Naga MarketsJak co tydzień, w piątek wieczorem komisja CFTC opublikowała najnowszy raport Commitment of Traders. Raporty CFTC dają nam wiedzę na temat otwartych pozycji na giełdzie Chicago Mercantile Exchange oraz New York Board of Trade. W raporcie zawarte jest ponad 70% wszystkich otwartych pozycji na rynku kontraktów futures. Dzięki danym zawartym w raporcie możemy przewidywać główne trendy na rynkach finansowych, niemniej jednak warto podkreślić, że są publikowane z trzydniowym opóźnieniem. W przypadku analizy średnio i długoterminowych trendów takie opóźnienie jest do zaakceptowania.

Tabela przedstawia aktualne pozycje na kontraktach terminowych zarządzających oraz funduszy lewarowanych na rynku walutowym:

Te artykuły również Cię zainteresują
Źródło: Admiral Markets

Tabela przedstawia aktualne pozycje na kontraktach terminowych zarządzających oraz fundusz lewarowanych na rynku surowców:

Źródło: Admiral Markets

– na rynku znajduje się coraz więcej pozycji długich lub krótkich. Zielona strzałka przy pozycjach netto świadczy, że w coraz większym stopniu na rynku panuje przewaga pozycji długich

-pozycje długie lub krótkie są zamykane. Czerwona strzałka przy pozycjach netto świadczy, że w coraz większym stopniu na rynku panuje przewaga pozycji krótkic

MACD – podawane jest dla USD, jako waluty kwotowanej np. JPY/USD, CAD/USD, EUR/USD

Raport COT nie potwierdza ostatniego osłabienia dolara amerykańskiego, czy ostatnią wyprzedaż można uznać za manipulacje rynkiem w celu lepszej ceny wejścia w dolara amerykańskiego? O tym przekonamy się już w przyszłym tygodniu, ale wszystko na to wskazuje.

EURUSD – nowe szczyty bez funduszy lewarowanych?

16 lutego notowania EURUSD osiągnęły nowy szczyt, po czym runęły. Analiza ostatniego raportu COT wskazuje, że fundusze lewarowane nie wykorzystały potencjału ostatnich wzrostów. Jednak należy pamiętać, że dopiero w przyszłym tygodniu (w piątek wieczorem razem z publikacją nowego raportu COT dowiemy się co zaszło w poprzednim tygodniu, opublikowane dane zawierają stan pozycji funduszy lewarowanych na wtorek wieczór).

W poprzednim tygodniu fundusze lewarowane zamknęły ponad 32 000 długich pozycji oraz ponad 500 krótkich. Dalsze upłynnianie długich kontraktów terminowych powinno przełożyć się na deprecjację pary walutowej EURUSD. Pozycja netto funduszy lewarowanych w dalszym ciągu znajduje się na bardzo wysokim poziomie, co przekłada się na większe prawdopodobieństwo dobierania krótkich pozycji niż długich.

Pozycje funduszy lewarowanych, bary niebieskie- pozycje długie, czerwone – pozycje krótkie , linia żółta – netto

Źródło: Cmegroup

W zeszłym tygodniu po opublikowaniu amerykańskiej inflacji notowania EURUSD zanotowały potężną aprecjację, która przebiła poprzedni szczyt. Z jednej strony wyższa inflacja potwierdza politykę FED-u, dolar amerykański powinien się w takim scenariuszu umocnić, ale doszło do zupełnie innego scenariusza. Gdzie leży przyczyna? Być może duzi gracze chcieli wywindować kurs po to, aby po lepszej cenie wyprzedać notowania EURUSD, a także doprowadzić do masowego zamykania krótkich pozycji.

Jednak tak jak już wcześniej wspominałem, odpowiedź na to pytanie zostaną opublikowana dopiero za tydzień (należy szukać spadku długich pozycji na kontraktach terminowych w portfelu funduszy lewarowanych oraz wzrost pozycji krótkich).

Notowania EURUSD, interwał dzienny | Źródło: Admiral Markets

Na interwale dziennym notowania EURUSD znajdują się ponad linią trendu wzrostowego. Z drugiej strony mamy duże prawdopodobieństwo uformowania podwójnego szczytu, co potwierdzone jest przez negatywną dywergencje na MACD. Pierwszym celem wyprzedaży jest linia trendu wzrostowego, następnie poziom 1.20375.

USDJPY – fundusze zarobiły na deprecjacji USDJPY

W poprzednim tygodniu na notowaniach USDJPY padł bastion kupujących. Czy powinniśmy być zaskoczeni? Nie, ponieważ tak jak wcześniej zwracałem uwagę, fundusze lewarowane od kilku tygodni dobierały długie pozycje na JPY.

Pozycje funduszy lewarowanych, bary niebieskie- pozycje długie, czerwone – pozycje krótkie , linia żółta – netto

Źródło: Cmegroup

W poprzednim tygodniu fundusze lewarowane dobrały ponad 6000 długich pozycji oraz 1300 krótkich. Warto zwrócić uwagę, iż linia netto rośnie już od pięciu tygodni, co dawało większe prawdopodobieństwo, że wsparcie zostanie pokonane.

Notowania USDJPY, interwał tygodniowy | Źródło: Admiral Markets

W poprzednim tygodniu na notowaniach USDJPY padł bastion kupujących w postaci strefy wsparcia 109.20-108.20. Czy trend będzie kontynuowany? Tak, ale notowania zatrzymały się na kolejnym wsparciu oraz dolnej bandzie kanału spadkowego, co wskazuje na duże prawdopodobieństwo korekty.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here