Naga MarketsRok temu w styczniu na łamach naszego portalu były publikowane prognozy 3m, 6m, 9m oraz 12m dziesięciu głównych par walutowych wraz z parami złotówkowymi. Co kwartał prezentowałem wyniki tych prognoz z rzeczywistością i przyszedł czas na podsumowanie prognoz rocznych. Prognozy te nie były aktualizowane w przeciągu, ponieważ chciałem zbadać skuteczność prognoz na 6m czy 12m, a nie prognozy kursu na koniec 2014 w październiku, co z początkowej 12-miesięcznej prognozy uczyniłoby 3-miesięczną.

Wyniki prognoz w poprzednich kwartach

I kwartał

II kwartał

III kwartał

Średnia z prognoz wszystkich instytucji najmniej różniła się od kursu na koniec roku w przypadku pary USDCHF jedyne 0,7% różnicy. Nieco gorzej średnia wypadła w przypadku NZDUSD -> 0,83% odchylenia od rzeczywistości i to były dwa zdecydowanie najlepsze rezultaty. Na drugim biegunie znalazła się nasza krajowa złotówka wyceniana do dolara amerykańskiego, nawet najlepszym analitykom kilkunastu największych instytucji finansowych na świecie na początku 2014 nie śniło się iż kurs USDPLN znajdzie się powyżej 3,41, wtedy był on zaledwie na poziomie 3,02-03, jednak koniec roku przyniósł wyraźne osłabienie polskiej waluty szczególnie właśnie względem dolara co przełożyło się na wzrost kurs do poziomu 3,537, który okazał się niemal o 10% większy od średniej prognozy oraz aż o niemal 14 groszy powyżej maksymalnej prognozy. Ciekawy jest też fakt iż mała ilość instytucji przewidywała wyraźne umocnienie dolara amerykańskiego względem jena i euro na przestrzeni mijającego roku, ponieważ średnia prognoza różniła się odpowiednio o 8% i 6,5% od kursu na koniec 2014 r.

prognozy Q3 2014

Jeżeli przyjrzymy się wynikom poszczególnych instytucji to w są one dużo gorsze niż w poprzednim kwartale. Prognoz które się sprawdziły z dokładnością poniżej 100 pipsów było zaledwie 21 co stanowi spadek o 47,5% do poprzedniego kwartału, natomiast wyników z przedziału 100-200 pipsów było 20 co również stanowi spadek o 35,5%. Na miano zwycięzcy zdecydowanie zasłużył Credit Suisse Group, którego aż 7 z 12 przedstawionych prognoz okazały się nie różnić od prawdy o więcej niż 200 pipsów, co przełożyło się iż średnie odchylenie jego prognoz wyniosło 481, a wyłączając dwie prognozy z PLN CS może poszczycić się najmniejszym średnim odchyleniem prognoz -> jedyna 166 pipsów. Zbliżony wynik został osiągnięty przez Deutsche Bank, pozostałym instytucjom udało się trafić z jedną-trzema prognozami (TD Bank z czterema), jednak w przypadku pozostałych par walutowych ich prognozy znacznie obiegały od rzeczywistości co przełożyło się na dużo gorsze średnie odchylenie ich prognoz. W tym kwartale postanowiłem dodać dodatkową kolumnę nie uwzględniającą walut z PLN, bo większość instytucji strasznie przestrzeliła z ich prognozami co zresztą widać na wynikach, w kilku przypadkach średnie bez PLN są nawet kilkukrotnie niższe niż dla prognoz wszystkich par walutowych.

prognozy Q3 2014 intytucjeConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here