Naga Marketsmężczyzna szukający pracyPunktualnie o godz. 14:15 poznaliśmy jeden z najistotniejszych raportów środowej sesji. Mowa tu oczywiście o wynikach zmiany zatrudnieania pozarolniczego ADP. Jak w ostatnich tygodniach zmienił się poziom zatrudnienia w amerykańskim sektorze pozarolniczym i co najważniejsze – jak na najnowsze dane reaguje dolar? 


Raport ADP przedstawia liczbę osób zatrudnionych w sektorze prywatnym (poza rolnictwem) na podstawie danych zebranych w około 400 tysiącach amerykańskich przedsiębiorstw będących klientami ADP. Publikacja ta dla wielu inwestorów jest prognostykiem przed zaplanowanym na piątek odczytem NFP (część składowa raportu BLS). Dzisiejsze wyniki okazują się jednak gorsze od oczekiwań.

102 tysiące nowych etatów w czerwcu

Zazwyczaj publikacje zmiany zatrudnienia w sektorze pozarolniczym są dosyć zmienne i konsensus prognoz analitycznych potrafi się z nimi rozminąć. Nie inaczej było i tym razem. Z raportu ADP wynika bowiem, iż pomimo prognoz na poziomie 140 tys., w czerwcu br. amerykańska gospodarka stworzyła zaledwie 104 tysiące nowych miejsc pracy. Choć jest to odczyt znacząco lepszy od raportowanego przed miesiącem, majowego wyniku na poziomie 27 tys. (zrewidowanego dziś dodatnio do 41 tys.), to jednak wciąż sporo gorszy od oczekiwań zakładających wynik na poziomie 140 tys.

Zmiana pozarolniczego zatrudnienia ADP

ADP w trendzie długoterminowym koreluje z wynikami NFP, co widać na poniższym wykresie:

ADP w trendzie długoterminowym koreluje z wynikami NFP

– Wzrost zatrudnienia zaczął wykazywać oznaki spowolnienia. Podczas gdy duże firmy nadal radzą sobie dobrze, małe firmy borykają się z trudnościami, ponieważ konkurują z trwającym napiętym rynkiem pracy – skomentował dzisiejsze dane Ahu Yildirmaz, wiceprezes i współprzewodniczący Instytutu Badawczego ADP.

– Rynek pracy nadal się kurczy. Wzrost zatrudnienia uległ gwałtownemu spowolnieniu w ostatnich miesiącach, ponieważ firmy ostrożniej zaczęły zatrudniać pracowników. Małe firmy są najbardziej zdenerwowane, szczególnie w sektorze budowlanym i w handlu detalicznym cegieł i zapraw – dodał Mark Zandi, główny ekonomista Moody’s Analytics.

Kurs dolara pod presją podaży

Spoglądając na notowania pary walutowej USDCHFzauważymy, że wskutek niezwykle dynamicznych, poniedziałkowych wzrostów spowodowanych w dużej mierze pozytywnymi wynikami weekendowych rozmów na szczycie G20 rynek dotarł w okolice ostatnio pokonanego wsparcia (teraz oporu). Tam już wczoraj pojawiła się reakcja podażowa a dzisiejsze, rozczarowujące dane z amerykańskiego rynku pracy z pewnością nie wspierają dolara amerykańskiego.

Wprowadzenie do inwestowania – zapisz się na bezpłatny webinar

Kurs pary walutowej USDCHF
USDCHF Daily

Naga Markets jest autoryzowany i regulowany przez CySEC. NAGA Markets jest członkiem założonej w 2015 roku, notowanej na niemieckiej giełdzie grupy FinTech THE NAGA Group AG. Ze względu na bezpieczeństwo funduszy, obsługę klienta na wysokim poziomie oraz szybką realizację zleceń, broker posiada ogromne zaufanie wśród traderów na całym świecie.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Poprzedni artykułSurowcowe.info: Sytuacja na głównych rynkach commodity w połowie tygodnia
Następny artykułTrump nominuje do zarządu Fed dwóch członków o skrajnie różnych poglądach
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here