Naga Markets


Jak co tydzień, w piątek wieczorem komisja CFTC opublikowała najnowszy raport Commitment of Traders. Raporty CFTC dają nam wiedzę na temat otwartych pozycji na giełdzie Chicago Mercantile Exchange oraz New York Board of Trade. W raporcie zawarte jest ponad 70% wszystkich otwartych pozycji na rynku kontraktów futures. Dzięki danym zawartym w raporcie możemy przewidywać łówne trendy na rynkach finansowych, niemniej jednak warto podkreślić, że są publikowane z trzydniowym opóźnieniem. W przypadku analizy średnio i długoterminowych trendów takie opóźnienie jest do zaakceptowania.

Tabela przedstawia aktualne pozycje na kontraktach terminowych zarządzających oraz funduszy lewarowanych na rynku walutowymCFTC

Źródło: Opracowanie własne

Tabela przedstawia aktualne pozycje na kontraktach terminowych zarządzających oraz fundusz lewarowanych na rynku surowców

sur cftc

Źródło: Opracowanie własne

– na rynku znajduje się coraz więcej pozycji długich lub krótkich. Zielona strzałka przy pozycjach netto świadczy, że w coraz większym stopniu na rynku panuje przewaga pozycji długich

-pozycje długie lub krótkie są zamykane. Czerwona strzałka przy pozycjach netto świadczy, że w coraz większym stopniu na rynku panuje przewaga pozycji krótkic

MACD – podawane jest dla USD, jako waluty kwotowanej np. JPY/USD, CAD/USD, EUR/USD

Bezpłatny Rachunek Demo

OIL WTI – w drodze do korekty

Ostatni raport Commitment of Traders wskazuje na bardzo duże zaangażowanie zarządzających po długiej stronie rynku na ropie naftowej WTI. Pozycja netto zarządzających na kontraktach terminowych zbliżyła się do historycznego szczytu z lutego 2017 roku. W tamtym momencie mieliśmy również krótkoterminowy szczyt, po którym notowania „czarnego złota” spadły o 20 procent. Czy tym razem będzie tak samo? Prawdopodobnie nie, ale duże zaangażowanie po jednej stronie rynku zwiększa ryzyko mocniejszej korekty.

Pozycje zarządzających, linia niebieska- pozycje długie, czerwona – pozycje krótkie , linia żółta – netto

WTI CFTC

Źródło: Cmegroup

Przy tak jednostronnym zaangażowaniu rynku istnieje ryzyko wystąpienia zjawiska „long squeeze“, które polega na szybkim pokrywaniu długich pozycji.

Spoglądając na wykres tygodniowy notowania ropy WTI znalazły się w bardzo ciekawym miejscu. Z jednej strony mamy mocne wsparcie 53.20-54.60, natomiast z drugiej opór w okolicy 60 USD. Niemniej jednak pomimo mocnego trendu wzrostowego bazowym scenariuszem pozostanie korekta w okolicę 54 USD za baryłkę.

Notowania WTI, interwał tygodniowy

Notowania WTI, interwał tygodniowy

Źródło: Admiral Markets

JPY – domykanie krótkich pozycji

W poprzednim tygodniu fundusze lewarowane na JPY zamknęły ponad 11 tysięcy krótkich pozycji i otworzyły ponad 2 tysiące długich. Trend spadkowy prawdopodobnie zostanie zachowany. Przez kilka poprzednich tygodni fundusze lewarowane spekulowały na spadek wartości JPY w stosunku do USD (wzrost pary walutowej USDJPY). Sytuacja się zmieniła dwa tygodnie temu, gdzie kapitał lewarowany zaczął inkasować zysk z krótkim pozycji otwierając jednocześnie długie.

Pozycje funduszy lewarowanych, niebieskie bary – pozycje długie, czerwone – pozycje krótkie , linia żółta – netto

JPY CFTC

Źródło: Cmegroup

Na interwale tygodniowym kurs USDJPY porusza się w szerokiej konsolidacji. W ostatnich tygodniach niedźwiedzie przejęły kontrolę nad kursem walutowym. Obrona oporu 113.30-114-30 sugeruje dalszą deprecjację kursu walutowego w okolicę poziomu 109.

Notowania USDJPY, interwał tygodniowy

Notowania USDJPY, interwał tygodniowy

Źródło: Admiral Marketstokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here