Naga Marketsmężczyzna szukający pracyPunktualnie o godz. 14:15 poznaliśmy jeden z najistotniejszych raportów makroekonomicznych środowej sesji. Mowa tu oczywiście o wynikach zmiany zatrudnienia pozarolniczego ADP. Jak w ostatnich tygodniach zmienił się poziom zatrudnienia w amerykańskim sektorze pozarolniczym i co najważniejsze – jak na najnowsze dane reaguje dolar? 


Raport ADP przedstawia liczbę osób zatrudnionych w sektorze prywatnym (poza rolnictwem) na podstawie danych zebranych w około 400 tysiącach amerykańskich przedsiębiorstw będących klientami ADP. Publikacja ta dla wielu inwestorów jest prognostykiem przed zaplanowanym na piątek odczytem NFP (część składowa raportu BLS). Dzisiejsze wyniki okazują się jednak gorsze od oczekiwań.

135 tysiące nowych etatów we wrześniu

Zazwyczaj publikacje zmiany zatrudnienia w sektorze pozarolniczym są dosyć zmienne i konsensus prognoz analitycznych potrafi się z nimi rozminąć. Nie inaczej było i tym razem. Z raportu ADP wynika bowiem, iż pomimo prognoz na poziomie 140 tys., we wrześniu br. amerykańska gospodarka stworzyła jedynie 135 tysiące nowych miejsc pracy. Warto zwrócić uwagę, że jest to odczyt gorszy nie tylko od oczekiwań, lecz również od ujemnie zrewidowanego sierpniowego rezultatu (157 tys.)

ADP

ADP w trendzie długoterminowym koreluje z wynikami NFP, co widać na poniższym wykresie:

Rynek pracy wykazuje oznaki spowolnienia

– Rynek pracy wykazuje oznaki spowolnienia. Średni miesięczny wzrost liczby miejsc pracy w ciągu ostatnich trzech miesięcy wynosi 145.000, co oznacza spadek z 214.000 w tym samym okresie roku ubiegłego – skomentował dzisiejsze dane Ahu Yildirmaz, wiceprezes i współprzewodniczący Instytutu Badawczego ADP.

– Firmy okazały się bardziej ostrożne w zatrudnianiu. Małe firmy stały się szczególnie niezdecydowane. Jeśli przedsiębiorstwa cofną się dalej, bezrobocie zacznie rosnąć – dodał Mark Zandi, główny ekonomista Moody’s Analytics.

Kurs dolara niewzruszony

Spoglądając na notowania pary walutowej USDJPY zauważymy, że w pierwszej chwili po publikacji raportu z amerykańskiego rynku pracy doszło do niewielkiej deprecjacji dolara amerykańskiego. Szybko jednak pojawiła się reakcja popytowa, która zanegowała te spadki. Na 15 minut po publikacji, kurs USDJPY znajduje się na tym samym poziomie co przed publikacją.

Weź udział w darmowym kursie inwestowania i zdobądź międzynarodowy certyfikat

Kurs dolara do jena japońskiego
USDJPY M5

Naga Markets jest autoryzowany i regulowany przez CySEC. NAGA Markets jest członkiem założonej w 2015 roku, notowanej na niemieckiej giełdzie grupy FinTech THE NAGA Group AG. Ze względu na bezpieczeństwo funduszy, obsługę klienta na wysokim poziomie oraz szybką realizację zleceń, broker posiada ogromne zaufanie wśród traderów na całym świecie.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułCo rynek sądzi o przyszłości stóp procentowych w Polsce?
Następny artykułRipple i Stellar mogą zostać uznane za papiery wartościowe
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here