Naga MarketsPo dwóch sytych miesiącach dla kupujących na rynki rolne zawitała korekta. Najwięcej straciła pszenica, nieco mniej soja. Cena kukurydzy również w ostatnich dniach spadła, natomiast znacznie mniej niż dwóch pozostałych. Za zmianę nastroju odpowiadają głównie raporty USDA oraz obawy polityczne.

Amerykański departament rolnictwa odnotował spadek eksportu pszenicy i soi, co w prostej linii przełożyło się na wzrost zapasów. Można również zauważyć, że pszenica ze Stanów Zjednoczonych zastępowana jest przez konkurencję z Rosji, natomiast w przypadku soi amerykańscy rolnicy przegrywają z rolnictwem brazylijskim. Zarówno dla Rosji jak i Brazylii, USDA podniósł oczekiwany eksport w tym roku. Najmniejsza przecena dotknęła kukurydzę, dla której miesięczny raport USDA był korzystny, wykazując większą wartość eksportu niż oczekiwał tego rynek.

Czynnikiem który cały czas „wisi” nad rynkiem soi jest obawa, czy Chiny odpowiedzą na wprowadzenie amerykańskich ceł. Do inwestorów już dochodzą zapowiedzi chińskich władz, że zaostrzenia handlowe mogą objąć soję, tym bardziej, że soję z USA można zastąpić jej odpowiednikiem z Ameryki Południowej. W związku z dużym zagrożeniem dla rynku, Amerykańskie Stowarzyszenie Producentów Soi (ASA) wysłało list ostrzegawczy do Białego Domu, sugerując jak wielkie konsekwencję dla sektora może wywołac wprowadzenie ew. obostrzeń ze strony Chin. Jak przekonują jednak wybrani eksperci, min. znany analityk Bob Utterback, chiński popyt na soję, a szczególnie pod kątem hodowli zwierząt jest na tyle duży, że nie ma mowy o jakimkolwiek ograniczeniu importu.

Dziś natomiast (16.03) cena soi jako jedyna wśród innych zbóż odrabia straty. Powodem są dane  napływające z Ameryki Południowej. Przewidywane zbiory soi i kukurydzy w Argentynie spadły o odpowiednio 6,5 mln ton w przypadku soi i 3 w przypadku kukurydzy. Jednocześnie w Brazylii oczekuje się rekordowych zbiorów na poziomie 115,7 mln ton. Prognozy przybierają na sile przede wszystkim dlatego, że ponad połowa zbiorów w Brazylii jest już za nami.

Technicznie patrząc na rynek, na rynku kukurydzy pojawia się potencjał do dalszych spadków. Formująca się spadkowa świeca tygodniowa na ważnym poziomie cenowym, może być istotnym sygnałem do zajęcia pozycji krótkiej.

Wszystkie analizy mojego autorstwa dostępne są pod dedykowanym tagiem “raport surowcowy“.

Na rynku soi zgodnie z ostatnimi przewidywaniami cena zwyżkowała, zamykając ubiegły tydzień spadkową marubozu na bardzo istotnym poziomie(najwyższa cena od ubiegłorocznych wakacji). Ten tydzień upłynął pod kątem delikatnego odreagowania, natomiast istotnie może to być jedynie przystanek przed dalszymi spadkami.

Inwestować zarówno we wzrosty jak i spadki cen surowców rolnych możesz poprzez brokera TMS. Wypróbuj już teraz.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here