Naga MarketsWyniki ADP gorsze od oczekiwań
Wyniki ADP gorsze od oczekiwań

O godzinie 14:15 rynki poznały wyniki raportu z rynku pracy ADP za wrzesień. Jest on śledzony przez wielu inwestorów gdyż pojawia się na dwa dni przed publikacją oficjalnego jobs report autorstwa BLS, w którym znajduje się między innymi wartość NFP.


154 tysiące nowych etatów w sektorze prywatnym

Zgodnie z raportem ADP, liczba etatów we wrześniu wzrosła o 154 tysiące, co jest delikatnie gorszym wynikiem od prognozowanych 165 tysięcy. Poprzednie wartości (sierpniowe) zrewidowano natomiast ze 177 tysięcy do 175 tysięcy. Odczyt z minionego miesiąca jest najsłabszym od kwietnia – warto przypomnieć, że jeszcze w lipcu wskaźnik plasował się na poziomie 194 tysięcy.

Te artykuły również Cię zainteresują
s
Zmiana zatrudnienia w sektorze prywatnym we wrześniu, ujęcie historyczne. Źródło: ADP

Osunięcie wskaźnika ADP z całą pewnością ograniczy prognozy analityków przed piątkowym NFP. Nic jednak nie wskazuje na to, że NFP spadnie poniżej dolnego ograniczenia zakresu, w którym Rezerwa Federalna chciałaby widzieć wzrost kreacji miejsc pracy.

Z drugiej strony należy pamiętać, że odczyty zatrudnienia w sektorze pozarolniczym (NFP) są ciężkie w prognozowaniu i wielokrotnie w tym roku sprawiały niespodziankę – plasując się na przykład na poziomie zaledwie… 38 tysięcy.

Pełna treść raportu znajduje się pod linkiem. Warto zapoznać się również z oficjalną notą prasową ADP.

ss
Wykres historyczny pokazujący jak silnie wartości wskaźnika ADP korelują z danymi publikowanymi przez BLS. Właśnie dlatego inwestorzy tak pilnie śledzą jego rezultaty. Źródło: ADP

Wiceprzewodniczący ADP Research Institute, Ahu Yildirmaz, w następujący sposób komentował rezultaty: „Wzrost zatrudnienia we wrześniu delikatnie spowalniał w stosunku do średnich z ostatnich dwunastu miesięcy. Obserwowaliśmy również spowolnienie innych wskaźników pomocniczych – jest to jednak najprawdopodobniej spowodowane zacieśnianiem się warunków na amerykańskim rynku pracy (dążenie do pełnego zatrudnienia) i brak wyraźniejszych wydatków konsumenckich”.

Jak reagował USD?

Pomimo wyników, które okazały się gorsze od oczekiwanych, na Eurodolarze nie widzieliśmy silniejszych ruchów. Para jednak w przeciągu sesji odsunęła się od oporu, który testowała wcześniej:

EUR/USD M5
EUR/USD M5

Na USD/JPY spadki były już jednak wyraźniejsze. Cena w tym momencie wraca pod szczyty sesji wtorkowej oraz okrągły poziom 103.00:

USD/JPY M30
USD/JPY M30


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here