Naga MarketsKurs euro zakończy ogromną serię wzrostów? Na EUR/USD pojawiły się znaki ostrzegawczeKurs euro w relacji do dolara umacniał się 9. dni z rzędu, a także dziś wyznacza kolejne maksima. To najdłuższa seria wzrostów od października 2014 roku. W rezultacie notowania pary walutowej EUR/USD kierują się do tegorocznych maksimów. Niektórzy analitycy widzą jednak sygnały ostrzegawcze wskazujące na wyczerpanie tego wzrostu. Co dalej z euro?

  • EBC rozszerzył program skupu aktywów (PEPP)
  • Kurs euro notuję największą serię wzrostów od ponad dekady
  • Widać sygnały ostrzegające przed wyczerpaniem rajdu

Znaki ostrzegawcze na euro

Europejski Bank Centralny (EBC) nie zawiódł wczoraj oczekiwań rynków i rozszerzył pandemiczny program skupu aktywów o 600 mld euro (łącznie 1,35 bln euro). W stosunku do dolara, wspólna waluta zyskała na koniec dnia 0,93 proc. i przedłużyła najdłuższy rajd od ponad dekady.

Te artykuły również Cię zainteresują
W trakcie tego silnego wzrostu, notowania EUR/USD pokonały już kilka kluczowych poziomów oporu. Stratedzy skłaniają jednak do ostrożności, gdyż wskaźniki technicznie wysyłają znak ostrzegawczy.

Mowa powyżej choćby o 14-dniowym RSI, który wszedł w stan wykupienia sugerując potencjalne zakończenie rajdu wzrostowego. Ponadto, oscylator stochastyczny wskazuje na osłabienie momentum w trakcie nadchodzących sesji.

Wykres dzienny pary walutowej EUR/USD

Warto także zwrócić uwagę na kluczowy obszar oporu, do którego zbliżają się notowania Eurodolara. Jak widać na powyższym wykresie, kupujący bedą musieli zmierzyć się z tegorocznymi maksimami w pobliży 1,1450.

Wywołany przez EBC rajd euro jest na wyczerpaniu – uważa Petr Krpata, strateg w ING Banku. Ponadto, Krpata jest zdania, że wszelkie „znaczące” zyski euro powinny wynikać bardziej z trendu niedźwiedzi dolara, niż z dodatkowego wpływu EBC.

Do księgowania zysków ze wzrostu wspólnej waluty zachęca Ebrahim Rahbari, globalny dyrektor działu analiz Citigroup, chociaż wciąż jest byczo nastawiony do euro. Z kolei Georgette Boele z ABN Amro twierdzi, że jest zbyt wcześnie, by oczekiwać kontynuacji silnego rajdu euro z uwagi na trudne dyskusje dotyczące programu stymulacyjnego Komisji Europejskiej.

Wśród analityków są także bardzo byczo nastawieni do euro. Jordan Rochester z banku Nomura zmienił w minionym tygodniu pozycję krótką na długą. Natomiast Steven Englander ze Standard Chartered twierdzi, że euroregion wygląda bardziej atrakcyjnie.

invest

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here