Naga MarketsRaporty CFTC są przygotowywane przez Commodity Futures Trading Commission w Stanach Zjednoczonych. CFTC wymaga od uczestników rynku raportowania wszystkich swoich transakcji powyżej określonych limitów. Raporty CFTC dają nam zatem wiedzę na temat otwartych pozycji na giełdzie Chicago Mercantile Exchange oraz New York Board of Trade. W raporcie zawarte jest ponad 70% wszystkich otwartych pozycji na rynku kontraktów futures. Dzięki danym zawartym w raporcie możemy przewidywać główne trendy na rynkach finansowych, niemniej jednak warto podkreślić, że są publikowane z trzydniowym opóźnieniem. W przypadku analizy średnio i długoterminowych trendów takie opóźnienie jest dopuszczalne.

Komisja CFTC przy zbieraniu danych do raportów dzieli uczestników rynku na 4 kategorie: Producer ; Swap Dealer ; Money Manager oraz Other Reportables.

Te artykuły również Cię zainteresują
W przygotowywaniu raportu skupiliśmy się jedynie na traderach niekomercyjnych, którzy nie prowadzą strategii hedgingowej, są na rynku w celach spekulacyjnych czyli zarabiają na korzystnej zmianie cen instrumentu bazowego.

Jak czytać analizy raportów CFTC?

W naszych zestawieniach pojawili się traderzy niekomercyjni. Fundusze hedgingowe, inwestycyjne oraz producenci zostali pominięci. Poniżej zostały przeanalizowane  niektóre instrumenty finansowe, aktualizacje będą wydawane każdego tygodnia. Przy analizie raportu należy zwrócić uwagę na dużą korelacje instrumentu (oznaczony niebieską linią) z ilością otwartych pozycji netto kontraktów terminowych (pozycje długie minus pozycje krótkie, oznaczony czerwoną linią) w grupie traderów niekomercyjnych.

[pullquote align=”right” cite=”” link=”” color=”” class=”” size=””]Zyskaj przewagę nad innymi dzięki MT4 Supreme[/pullquote]

Wykres nr 1. przedstawia ilość pozycji netto na rynku terminowych na tle notowań danego instrumentu. Gdy linia czerwona jest poniżej 0 oznacza to, że traderzy niekomercyjni mają więcej pozycji krótkich niż długich. Natomiast gdy linia ilości kontraktów terminowych jest powyżej 0 oznacza to, że traderzy niekomercyjni mają więcej pozycji długich niż krótkich. Jeżeli linia wzrasta to jest to sygnał, że traderzy niekomercyjni otwierają nowe pozycje długie (lub zamykają krótkie). Natomiast linia opadająca świadczy o tym, że traderzy niekomercyjni otwierają więcej pozycji krótkich (lub zamykają długie).

Wykres nr 2. przedstawia zmianę w pozycjach długich oraz krótkich w poprzednim tygodniu. Jeżeli zmiana pozycji jest dodatnia oznacza to, że zostało otworzone więcej pozycji niż zamknięte. Natomiast gdy zmiana pozycji jest ujemna oznacza to, że zostało zamknięte więcej pozycji.

Do czego możemy wykorzystać poniższe informacje?

Raporty mają na celu zobrazować jak pozycjonują się duzi gracze i na tej podstawie możemy określić długoterminowe trendy. Wzrost liczby otwieranych pozycji zgodnie z trendem w danej grupie traderów może oznaczać dalszą kontynuację trendu. Natomiast spadek liczby otwieranych kontraktów terminowych wśród danej grupy traderów lub też odwracanie pozycji może świadczyć o słabości trendu lub też jego odwróceniu.

GBP/USD – Korekta czy trend wzrostowy

W bieżącym tygodniu funt szterling zyskiwał do dolara amerykańskiego. Jest to związane z korektą dolara amerykańskiego do wszystkich głównych par walutowych. Z danych fundamentalnych jakie napłyneły ze Stanów Zjednoczonych nie wskazuje nic na zmianę głównego trendu, a wręcz przeciwnie. Prawdopodobieństwo podwyżek stóp procentowych w grudniu tego roku według kontraktów na stopę procentową wynosi 68%.

gbpusd-d1-admiral-markets

Na wykresie dziennym po mocnym impulsie spadkowym możemy zaobserwować przedłużającą się korektę. Aktualny opór broniący trend spadkowy znajduje się w strefie 1,537-1,544.

Osłabianie się funta szterlinga potwierdza również pozycjonowanie się traderów niekomercyjnych na kontraktach terminowych.

GBPUSD1Wykres nr 1: Ilość pozycji netto na tle notowań kursu walutowego GBP/USD

gbpusd2Wykres nr 2: Zmiana pozycji długich i krótkich w poprzednim tygodniu.

Warto zauważyć, że traderzy niekomercyjni cały czas pozycjonują się na spadek funta szterlinga, co może świadczyć o powolnym wyczerpywaniu się korekty.

EUR/USD – w oczekiwaniu na EBC

Do długoterminowego trendu spadkowego powróciliśmy w połowie października , analiza fundamentalna wskazuje na jego kontynuacje. Rynek wycenia już niemal pewną obniżkę stopy depozytowej w Strefie Euro na najbliższym posiedzeniu EBC. Dodatkowo po ostatnich minutkach EBC można wywnioskować, że program luzowania ilościowego w obecnej formie nie jest wystarczający i konieczne są jego zmiany.

eurusd-d1-admiral-marketsNa wykresie dziennym trend spadkowy jest wspierany przez strefę oporu w okolicy 1,077-1,083 oraz linie trendu spadkowego.

Pozycje dużych graczy również wskazują na dalsze osłabianie się waluty europejskiej względem dolara amerykańskiego.

EURUSD1Wykres nr 1: Ilość pozycji netto na tle notowań kursu walutowego EUR/USD

EURUSD2Wykres nr 2: Zmiana pozycji długich i krótkich w poprzednim tygodniu.

Z raportów opublikowanych przez CFTC wynika, że traderzy niekomercyjni cały czas pozycjonują się na kontynuację trendu, poświadcza to również coraz większa ilość pozycji krótkich wśród danej grupy traderów.

S&P 500 – skierowany ku szczytom

Mimo wczorajszej niepewności na amerykańskim parkiecie, dziś na kontaktach na S&P 500 od rana znów przeważa strona popytowa. Kupującym zdecydowanie sprzyja pokonany przedwczoraj silny poziom 2080, który stanowi [pullquote]Link do szkoleń podstawowych i zaawansowanych[/pullquote]teraz znaczące wsparcie. Najbliższy opór to z kolei dopiero 2116 punktów, a co za tym idzie byki mają przed sobą prawie 28 punktów otwartej przestrzeni – mniej więcej tyle ile udało im się ugrać zarówno w środę jak i w poniedziałek. Za dalszymi wzrostami przemawiają średnie kroczące, a ku górze zwrócił się ponownie MACD, który jest bliski powrotu ponad linię sygnału. Historyczne maksima oddalone są o niecałe 50 punktów, a ich osiągnięcie jeszcze w tym roku wydaje się całkiem możliwe.

SP500Rynek akcyjny w USA zdaje się już nie przejmować planowaną przez amerykańską Rezerwę Federalną podwyżką stóp procentowych – jest ona prawdopodobnie już w dużej części zdyskontowana. To oznacza, że jeśli stopy w USA zostaną podniesione już w grudniu, to rynek powinien po prostu się z tym pogodzić. Sprzyjać wzrostom może z kolei planowane luzowanie polityki pieniężnej w Strefie Euro.

Pozycje dużych graczy również wskazują na dalsze wzrosty.

SP3Wykres nr 1: Ilość pozycji netto na tle notowań S&P 500

SP500 2Wykres nr 2: Zmiana pozycji długich i krótkich w poprzednim tygodniu.

Z raportu CFTC wynika, że traderzy niekomercyjni posiadają w swoim portfelu cały czas większą ilość pozycji krótkich niż długich. Jednak w poprzednim tygodniu na rynku nastąpiła istotna zmiana w nowo otworzonych pozycjach długich. Może to świadczyć o powrocie byków na rynek.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

4 KOMENTARZE

  1. na danych makroekonomicznych mbrokers w każdy piątek jest też publikacja danych CFTC pozycji długich do krótkich z poprzedniego, do obecnego tygodnia, dla różnych walut i surowców

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here