Naga Markets[pullquote align=”right” cite=”” link=”” color=”” class=”” size=””]Zyskaj przewagę nad innymi dzięki MT4 Supreme[/pullquote]

Raporty CFTC są przygotowywane przez Commodity Futures Trading Commission w Stanach Zjednoczonych. CFTC wymaga od uczestników rynku raportowania wszystkich swoich transakcji powyżej określonych limitów. Raporty CFTC dają nam zatem wiedzę na temat otwartych pozycji na giełdzie Chicago Mercantile Exchange oraz New York Board of Trade. W raporcie zawarte jest ponad 70% wszystkich otwartych pozycji na rynku kontraktów futures. Dzięki danym zawartym w raporcie możemy przewidywać główne trendy na rynkach finansowych, niemniej jednak warto podkreślić, że są publikowane z trzydniowym opóźnieniem. W przypadku analizy średnio i długoterminowych trendów takie opóźnienie jest dopuszczalne.

Tutaj znajdziesz informację o raporcie CFTC. Co oznaczają poszczególne jego elementy i jak dokładnie go interpretować?

USD/CAD – zachwiana korelacjaUSDCAD

Drugiego grudnia po posiedzeniu Banku Centralnego Kanady stopy procentowe pozostały bez zmian. Decyzja powinna być neutralna, jednak dolar kanadyjski po tej decyzji umocnił się do dolara amerykańskiego kilkadziesiąt pipsów. Warto również zauważyć, że ostatnimi czasy korelacja waluty kanadyjskiej z ceną ropy została zachwiana, jest to dobry znak.  Wszystko wskazuje na powolne wyczerpywanie się trendu wzrostowego, jednakże należy pamiętać o najbliższym posiedzeniu FED-u, na którym możemy zobaczyć podwyżkę stóp procentowych.

Na wykresie dziennym najbliższe wsparcie znajduje się w strefie 1,324-1,33. Trend wzrostowy jest wspierany również przez linie trendu. Dopiero wtedy gdy FED nie zdecydowałby się na podwyżkę stóp procentowych w tym roku będziemy mogli zaobserwować zmianę sentymentów na rynku.

Raporty publikowane przez komisje CFTC potwierdzają bardzo małą zmienność ostatnimi czasy na danej parze walutowej.

usdcad1Wykres nr. 1 Ilość pozycji netto na tle notowań kursu walutowego CAD/USD

Traderzy niekomercyjni domykają swoje krótkie pozycje. Należy również zauważyć, że jest to odwrócony kurs waluty USD/CAD. Walutą bazową w  takim przypadku jest CAD, a walutą kwotowaną jest USD. W taki sposób łatwiej jest zobrazować dużą korelacje pomiędzy pozycjonowaniem się traderów niekomercyjnych, a kursem waluty USD/CAD.

cadusd2Wykres nr 2: Zmiana pozycji długich i krótkich w poprzednim tygodniu.

AUD/USD – Kontynuacja trendu wzrostowegoAUDUSD

Dolar australijski ostatni czas umacniał się do większości głównych par walutowych. W tym tygodniu poznaliśmy pozytywne wieści z Australii. Duże zasługi ma w tej kwestii Bank Rezerw Australii, który postanowił na razie nie zmieniać swojej polityki monetarnej i utrzymać stopy procentowe na poziomie 2%, tym samym odcinając się od gołębiej retoryki. Dodatkowo AUD wspierany jest przez dobry odczyt PKB, który wzrósł o 0,9% k/k przy prognozie wzrostu o 0,7%.

Na interwale dziennym trend wzrostowy jest wspierany przez linie trendu oraz strefę wsparcia 0,717-0,722.

Pozycje dużych graczy potwierdzają odbicie na dolarze australijskim. Od ponad 3 tygodni jest zawierane coraz więcej kontraktów długich niż krótkich w danej grupie traderów.

AUDUSD1Wykres nr. 1 Ilość pozycji netto na tle notowań kursu walutowego AUD/USD

AUDUSD@Wykres nr 2: Zmiana pozycji długich i krótkich w poprzednim tygodniu.

Pobierz pełny Raport CFTC. Dowiedz się, czy dolar amerykański dalej utrzyma pozycję króla. W pobranym raporcie CFTC znajdziesz również takie instrumenty finansowe jak: dollar index, NZD/USD oraz S&P 500Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here