Naga MarketsRaporty CFTC są przygotowywane przez Commodity Futures Trading Commission w Stanach Zjednoczonych. CFTC wymaga od uczestników rynku raportowania wszystkich swoich transakcji powyżej określonych limitów. Raporty CFTC dają nam zatem wiedzę na temat otwartych pozycji na giełdzie Chicago Mercantile Exchange oraz New York Board of Trade. W raporcie zawarte jest ponad 70% wszystkich otwartych pozycji na rynku kontraktów futures. Dzięki danym zawartym w raporcie możemy przewidywać główne trendy na rynkach finansowych, niemniej jednak warto podkreślić, że są publikowane z trzydniowym opóźnieniem. W przypadku analizy średnio i długoterminowych trendów takie opóźnienie jest dopuszczalne.

Tutaj znajdziesz informację o raporcie CFTC. Co oznaczają poszczególne jego elementy i jak dokładnie go interpretować?

USD/CHF  – 15 stycznia pokonany!

Kurs dolara amerykańskiego i franka szwajcarskiego pokonał poziom z przed 15 stycznia! Nic nie stoi na przeszkodzie kontynuacji trendu! Jednakże wciąż czekamy na decyzję FOMC o podniesieniu stóp procentowych w USA. Istnieje co raz większe prawdopodobieństwo, że polityka pieniężna FED’u zaostrzy się już 16 grudnia. To powinno dodatkowo wzmocnić dolara. Z kolei Bank Szwajcarii jest zdania, że frank wciąż jest przewartościowany i monitoruje on sytuację, w której mógłby interweniować – co jest komunikatem wskazującym na to, że SNB chciałby osłabić franka szwajcarskiego.usdchf-d1-admiral-markets-2[pullquote align=”right” cite=”” link=”” color=”” class=”” size=””]Zyskaj przewagę nad innymi dzięki MT4 Supreme[/pullquote]

Na wykresie dziennym trend wzrostowy wspierany jest przez wsparcie w strefie 1,014-1,019. Warto dodać, że SNB  może zdecydować się na wyprzedzenie decyzji EBC w sprawie luzowania ilościowego tak jak to zrobił 15 stycznia. Posiedzenie EBC odbędzie się trzeciego grudnia, na którym poznamy dalsze decyzje dotyczące programu QE w Strefie Euro.

Osłabianie się franka szwajcarskiego potwierdza również pozycjonowanie się traderów niekomercyjnych na kontraktach terminowych.

chfusd1Wykres nr. 1 Ilość pozycji netto na tle notowań kursu walutowego CHF/USD

Należy zauważyć, że jest to odwrócony kurs waluty USD/CHF. Walutą bazową w  takim przypadku jest CHF, a walutą kwotowaną jest USD. W taki sposób łatwiej jest zobrazować dużą korelacje pomiędzy pozycjonowaniem się traderów niekomercyjnych, a kursem waluty CHF/USD.chfusd2Wykres nr 2: Zmiana pozycji długich i krótkich w poprzednim tygodniu.

Traderzy niekomercyjni cały czas dobierali krótkie pozycje na rynku terminowym, zatem kontynuacja trendu jest zgodna z założeniami dużych graczy.

GBP/USD – kontynuacja trendu spadkowego

24 Listopada mogliśmy zapoznać się z dalszymi planami banku Anglii w sprawie podwyżek stop procentowych.  Członkowie zapewnili, że kolejnym ruchem na stopach procentowych będzie podwyżką. BoE zwróciło również uwagę na zmiany cen energii w kontekście inflacji, gdy cena energii pójdzie w górę to możemy zobaczyć szybszą podwyżek stóp procentowych. Silny dolar oraz oddalona wizja stóp procentowych w Wielkiej Brytanii przekłada się na osłabienie funta szterlinga.

gbpusd-d1-admiral-marketsNa wykresie dziennym trend spadkowy wspierany jest przez opór w strefie 1,526-1,533 oraz linie trendu spadkowego. Przebicie ostatniego minimum w okolicy 1,503 otworzy drogę niedźwiedziom do dalszych spadków.

Raporty wydawane przez CFTC potwierdzają długoterminowy trend spadkowy.

gbp1Wykres nr 1: Ilość pozycji netto na tle notowań kursu walutowego GBP/USD

Traderzy niekomercyjni cały czas utrzymują krótką pozycje netto na kontraktach terminowych, jednakże należy zauważyć, że ilość pozycji krótkich zajętych przez traderów niekomercyjnych jest taka sama jak w maju bieżącego roku.

gbp2Wykres nr 2: Zmiana pozycji długich i krótkich w poprzednim tygodniu.

Ostatni raport CFTC pokazuje, że traderzy niekomercyjni domykali swoje krótkie oraz długie pozycje. Może to świadczyć o krótkoterminowej korekcie lub też nabieraniem siły przed kontynuacją trendu. Warto też zauważyć, że zmieniły się oczekiwania do podwyżki stóp procentowych w Wielkiej Brytanii, co negatywnie wpływa na funta szterlinga.

Czy dolar amerykański dalej będzie królem? Tutaj znajdują się raporty  CFTC na dollar index, USD/JPY, EUR/USD oraz inne!Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here