Naga MarketsRajd św. Mikołaja w 2020 roku: 5 wykresów, które mogą temu zaprzeczaćW związku z tym, że inwestorzy przygotowali się do corocznego rajdu na aktywa o podwyższonym ryzyku (nazywanego efektem grudnia lub rajdem św. Mikołaja) – między innymi dzięki wprowadzeniu szczepionek i szansie na przełom w Waszyngtonie – wiele sygnałów ostrzegawczych pokazuje, że rekordowa liczba transakcji na rynku akcji w Stanach Zjednoczonych została przekroczona. Spójrzmy na pięć wykresów, które sugerują, że w 2020 roku grudniowy rajd może nie być tak łatwy do przeprowadzenia.

  • S&P 500 oraz Nasdaq z nowymi rekordami
  • Wskaźnik zmienności CBOE i wstęga Bollingera na niebezpiecznych poziomach
  • Ocena sytuacji okiem profesora Roberta Shillera

Ominąć wstęgę Bollingera

Listopad pomógł Indeksowi S&P 500 zamknąć się powyżej górnego miesięcznego poziomu wstęgi Bollingera, a to może oznaczać, że zbliża się okres konsolidacji. Po każdym z trzech ostatnich takich zdarzeń, amerykański benchmark akcji notował spadki przez co najmniej dwa kolejne miesiące. Wskaźnik ten wzrósł o 11% w zeszłym miesiącu i rozpoczął się w grudniu z ponad 1% wzrostem, po tym jak inwestorzy postawili na powrót do normy dla światowej gospodarki w przyszłym roku.

Te artykuły również Cię zainteresują
Ciężko będzie oczekiwać poprawy sytuacji w krótkim horyzoncie czasowym bez dalszej pauzy lub wycofania się – napisał Andrew Adams z Saut Strategy w notatce.

Zobacz również: Ten sygnał zwiastował krach z 1929 i 2018 r. Czy to już koniec hossy na Wall Street?

Wskaźnik strachu najniższy od 2 dekad

Wskaźnik zmienności CBOE mierzący wielkość zakładów na opcje niedźwiedzi w stosunku do opcji byków na pojedyncze akcje amerykańskie również podkreśla pozytywną reakcję inwestorów na ekstremalnych poziomach. Pięciodniowa średnia krocząca wskaźnika osiągnęła swój najniższy poziom od 20 lat. Wskaźnik ten może być często odwrotnym sygnałem dla rynków akcji.

Wszyscy na pokład

Rajd kapitału był tak duży, że prawie każda akcja benchmarku amerykańskiego znajduje się w technicznej tendencji wzrostowej. W tym tygodniu 93% akcji S&P 500 znajdowało się w obrocie powyżej ich 200-dniowej średniej kroczącej, co jest poziomem wykorzystywanym przez analityków technicznych do określenia, czy dana akcja znajduje się w trendzie wzrostowym. Jest to najwyższy poziom od siedmiu lat.

Kolejne rekordy Indeksu Nasdaq 100

Mimo, że udziały w spółkach z branży technologicznej cofnęły się do niedawnej narracji rynkowej poszukującej zysków w tańszych akcjach, Indeks Nasdaq 100 nadal zdołał pobić kolejny rekordowy czwartek. Wzrost o 43% w tym roku jest obecnie na poziomie dwóch standardowych odchyleń powyżej 50-dniowej średniej kroczącej, co może być sygnałem, że jego rajd poszedł za daleko.

Powtórka z rozrywki?

Niektórzy inwestorzy lubią bardziej fundamentalne podejście do oceny, czy rynek jest nadmiernie przewartościowany. Wykorzystanie przez profesora Uniwersytetu Yale, Roberta Shillera cyklicznego, skorygowanego stosunku ceny do zysków może uświadomić nas, w którym momencie obecnie się znajdujemy. Według tej miary amerykańskie wyceny akcji wracają do wartości szczytowych z 1929 roku, tuż przed Wielkim Kryzysem (choć nadal są w dobrej kondycji).

Czy mamy do czynienia z kolejnym efektem grudnia, czy może powinniśmy zwrócić większą uwagę na wykresy i zrealizować swoje zyski?

Autor poleca również: Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here