoczonych, a także w rejonie Morza Czarnego – w Rosji i na Ukrainie. Wczoraj amerykański Departament Rolnictwa podał, że 62% upraw pszenicy ozimej w USA jest w dobrej lub bardzo dobrej kondycji. To poprawa nie tylko względem wcześniejszego tygodnia (60%), lecz także dwukrotnie lepszy wynik niż w poprzednim roku (31% w analogicznym okresie 2018 r.).

Ze względu na lepsze perspektywy produkcji pszenicy, presja podażowa na tym rynku może utrzymać się w kolejnych dniach. Wspomniany poziom tegorocznych minimów będzie najważniejszym testem siły sprzedających.

Notowania pszenicy w USA – dane dzienne


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here