Naga MarketsLibraW październiku ukazał się długo oczekiwany raport zatytułowany „Badanie wpływu globalnych stablecoinów” przygotowany przez działającą przy G7 grupę roboczą ds. stablecoinów, w skład której wchodzą wysocy rangą urzędnicy banków centralnych, Międzynarodowego Funduszu Walutowego oraz Rady ds. Stabilności Finansowej. Trudno posądzić autorów o entuzjastyczne nastawienie do nowej klasy aktywów, jakimi są stablecoiny, które zanim mogłyby zostać wdrożone, muszą stawić czoła bardzo złożonym wymogom szczegółowo opisanym w raporcie. Przy tak zawiłych i wyśrubowanych kryteriach Libra – firmowana przez Facebooka globalna waluta cyfrowa nosząca znamiona stablecoina (mimo że nie została wymieniona w raporcie wprost) nie ma raczej co liczyć na start w przyszłym roku.


Kryptowaluty nie spełniły pokładanych w nich oczekiwań

To na co raport w pierwszej kolejności zwraca uwagę to fakt, iż pomimo tego, że innowacyjne technologie wprowadziły istotne zmiany w zakresie płatności na poziomie krajowym, które są często wykonywane w trybie niemal natychmiastowym oraz znacznie taniej, jednak problemem wciąż pozostają przelewy transgraniczne, które nadal są powolne, drogie i brakuje w nich jasności, w szczególności dla klientów detalicznych. Do tego dochodzi problem ponad 1,7 mld osób na świecie, które nie mają dostępu do bankowości lub nie są objęte odpowiednimi usługami finansowymi.


Tanie i szybkie wpłaty EUR. Księgowanie max, do 3h! To możliwe dzięki ofercie CoinDeal!  Sprawdź!.


Kryptowaluty pierwotnie miały zaradzić tym wyzwaniom, jednak jak do tej pory natknęły się nie szereg ograniczeń, w tym m.in. spowodowanych ogromną zmiennością notowań. Zdaniem autorów raportu aktywa krypto nie spełniły swojej pierwotnej roli jako środka do realizacji płatności, zamiast tego stając się „wysoce spekulacyjną grupą aktywów dla niektórych inwestorów” oraz narzędziem do nielegalnej działalności.

Stablecoiny jako możliwe rozwiązanie problemów nękających systemy płatności

Stablecoiny, co podkreśla raport, posiadają pewne cechy kryptowalut, przy jednoczesnym dążeniu do stabilizacji notowań. Poprzez powiazanie danego „coina” z grupą aktywów, mogą one potencjalnie posłużyć jako środek płatności oraz magazyn dla wartości (store of value), a przez to jako rozwiązanie, które mogłoby stać się elementem nowych systemów płatności – szybszych tańszych i służących szerszemu gronu odbiorców.

Ogólnie raport bardzo ostrożnie podchodzi do stablecoinów jako elementu niedawno powstałej technologii, która w dużej mierze nie została przetestowana. Zdaniem jego autorów, stablecoiny, bez względu na ich zakres, „stwarzają wyzwania i ryzyka natury prawnej, regulacyjnej oraz dotyczące nadzoru” związane m.in z:

  • pewnością prawną,
  • praniem brudnych pieniędzy, finansowaniem terroryzmu oraz innymi nielegalnymi formami finansowania,
  • bezpieczeństwem, wydajnością oraz integralnością systemów płatniczych,
  • cyberbezpieczeństwem, prywatnością, ochroną oraz przenośnością danych
  • ochroną konsumentów / inwestorów
  • zgodnością z przepisami podatkowymi

Do tego dochodzą dodatkowe elementy ryzyka w przypadku stablecoinów o zasięgu globalnym, związane z:

  • polityką monetarną
  • stabilnością finansową
  • międzynarodowym systemem monetarnym oraz
  • uczciwą konkurencją.

Co istotne i co i może mieć przełożenie na to, czy Libra ma szansę ruszyć w przyszłym roku, jest stanowcza deklaracja G7, iż „żaden globalny projekt oparty na stablecoinie nie powinien rozpoczynać działalności, dopóki odpowiednio nie zaadresuje wymienionych wyżej prawnych, regulacyjnych oraz nadzorczych wyzwań i ryzyk”.

Zobacz również: G20: Stablecoiny stanowią poważne ryzyko regulacyjne

Raport negatywnie odnosi się do idei globalnych stablecoinów, wskazując na „istotne negatywne skutki, zarówno na poziomie krajowym, jak i międzynarodowym, dla przekazywania polityki monetarnej oraz stabilności finansowej a także międzyjurysdykcyjnych działań na rzecz zwalczania prania brudnych pieniędzy oraz finansowania terroryzmu.” Inne zagrożenia to możliwość zastąpienia tradycyjnych walut i suwerenności monetarnej krajów.

Pomimo tego, iż większa część raportu skupia się na ryzykach i wyzwaniach a także zagrożeniach związanych z wprowadzeniem prywatnych stablecoinów, jego autorzy nie optują za wprowadzeniem zakazu dla ich implementacji. Jednak wymogi, jakie będą musiały spełnić podmioty prywatne zainteresowane emisją stablecoinów o zasięgu globalnym oznaczają długotrwałą i bardzo sformalizowaną ścieżkę. Wniosek jaki się nasuwa po lekturze raportu jest taki, iż nowe technologie oparte na blockchainie, w tym stablecoiny, nie mogą liczyć na taryfę ulgową ze strony szeroko pojętych regulatorów oraz prawodawców i muszą spełnić wymogi powstałe z myślą o rynkach tradycyjnych, w tym bankowości.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here