Naga MarketsDwa razy w tygodniu serwis Infoinwestor.pl publikuje Raporty Globalnego Systemu Inwestowania, pokazujące obecną sytuacje na świecie pod kątem finansów oraz inwestycji. Poruszane są tematy rynków, geopolityki oraz możliwych wojen, które mogą Nam zagrozić. Warto podkreślić, że przewidywania autorów sprawdzają się w niedalekiej przyszłości w rzeczywistości. Oto jeden z przykładowych Raportów, które w pełni dostępne są na serwisie Infoinwestor.pl


Metale

Złoto

Analitycy ostrzegają, że ​​w najbliższych dniach złoto może jeszcze bardziej spaść. Piątkowy raport pokazał obiecujące prognozy zatrudnienia w USA,  w którym można odczytać, że w lipcu stworzono 255 000 nowych miejsc pracy.

Po raporcie ceny spadły natychmiast jak tylko dolar amerykański wzrósł i kupujący uwzględnili zwiększoną możliwość podwyżki stóp FEDu.

Zdarzenia takie dowodzą, że rynek złota ma tendencję do przesadnej reakcji na dodatnią liczbę w zatrudnieniu. Analitycy dodają, że ten wzór nie zmienił się od dwóch lat.

Miniony ruch cen złota jest efektem podwyższonej wrażliwości cen złota na amerykańskie dane ekonomiczne. Polityka pieniężna jest wysoce oparta na danych i oczekiwaniach wobec  FEDu.

„Z drugiej strony istnieje możliwość, że inwestorzy mogą wykorzystać chwilową słabość złota jako szansę zakupu” mówi Commerzbank.

Według poniedziałkowych danych ekonomicznych z Chin import w dolarach amerykańskich spadł o 12,5% w lipcu, w ujęciu do roku poprzedniego, podczas gdy chiński eksport spadł o 4,4% w tym samym okresie.Obie wartości spadły nieco bardziej od oczekiwań rynkowych. Mimo to w poniedziałek azjatyckie rynki akcji były wyższe.

Raport o pozytywnym stworzeniu 225 000 miejsc pracy w USA przyczyniły się do osłabienia japońskiego jena w stosunku do dolara USA.

Ole Hansen z Saxo Bank, powiedział, że wzrost spekulacyjnego pozycjonowania złota był prawdopodobnie jednym z powodów, dlaczego nie było tak dużej sprzedaży złota po raporcie na temat miejsc pracy w USA.

Platyna

Platyna cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród inwestorów kruszców.

Strateg rynku Bob Haberkorn z RJO Futures uważa ,że obecny wzrost platyny jest spowodowany tym, że pozostała ona w tyle za cenę złota ( i nadal pozostaje).

Warto również zaznaczyć, że inwestorzy szukają tańszego metalu szlachetnego, alternatywy dla złota. To właśnie w platynie zobaczyli atrakcyjne aktywo.

Wykres pokazujący stosunek platyny do złota przedstawia, że obecne poziomy cen są najniższe od co najmniej 20 lat. Stosunek powyżej 1,0 oznacza, że ​​platyna jest bardziej kosztowna niż złoto.

1

Dalsze dowody pochodzą ze stosunku platyny do palladu. Stosunek ten jest także najniższy od ponad dekady. Oznacza to niewątpliwie, że ​​platyna jest niedoszacowanym aktywem w stosunku do pozostałych metali.

Ceny spot dla platynowców często wzrastają i spadają w reakcji na rynek motoryzacyjny. Oba metale są używane przez producentów samochodów do produkcji  katalizatorów w układach wydechowych samochodów.

Dodatkowo zachęcanie w tym roku do sprzedaży samochodów w Europie i Chinach pomogło dać dodatkowy impuls do perspektyw platyny i palladu. Kontrastuje to z zapotrzebowaniem na złoto, które nie jest tak ściśle związane ze zmianami w przemyśle.

Inwestorzy zaczynają poszukiwać również potencjału w metalach z grupy platynowców, pomimo danych zeszło tygodniowych, wykazujących spowolnienie sprzedaży samochodów w Stanach Zjednoczonych.

W pierwszej połowie 2016 roku, firmy samochodowe zobaczyły rekordowe 45,6 milionów dolarów w sprzedaży na całym świecie, co stanowi wzrost o 3,9%. To dobrze wróży dla platynowców ze względu na ich głównym zastosowanie przemysłowym jako katalizatory samochodowe.

“Biorąc pod uwagę tempo wzrostu populacji i rosnącą klasę średnia, zwłaszcza w Azji, przekroczenie 100 milionów samochodów do 2020 roku jest już kwestią czasu” mówi Citi.

“Oczekujemy, że trzeci kwartał powinien być silnym kwartałem dla azjatyckiej sprzedaży samochodów, które powinny wpłynąć na poprawę nastrojów na rynku.”

Warto zaznaczyć, że wyższe standardy dotyczące emisji będą oznaczać większe wykorzystanie metali z grupy platynowców.

Platyna i pallad  zatrzymały się po ostatnich intensywnych wzrostach.Liczne raporty wskazują, że przemysł motoryzacyjny w Stanach Zjednoczonych wyraźnie traci impet.

Producenci samochodów oferują konsumentom większe zachęty do kupowania . Niemniej jednak, istnieją obawy, że sprzedaż samochodów w drugiej połowie tego roku może spaść.

Srebro

Wykresy przedstawiają zależności pomiędzy srebrem i złotem.

2 3 4 5 6

Srebro osiągnęło w tym roku zysk na poziomie 49%, jest to o 22 punktów procentowych wyższa wartość niż w przypadku złota.Warto ciągle mieć na uwadze, że gdy tylko świat finansowy zanurzy się w ujemnych stopach procentowych, inwestorzy uciekną natychmaist do złota i srebra.

Złoto i srebro mają tendencję do poruszania się wspólnie w tym samym kierunku. Są one niemal idealnie skorelowane. Obecna korelacja wynosi 0,89  (jeden jest korelacją idelaną). To dlatego można zobaczyć w czasach niepewności finansowej wspólne wzrosty (srebro reaguje dynamiczniej).

Historia pokazuje nam, że ceny srebra dopiero się kształtują.

Ważne jest, aby pamiętać, że cena srebra jest znacznie bardziej zmienna niż złota.

Na przykład, ceny złota spadły od maksimum w 2011 roku do dna w grudniu 2015 roku o 45% Natomiast srebro spadło aż o 72% od jego szczytu.

W rzeczywistości, srebro okazało się bardziej dochodową inwestycją niż złoto podczas każdej hossy w ciągu ostatnich 40 lat.Ostatnia hossa na srebrze była w latach 2008 i 2011, wtedy to cena srebra wzrosła o ponad 400%.

W tym samym czasie, Solactive Globalny srebrne Miners Index, który śledzi kosz srebrnych spółek wydobywczych zyskał 595%.

Bez względu na minione ruchy srebra należy pamiętać, że srebro jest wciąż 60% niżej niż ze szczytu 2011 roku.

6 7

Miedź

Zapasy na rynkach miedzi pozostają nadal problematyczne. Chiny, jako strona popytowa podstawowego równania na rynkach surowcowych, jako naród buduje infrastrukturę kupując ogromne ilości miedzi. W ostatnich latach poprzez znaczny poziom zapasów miedzi w Chinach spadła konieczność chińskich zakupów miedzi, a więc ceny zaczęły spadać. Zapasy pozostają dziś bardzo problematyczne i ważą na cenie czerwonego metalu.

Pozostałe metale nieszlachetne radzą sobie lepiej niż miedź.

Na rynku wiele surowców zebrało znaczne , a nawet imponujące zyski. Miedź uzyskała niecałe 3% w stosunku do pierwszej połowy roku. Tymczasem, aluminium zyskało ponad 8,5% na rok, a nikiel jest aż o 25% droższy. Cynk jest prawie o 40% wyżej w stosunku do roku poprzedniego, a cyna zyskała ponad 23,5%.

Dlatego też miedź wypada bardzo słabo w porównaniu do wszystkich metali nieżelaznych.

Cena rudy żelaza, podstawowego składnika stali, zyskała 50% w tym roku.

Choć wielu analityków wini obecny stan czerwonego metalu za spowolnioną gospodarkę chińską, to jednak Chiny nadal są stroną popytową równania dla wszystkich innych metali nieszlachetnych, a także rudy żelaza i stali.

Ogromne zapasy miedzi w Chinach nadal spychają czerwony metal w dół.  Nie da się ukryć, że nadwyżka podaży na rynku miedzi jest dosyć znaczna.

Miałoby sens obwiniać tylko i wyłącznie Chiny o obecny stan miedzi jeśli wszystkie ceny metali byłyby tak ospałe, Jednak zyski cynku, niklu, cyny i żelaza przeczą temu.

W Chinach planowana jest inicjatywa gospodarcza ustalająca wolniejszy i stabilniejszy wzrost. Dwucyfrowy wzrost jest już przeszłością, chińska gospodarka będzie się rozwijać stabilniej. Wzrośnie  prawdopodobnie o 6,6% w drugiej połowie 2016 roku.

Ważną rzeczą do zapamiętania jest to, że w Chinach gospodarka wzrosła tak bardzo w ciągu ostatnich dziesięcioleci, że chińska gospodarka stała się drugą największą na świecie. Im większa staje się gospodarka tym trudniej utrzymać dwucyfrowy wzrost.

Energetyczne

Ropa

Ceny ropy wzrosły na początku handlu w poniedziałek. Wzrost nastąpił po informacjach o ponownych rozmowach członków OPEC (Organization of the Petroleum Exporting Countries).

Analitycy twierdzą, że wzrost cen nastąpił w wyniku wezwań niektórych członków OPEC, aby zmniejszyć produkcję. Tymczasem wiertnictwo naftowe w Stanach Zjednoczonych stale się powiększa.

Analitycy AB Bernstein powiedzieli, że wzrost popytu na ropę był silny w 2015 i pierwszej połowie tego roku. Wyniósł 2,0 i 1,5% odpowiednio, niestety obecne perspektywy nie są tak optymistyczne.

“Spodziewamy się, że wzrost popytu może spowolnić w drugiej połowie 2016 roku do około 1,1%. Co więcej popyt może jeszcze bardziej spowolnić w 2017 roku, nawet do 1,0%  ”  powiedział AB Bernstein.

Rynki naftowe w ostatnich tygoniach opanował strach, że nadwyżka ropy może wymknąć się spod kontroli tak jak to było dwa lata temu. Nie przewidywano tak wysokich zapasów benzyny biorąc pod uwagę sezon letni, który jest szczytowym okresem jazdy.

Próba powrotu cen na poprzednie poziomy, która rozpoczęła się w marcu spotkała się z oporem.

Podsumowując rynek ropy okazuje się długim i frustrującym rynkiem. Niecierpliwi inwestorzy mogą mieć z tym problemy.

Soft commodities

Soja i kukurydza

Niektórzy analitycy twierdzą, że spowolnienie chińskiego importu soi może spaść po raz pierwszy od 15 lat. Oil World prognozuje, że chiński import soi może spaść nawet o 4% do 80 mln ton w sezonie 2016-17.

Ceny kukurydzy, soi i pszenicy są przewidywane do pozostania w obecnym zakresie z powodu globalnej nadpodaży.

Zmienność upraw w ciągu ostatnich dziesięciu lat można wytłumaczyć wzrostem nowych zastosowań upraw, takich jak etanol i biodiesel, w połączeniu ze wzrostem światowego popytu ze strony gospodarek rozwijających się, takich jak Chiny i Indie.

Dobra pogoda w USA może się skończyć, a soja nie jest nawet jeszcze zbierana.

Popyt oraz ceny powinny pozostać wysokie w wyniku południowo-amerykańskich klęsk pogodowych, które uszkodziły uprawy na początku tego roku.

“Na ostatni skok cen soi miała niewątpliwie wpływ pogoda i w związku z tym choroby upraw” powiedział Gulke.

“Ameryka Południowa przegrała z USAw eksporcie kukurydzy do Korei Południowej” zauważa Gulke.  Istnieje jeszcze podejrzenie, że Korea Południowa może być “pseudo-kupująca” dla Chin.

Kawa

Jairo Ciro „staje na nogi” po klęskach gdy ponad jedną trzecią jego upraw kawy zwiędły z powodu wyniszczającej suszy El Niño w Kolumbii.

Obecnie nie jest wcale lepiej, ulewne deszcze oraz grzyby niszczą zbiory.Jairo Ciro, którego kawa rośnie na stromych zboczach zachodniej prowincji Kolumbii Tolima, obawia się,że może znów stracić 30% swoich zbiorów.

Meteorolodzy już ostrzegają, że zjawisko La Niña może rozpocząć się za niedługo.

“To przerażające – musimy mieć plan kryzysowy” powiedział Canas, badając chore liście. Jest szczególnie zaniepokojony częścią swojej ziemi, które są na niższych wysokościach, a tam skutki deszczów są zwykle gorsze.

Metorolodzy ostrzegają rolników, że La Niña może przynieść wysoką wilgotność i brak światła słonecznego.

“Bez kwiatów, nie ma owoców,” powiedział Jairo Ciro “Jeśli zjawisko La Niña będzie silne to  pod koniec roku nie będzie dobrych zbiorów.

“Martwię się o zobowiązania wobec odbiorców – staramy się jak najlepiej je spełnić. Walka z naturą nie jest łatwa “powiedział Ciro.

Pszenica

Ceny pszenicy wzrosły pod koniec tygodnia handlu, wspomagane przez informacje, że Stany Zjednoczone są gotowe, aby zacząć wygrywać sprzedaż eksportową na całym świecie.

8 9

Pan Sullivan wskazuje na niedobór w produkcji pszenicy w UE, wraz ze stałymi spadkami francuskiej pszenicy.

Amerykańscy rolnicy, będą musieli obniżyć koszty produkcji, aby otrzymać dostęp do kapitału, twierdzi Rabobank. W sprawozdaniu stwierdzono, że następne kilka lat będzie trudne, ponieważ rolnicy mogą przetrwać tylko jeden lub dwa lata bez dochodu i mieć dostęp do kapitału i pożyczek. W rezultacie producenci będą musieli korzystać ze strategii cięcia kosztów zamiast skupiać się na objętości upraw. Rolnicy za wszelką cenę będą się koncentrować, aby zatrzymać każde zyski.

W sprawozdaniu zwrócono uwagę, że rolnicy powinni unikać błędu sadzenia zbyt wielu akrów. Koszty nasion, środków ochrony roślin i nawozów mogą pogorszyć sytuację finansową rolników w przypadku złej pogody.

Aby przetrwać, rolnicy będą musieli zrobić jeszcze więcej niż po prostu skoncentrować się na produkcji roślinnej.

Poniższe zdjęcia przedstawiają wpływ suszy oraz jej intensywność w poszczególnych stanach w USA.

Meteorolodzy oczekują obfitych opadów w perspektywie na najbliższe dni wzdłuż centralnej Gulf Coast, centralnego i północnego półwyspu Floryda i środkowej i południowej Karoliny.

“Dalej na zachód, podobne ilości opadów przewiduje się w Arizonie i północnej Missouri.

Najgorsze francuskie plony pszenicy największego hodowcy Unii Europejskiej obniżyły prognozę produkcji o 21% w ciągu zaledwie miesiąca. Kraj zbierze 29,1 mln ton pszenicy w sezonie, który rozpoczął się w ubiegłym miesiącu po uszkodzonych uprawach.

Deszcze na początku tego roku doprowadziły również do mniejszych niż oczekiwano upraw jęczmienia i pszenicy durum.

“Nadmierne deszcz i brak słońca w czerwcu dotkliwie zniszczył plony. Co gorsza warunki klimatyczne sprzyjały rozprzestrzenianiu się chorób i szkodników” podało ministerstwo.

CRM Agri-Commodities, OFFRE & Demande Agricole i Agritel już obniżyło szacunki produkcji pszenicy do około 30 mln ton lub mniej. ODA spodziewa się najmniejszego plonu od 28 lat.

Groupe Soufflet, która kupuje około 4 mln ton ziarna rocznie we Francji, powiedziała, że ten rok był “katastrofalny” dla upraw.

Autorem powyższego tekstu jest Marcin Kocoń. Chciałbyś otrzymywać kolejne komentarze, analizy i wskazania trendów? Odbierz Pełny Dostęp do  Raportu Globalnego Systemu Inwestowania. Infoinwestor.pl/Raporty.

Powiadomienia o nowych Raportach pojawią się  na Twojej skrzynce, a Raport do odczytania będzie na www.infoinwestor.pl.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here