Naga Markets


Jak co tydzień, w piątek wieczorem komisja CFTC opublikowała najnowszy raport Commitment of Traders. Raporty CFTC dają nam wiedzę na temat otwartych pozycji na giełdzie Chicago Mercantile Exchange oraz New York Board of Trade. W raporcie zawarte jest ponad 70% wszystkich otwartych pozycji na rynku kontraktów futures. Dzięki danym zawartym w raporcie możemy przewidywać główne trendy na rynkach finansowych, niemniej jednak warto podkreślić, że są publikowane z trzydniowym opóźnieniem. W przypadku analizy średnio i długoterminowych trendów takie opóźnienie jest do zaakceptowania.

Tabela przedstawia aktualne pozycje na kontraktach terminowych zarządzających oraz funduszy lewarowanych na rynku walutowym

Tabela przedstawia aktualne pozycje na kontraktach terminowych zarządzających oraz funduszy lewarowanych na rynku walutowym

Źródło: Opracowanie własne

Tabela przedstawia aktualne pozycje na kontraktach terminowych zarządzających oraz fundusz lewarowanych na rynku surowców

abela przedstawia aktualne pozycje na kontraktach terminowych zarządzających oraz fundusz lewarowanych na rynku surowców

Źródło: Opracowanie własne

– na rynku znajduje się coraz więcej pozycji długich lub krótkich. Zielona strzałka przy pozycjach netto świadczy, że w coraz większym stopniu na rynku panuje przewaga pozycji długich

-pozycje długie lub krótkie są zamykane. Czerwona strzałka przy pozycjach netto świadczy, że w coraz większym stopniu na rynku panuje przewaga pozycji krótkic

MACD – podawane jest dla USD, jako waluty kwotowanej np. JPY/USD, CAD/USD, EUR/USD

Gold

Przez ostatnie pięć tygodni zarządzający powiększają pozycje długą na rynku złota, co jest zgodne z e zjawiskiem sezonowości. Przez ostatnie dziesięć lat notowania złota w styczniu oraz lutym charakteryzowały się mocnymi wzrostami, co przedstawia poniższa grafika.

sezonowosc na zlocie

Źródło: Bloomberg

Przerywana linia przedstawia 10 letnią średnią na rynku złota. Z kolei linia zielona odpowiada za obecny rok kalendarzowy. Jeżeli sezonowość się sprawdzi, to możemy liczyć na jeszcze kilkuprocentową aprecjację złota.

Pozycje zarządzających bar niebieski- pozycje długie, czerwony – pozycje krótkie , linia żółta – pozycje netto

Pozycje zarządzających bar niebieski- pozycje długie, czerwony - pozycje krótkie , linia żółta – pozycje netto

Źródło: Cmegroup

W poprzednim tygodniu zarządzający dodali do swojego portfela 11 tysięcy długich oraz 5 tysięcy krótkich pozycji. Ostatni wzrost długich pozycji potwierdza zjawisko sezonowości oraz daje większe prawdopodobieństwo kontynuacji obecnego trendu wzrostowego.

Notowania złota, interwał tygodniowy

Notowania złota, interwał tygodniowy

Źródło: Admiral Markets

Na interwale tygodniowy notowania złota znajdują się nad linią trendu wzrostowego. Zagrożeniem dla dalszych wzrostów może być strefa podaży 1355-1375. Jest to także szczyt z 2016 roku, zatem korekta w tym miejscu jest jak najbardziej możliwa.

AUDUSD

Przez ostatnie kilka tygodni dolar australijski znalazł się w bardzo silnym impulsie wzrostowym. Głównym czynnikiem odpowiedzialnym za rajd był napływ dużego kapitału na rynek metali przemysłowych.

AUDUSD i korelacje

Źródło: Bloomberg

Powyższa grafika przedstawia notowania AUDUSD na tle indeksu metali przemysłowych (linia żółta) oraz notowaniach rudy żelaza (linia zielona). Jak widać ruda żelaza nie podążyła za szerokim rynkiem i nie zdołała wybić się ponad swoje maksimum z 2017 roku.

Bezpłatne Szkolenia Online

Po tak mocnej aprecjacji AUD względem USD moglibyśmy spodziewać się dużego zaangażowania funduszy lewarowanych po długiej stronie rynku, aczkolwiek tak się nie stało.

Według ostatniego raportu COT w poprzednim tygodniu fundusze lewarowane uszczupliły swoje pozycje długie o 887 kontrakty terminowe, natomiast pozycji długich zostało zamknięte ponad 5 tysięcy.

Pozycje funduszy lewarowanych, linia niebieska- pozycje długie, czerwona – pozycje krótkie , linia żółta – netto

Pozycje funduszy lewarowanych, linia niebieska- pozycje długie, czerwona - pozycje krótkie , linia żółta - netto

Źródło: Cmegroup

Od trzech tygodni fundusze lewarowane zamykają pozycje krótkie, co było też odpowiedzialne za ostatnie wzrosty. Aczkolwiek najbardziej zaskakującym czynnikiem jest mała ilość nowo otwartych długich pozycji, zatem fundusze lewarowane nie zarobiły na ostatni wzroście AUDUSD.

Kurs Forex 1-2-3

Co dalej? Mała ilość pozycji długich sprzyja długoterminowej aprecjacji dolara australijskiego. Z drugiej strony może to też świadczyć o fałszywym ruchu wzrostowym, który na przestrzeni następnych tygodni zostanie zniwelowany. Niemniej jednak przy drugi scenariuszu fundusze lewarowane musiałyby zacząć powiększać krótką pozycję, będzie to czynnik, który warto obserwować w nadchodzących tygodniach. Oprócz tego warto obserwować notowania metali przemysłowych, w szczególności rudy żelaza.

Notowania AUDUSD, interwał tygodniowy

Notowania AUDUSD, interwał tygodniowy

Źródło: Admiral Markets

Po ostatniej aprecjacji dolara australijskiego notowania AUDUSD dotarły w okolicę mocnego oporu. Z jednej strony fundusze lewarowane posiadają w portfelu małą ilość długich pozycji, co zwiększa prawdopodobieństwo pokonania wsparcia. Z drugiej strony korekta na rynku surowców oraz brak chęci powiększenia długiej pozycji na rynku kontraktów terminowych przez fundusze lewarowane może doprowadzić do zniwelowania całych poprzednich wzrostów.

Platforma MetaTrader 4

Reasumując, w nadchodzących tygodniach należy obserwować pozycjonowanie się funduszy lewarowanych na AUDUSD. Jeżeli zaczną skupywać AUDUSD, to pokonanie oporu będzie bardzo prawdopodobne.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here