Naga MarketsJak co tydzień, w piątek wieczorem komisja CFTC opublikowała najnowszy raport Commitment of Traders. Raporty CFTC dają nam wiedzę na temat otwartych pozycji na giełdzie Chicago Mercantile Exchange oraz New York Board of Trade. W raporcie zawarte jest ponad 70% wszystkich otwartych pozycji na rynku kontraktów futures. Dzięki danym zawartym w raporcie możemy przewidywać główne trendy na rynkach finansowych, niemniej jednak warto podkreślić, że są publikowane z trzydniowym opóźnieniem. W przypadku analizy średnio i długoterminowych trendów takie opóźnienie jest do zaakceptowania.

Tabela przedstawia aktualne pozycje na kontraktach terminowych zarządzających oraz funduszy lewarowanych na rynku walutowymTabela przedstawia aktualne pozycje na kontraktach terminowych zarządzających oraz funduszy lewarowanych na rynku walutowym

Źródło: Opracowanie własne

Tabela przedstawia aktualne pozycje na kontraktach terminowych zarządzających oraz fundusz lewarowanych na rynku surowców

Tabela przedstawia aktualne pozycje na kontraktach terminowych zarządzających oraz fundusz lewarowanych na rynku surowców

Źródło: Opracowanie własne

– na rynku znajduje się coraz więcej pozycji długich lub krótkich. Zielona strzałka przy pozycjach netto świadczy, że w coraz większym stopniu na rynku panuje przewaga pozycji długich

-pozycje długie lub krótkie są zamykane. Czerwona strzałka przy pozycjach netto świadczy, że w coraz większym stopniu na rynku panuje przewaga pozycji krótkic

MACD – podawane jest dla USD, jako waluty kwotowanej np. JPY/USD, CAD/USD, EUR/USD

Z puntu widzenia raportu Commitment of Traders najciekawiej przedstawia się EURUSD oraz Gold.

EURUSD – niedźwiedzie atakują

W poprzednim tygodniu fundusze lewarowane otworzyły ponad 15 tysięcy krótkich pozycji, w tym samym czasie zamknęli ponad 5 tysięcy krótkich. Na chwile obecną pozycje netto (długie – krótkie) cały czas są dodatnie, ale przewaga została diametralnie zmniejszona.

Już drugi tydzień z rzędu fundusze hedge powiększyli swoje zaangażowanie po krótkiej stronie rynku, co przekłada się na niedźwiedzi sygnał.

Pozycje funduszy lewarowanych, niebieskie bary – pozycje długie, czerwone – pozycje krótkie , linia żółta – netto

Pozycje funduszy lewarowanych, niebieskie bary - pozycje długie, czerwone - pozycje krótkie , linia żółta - netto

Źródło: Cmegroup

Z jednej strony fundusze lewarowane wskazują na mocniejsze spadki, jednakże z drugiej analiza techniczna nie potwierdziła tego sygnału. Na wykresie dziennym EURUSD nie doszło do przełamania strefy wsparcia 1.183-1.190 a także dolnej bandy kanału wzrostowego. Notowania znalazły się w miejscu, gdzie dwa sygnały dają wyższe prawdopodobieństwo do kontynuacji trendu wzrostowego. Zatem kto ma rację? Analiza techniczna czy raport COT?

Notowania EURUSD, interwał dzienny

Źródło: Admiral Markets

Odpowiedź na dwa powyższe pytania może nasunąć się po analizie spreadu obligacji niemieckich i amerykańskich. W ostatnim czasie rentowność obligacji niemieckich rosła o wiele szybciej niż amerykańskich, co było głównym motorem napędowym kupujących na EURUSD. Z kolei teraz sytuacja się nieco odmieniła i wzrost na EURUSD nie są już potwierdzone przez spread obligacji.

Notowania EURUSD (linia biała) na tle spreadu obligacji niemieckich i amerykańskich

Notowania EURUSD (linia biała) na tle spreadu obligacji niemieckich i amerykańskich

Źródło: Bloomberg

Pobierz platformę MT4

Gold – po trendzie zwyżkowym czas na mocniejszą korektę

Jeszcze dwa tygodnie temu każdy mówił o kontynuacji trendu na złocie, aczkolwiek do tego nie doszło i taki scenariusz był bardzo mało prawdopodobny.

Pozycje netto zarządzających znalazły się w okolicy szczytów z 2016 roku, zatem brakowało kapitału, który wepchnąłby notowania metalu szlachetnego na nowe poziomy. Scenariusz ten został potwierdzony, w poprzednim tygodniu duzi gracze domknęli 18 tysięcy długich pozycji oraz otworzyli 1,5 tysiąca krótkich. Pozycje netto zaczęły spadać.

Pozycje zarządzających, niebieskie bary – pozycje długie, czerwone – pozycje krótkie , linia żółta – netto

Pozycje zarządzających, niebieskie bary - pozycje długie, czerwone - pozycje krótkie , linia żółta - netto

Źródło: Cmegroup

Z drugiej strony według analizy technicznej powinniśmy liczyć na mocniejszą korektę ostatnich spadków lub nawet powrót do trwałych wzrostów. Na dziennym interwale notowania gold znalazły się na strefie wsparcia 1287-1295. Dopiero po jej przebiciu powinniśmy oczekiwać wyprzedaży metalu szlachetnego w okolicę poziomu 1195-1205.

Notowania złota, interwał dzienny

Notowania złota, interwał dzienny

Źródło: Admiral Marketstokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here