Naga Marketsmężczyzna szukający pracyPunktualnie o godz. 14:15 poznaliśmy jeden z najistotniejszych raportów środowej sesji. Mowa tu oczywiście o wynikach zmiany zatrudnieania pozarolniczego ADP. Jak w ostatnich tygodniach zmienił się poziom zatrudnienia w amerykańskim sektorze pozarolniczym i co najważniejsze – jak na najnowsze dane reaguje dolar? 


Raport ADP przedstawia liczbę osób zatrudnionych w sektorze prywatnym (poza rolnictwem) na podstawie danych zebranych w około 400 tysiącach amerykańskich przedsiębiorstw będących klientami ADP. Publikacja ta dla wielu inwestorów jest prognostykiem przed zaplanowanym na piątek odczytem NFP (część składowa raportu BLS). Dzisiejsze wyniki okazują się jednak znacząco gorsze od oczekiwań.

67 tysięcy nowych etatów w listopadzie

Zazwyczaj publikacje zmiany zatrudnienia w sektorze pozarolniczym są dosyć zmienne i konsensus prognoz analitycznych potrafi się z nimi rozminąć. Nie inaczej było i tym razem. Z raportu ADP wynika bowiem, iż pomimo prognoz na poziomie 140 tys., w listopadzie br. amerykańska gospodarka stworzyła zaledwie 67 tysiące nowych miejsc pracy. Finalny odczyt okazał się więc znacząco gorszy i to nie jedynie od rynkowych prognoz, lecz również od ujemnie zrewidowanego ubiegło miesięcznego rezultatu (do 121 tys. z 125 tys. raportowanych przed miesiącem).

ADP

ADP w trendzie długoterminowym koreluje z wynikami NFP, co widać na poniższym wykresie:

ADP w trendzie długoterminowym koreluje z wynikami NFP

Rynek pracy w USA wykazuje oznaki spowolnienia

– W listopadzie rynek pracy wykazywał oznaki spowolnienia. Producenci towarów nadal zmagali się z problemami (…) Tworzenie miejsc pracy zwolniło we wszystkich rozmiarach firm, jednak struktura pozostała w dużej mierze taka sama, ponieważ małe firmy nadal borykały się z większą presją niż ich wielcy konkurenci – skomentował dzisiejsze dane Ahu Yildirmaz, wiceprezes i współprzewodniczący Instytutu Badawczego ADP.

– Rynek pracy traci blask. Producenci towarów i sprzedawcy detaliczni redukują zatrudnienie. Liczba miejsc pracy spada, a jeśli wzrost zatrudnienia zwolni, bezrobocie wzrośnie – dodał Mark Zandi, główny ekonomista Moody’s Analytics.

Kurs dolara spada nieprzerwanie od początku tygodnia

Spoglądając na notowania pary walutowej NZDUSD zauważymy, że kurs dolara amerykańskiego osłabia się względem dolara nowozelandzkiego nieprzerwanie od początku tygodnia. Wskutek tych wzrostów, rynek pokonał już dwa horyzontalne poziomy oporu i jeżeli tylko tendencja ta będzie kontynuowana, w najbliższym czasie oczekiwać moglibyśmy nawet ponownego przetestowania okolic górnego ograniczenia trwającej od początku października br. formacji trójkąta wzrostowego.

Weź udział w darmowym kursie inwestowania i zdobądź międzynarodowy certyfikat

Kurs pary walutowej NZDUSD
NZDUSD Daily

logo Naga MarketsNaga Markets jest autoryzowany i regulowany przez CySEC. NAGA Markets jest członkiem założonej w 2015 roku, notowanej na niemieckiej giełdzie grupy FinTech THE NAGA Group AG. Ze względu na bezpieczeństwo funduszy, obsługę klienta na wysokim poziomie oraz szybką realizację zleceń, broker posiada ogromne zaufanie wśród traderów na całym świecie.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Poprzedni artykułCBA w siedzibie KNF. Akcja na zlecenie Prokuratury Krajowej
Następny artykułRPP postanowiła utrzymać stopy procentowe NBP na dotychczasowym poziomie
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here