Naga MarketsKradzież kryptowalutMimo, że najstarsza kryptowaluta ma już ponad 10 lat, to rynek aktywów cyfrowych wciąż pozostaje dość słabo uregulowany, przez co narażony jest on na liczne nadurzycia i manipulacje. Coraz częściej słyszy się bowiem o przeróżnych działaniach dążących do kradzieży środków innych uczestników rynku walut wirtualnych. Największym zainteresowaniem cięszą się oczywiście jedne z najpopularniejszych coinów. Według firmy Chainalysis, w ciągu ostatnich dwóch lat doszło do znacznego wzrostu oszustw w ekosystemie Ethereum.


Firma Chainalysis, zajmująca się monitorowaniem różnych blockchainów opublikowała serię raportów dotyczących najnowszych “trendów w przestępczości kryptograficznej”. Najnowszy raport “Crypto Crime Series: Decoding Ethereum Scams” wyjaśnia dlaczego to właśnie Ethereum (ETH) jest najlepszym wyborem dla oszustw kryptograficznych. W 2017 r. oszuści skradli ETH o wartości około 17 mln USD. W 2018 r. dostrzec można było, że choć liczba oszustw uległa zmniejszeniu, to te, które zostały przeprowadzone były “większe, bardziej wyrafinowane i znacznie bardziej dochodowe” w efekcie czego skradziono środki o wartości 36 mln USD.

wzrost kradzieży ETH w 2017 i 2018 r.

“Od końca 2016 roku do końca 2018 roku Chainalysis zidentyfikował ponad 2.000 adresów oszustów, które otrzymały fundusze od prawie 40.000 unikalnych użytkowników” – wyjaśnia raport.

Wśród oszustw dot. Ethereum wyróżnić można cztery główne modele:

  • oszustwa dot. bezwzględnej kradzieży,
  • oszustwa związane z ICO,
  • oszustwa wykorzystujące schematy piramidy finansowej,
  • próby phishingu.

“Innowacyjni przestępcy przeprowadzili bardziej złożone oszustwa wykorzystujące model piramidy finansowej i ICO, które wygenerowały miliony dolarów dochodu – te bardziej wyrafinowane systemy zdominowały drugą połowę roku” – czytamy w raporcie.

Mimo że w sieci Ethereum jest wiele oszustw, użytkownicy ETH mogą się chronić. Wystarczy, że będą przestrzegać podstawowych środków bezpieczeństwa. Najprostszym i najbezpieczniejszym jest oczywiście wykorzystywanie cold wallet i bezpieczne przechowywanie kluczy prywatnych. Zaleca się także korzystanie z uwierzytelniania dwuskładnikowego bądź wykorzystywanie portfeli multi sig.


Interesujesz się kryptowalutami? Już teraz dołącz do grupy na Facebooku prowadzonej przez portal Comparic.pl. Bądź na bieżąco z informacjami ze świata kryptowalut, niezależnie od tego gdzie się znajdujesz!.


tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułCena złota, srebra oraz ropy naftowej – 6 lutego 2019 r.
Następny artykułTrump w Kongresie: Koniec wojny handlowej wymaga zmian strukturalnych
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here