Naga MarketsWedług Oxfam, międzynarodowej organizacji humanitarnej, zajmującej się walką z głodem na świecie i pomocą w krajach rozwijających się, 1% najbogatszych ludzi na świecie ma ponad dwukrotnie większe bogactwo w porównaniu do reszty ludzkości. Tym samym organizacja wezwała rządy do przyjęcia „polityki niszczenia nierówności”.


22 najbogatszych mężczyzn posiada większy majątek niż wszystkie kobiety w Afryce

W raporcie opublikowanym przed corocznym spotkaniem Światowego Forum Ekonomicznego w Davos organizacja charytatywna z siedzibą w Wielkiej Brytanii stwierdziła, że ​​rządy „masowo zaniżają podatki” bogatych osób i korporacji oraz nie dofinansują usług publicznych.

Raport „Time to Care” firmy Oxfam uwypuklił także różnice ekonomiczne związane z płcią, mówiąc, że kobiety i dziewczęta są obciążone nieproporcjonalną odpowiedzialnością macierzyńską i mniejszymi możliwościami ekonomicznymi.

Nierówność ekonomiczna wymknęła się spod kontroli – napisano w raporcie dodając, że 2153 najbogatszych ludzi na świecie ma więcej bogactwa niż 4,6 miliarda ludzi.

Nasze załamane gospodarki pokrywają kieszenie miliarderów i wielkich firm kosztem zwykłych mężczyzn i kobiet. Nic dziwnego, że ludzie zaczynają kwestionować, czy miliarderzy w ogóle powinni istnieć  – powiedziała Amitabh Behar, dyrektor generalny Oxfam India.

Natomiast według danych opracowanych przez Bloomberga trzy najbogatsze osoby na świecie zgromadziły w ciągu ostatniej dekady 231 miliardów dolarów. Mark Zuckerberg, dyrektor generalny Facebooka – piąty najbogatszy człowiek na świecie – odnotował najwyższy wzrost w ubiegłym roku, osiągając zysk netto w wysokości około 6 miliardów dolarów. Jeff Bezos, dyrektor generalny Amazon.com Inc, nadal zajmuje pierwsze miejsce z wartością netto w wysokości 116 miliardów dolarów.

Według Bloomberg Wealth całkowite bogactwo 20 najlepszych miliarderów podwoiło się z 672 miliardów do 1397 miliardów dolarów od 2012 roku.

Osoba, która oszczędzałaby 10 000 USD dziennie od czasu budowy piramid w Egipcie, nadal miałaby tylko jedną piątą średniej fortuny pierwszej piątki na świecie, dodano w raporcie Oxfam.

Krytycy Oxfam odrzucili główne statystyki dotyczące nierówności jako mylące i sugerują, że drastycznie zawyżają skalę problemu. Organizacja wielokrotnie broniła swojej analizy i kwestionowała takie oskarżenia.

Roczne statystyki Oxfam opierają się na raporcie Global Wealth Credit Suisse, a sama organizacja twierdzi, że cierpi z powodu niskiej jakości danych, gdyż skala różnic może być w rzeczywistości jeszcze większa.

Powołując się na badania Banku Światowego, Oxfam oznajmił, że zmniejszenie nierówności ma większy wpływ na zmniejszenie skrajnego ubóstwa niż wzrost gospodarczy.

Nasza analiza pokazuje, że gdyby kraje zmniejszyły nierówność dochodów o 1% każdego roku, do 2030 r. o 100 milionów mniej osób żyłoby w skrajnym ubóstwie – napisano w raporcie.

Dane pokazują również, że skrajne ubóstwo drastycznie spadło w ciągu ostatnich dwóch dekad. Liczba osób żyjących za mniej niż 1,90 USD dziennie spadła o 1,1 miliarda w stosunku do 1990 roku.

Bank Światowy ostrzega jednak, że zmniejszenie ubóstwa zwolniło lub nawet odwróciło się w niektórych krajach. W 2015 r. 736 milionów ludzi nadal żyło w skrajnym ubóstwie, z czego ponad połowa żyje w Afryce Subsaharyjskiej.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here