Naga MarketsPrzedsiębiorstwa amerykańskie z sektora prywatnego wygenerowały we wrześniu 200 tysięcy nowych miejsc pracy sugerując delikatne wzrosty zatrudnienia w całym kraju. ADP zajmujące się kontrolowaniem rynku pracy w Ameryce twierdzi, że najwięcej etatów pojawiło się w branży budowniczej (35 tysięcy). Sprzedaż domów w 2015 roku również wypadła na najwyższych poziomach od ponad dekady.

MW-DV426_NPPTTL_20150930084547_ZH

ADP prognostykiem NFP

Wytypuj wynik NFP i wygraj 500PLN! – tylko dla czytelników Comparic.pl

Ekonomiści korzystają z wyników ADP bardzo chętnie, gdyż są one niejako prognostykiem publikowanego zazwyczaj kilka dni później oficjalnego raportu rządowego pokazującego ile miejsc pracy powstało w sektorze pozarolniczym (przedsiębiorstwa państwowe i instytucje publiczne). Co prawda wyniki sondaży nie pokrywają się we wszystkich miesiącach, jednak w dłużej perspektywie pokazują te same trendy. Więcej o NFP w słowniku makro.

Departament Pracy opublikuje raport dotyczący zatrudnienia w najbliższy piątek. Ekonomiści prognozują, że zatrudnienie w sektorze pozarolniczym (w skrócie NFP) zwiększyło się we wrześniu o 200 tysięcy.

NFP vs ADP, opracowanie własne
NFP vs ADP, opracowanie własne

Zdaniem ADP kończący się miesiąc przyniósł 29 tysięcy miejsc pracy dla personelu wysoko wykfalifikowanego oraz 15 tysięcy w sektorze finansowym. Ponad połowę etatów stworzyły duże przedsięburost5wa zatrudniające co najmniej tysiąc ludzi. Przedsiębiorstwa z sektora MŚP wykazywały mniej agresywną politykę zatrudnienia.

„Największe podmioty gospodarcze najwyraźniej zaczynają pokonywać problemy związane ze słabym popytem globalnym oraz drogim dolarem. Najmniejsze firmy wycofują się z poszerzenia kadry, gdyż obawy o stagnacji wzrostu PKB w USA cały czas zbijają w dół zaufanie konsumentów” – stwierdził Ahu Yildirmaz pełniący rolę głównodowodzącego w instytucie badawczym ADP.

Jedyne sektory, które redukowały etaty we wrześniu to sektor energetyczny i przemysłowy. Duże przedsiębiorstwa przemysłowe zwolniły 15 tysięcy osób – jest to największy spadek od pięciu lat. Wszystko za sprawą silnego dolara, który niekorzystnie odbija się na wynikach eksportu.

Warto jednocześnie zauważyć, że wynik z sierpnia został zrewidowany w dół o 4 tysiące etatów (początkowo podawano 190 tysięcy).

„Pomimo spadków zatrudnienia w sektorze energetycznym oraz przemysłowym, gospodarka tworzy cały czas około 200 tysięcy miejsc pracy miesięcznie. Przy takim tempie poziom pełnego zatrudnienia zostanie osiągnięty bez większych problemów” – twierdzi Mark Zandi, główny ekonomista Moody’s Analytics.

Od 2011 roku w USA przybyło prawie 12 milionów miejsc pracy, co pozwoliło ustabilizować gospodarkę. Otwarcia nowych etatów znajdują się na rekordowych poziomach, zaufanie konsumentów porusza się na wysokości po recesyjnych szczytów, a Amerykanie zwiększyli wydatki gospodarstw domowych (głównie jeżeli chodzi o samochody).

Nie zmienia to jednak faktu, że nadal 16 milionów mieszkańców USA szukających pełnoetatowej pracy nie jest w stanie jej znaleźć.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here