Naga MarketsHandel wysokich częstotliwości dalej budzi sporo kontrowersji
Handel wysokich częstotliwości dalej budzi sporo kontrowersji

Greg Scopino, członek amerykańskiej Commodity Futures Trading Commission – niezależnej agencji utworzonej w celu regulacji i ochrony rynku kontraktów futures – opublikował w lutym bieżącego roku raport który stwierdza, że pewne aspekty HFT (High Frequency Trading) mogą naruszać Commodity Exchange Act.


Autor raportu kolejno porównuje główne strategie tradingowe, wykorzystywane wyłącznie w handlu wysokiej częstotliwości, z kolejnymi wytycznymi CEA. W kategorii działań które szczególnie, zdaniem autora, pogwałcają aktualne regulacje znalazły się m.in. high speed pinging oraz spoofing.

Te artykuły również Cię zainteresują
Raport, napisany dla Connecticut Law Review, stwierdza, że high speed pinging polegający na wysyłaniu w rynek ogromnej ilości zleceń kupna/sprzedaży które w większości są później kasowane (podobnie jak spoofing który jest zleceniem kupna bądź sprzedaży, z intencją skasowania zlecenia tuż przed jego wypełnieniem), jest działaniem w złej wierze, a więc sprzecznym z obecnie obowiązującym prawem.

Badania nad takim sposobem handlu przeprowadzane w Wielkiej Brytanii jednoznacznie stwierdzają, że HFT jest nieodłączną częścią dzisiejszego tradingu i obie strony – zarówno kupujący, jak i sprzedający – czerpią z tego zyski. BIS stwierdza, że choć nie ma bezpośrednich dowodów, to można stwierdzić, że HFT przyczynia się do zwiększonej płynności na rynkach finansowych, a dalsze obostrzenia mogą przyczynić się do okresowego jej braku.

Handel wysokiej częstotliwości jest powszechnie używany na rynkach finansowych. Szczególnie popularny jest w rozwiniętych finansowo gospodarkach takich jak Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Niemcy, Singapur czy Hong Kong. Według raportu SEC z 2014 roku około 40% wolumenu na głównych parach walutowych było tworzone właśnie przez HFT. W części końcowej raportu autor stwierdza:

“Przedsiębiorstwa stosujące HFT mogą być prawdopodobnie najszybszymi rekinami w oceanie rynków finansowych, ale CFTC może mieć sieć – w formie ustawowych i wykonawczych przepisów – mogącą je złapać.”

Za forexmagnets.comConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here