Naga MarketsLondynFunt szterling w listopadzie zanotował do tej pory tylko jedną sesję spadkową i w środę wyznacza nowe miesięczne maksima. Optymizm rosnący wokół zbliżającego się porozumienia w sprawie Brexitu okazał się na tyle duży, że wczoraj GBP zyskiwał kilkadziesiąt punktów po… uniesionym geście kciuka wykonanym przez jednego z sekretarzy ds. rozwodu UE z UK. Inwestorzy i ekonomiści zdają się jednak zapominać o jednym, jednak niezwykle istotnym czynniku ryzyka, a mianowicie konieczności przepchnięcia umowy przez brytyjski parlament.


Opozycja i część ugrupowania Theresy May nieprzychylnie patrzy na jej działania?

Chociaż eksperci spodziewają się dalszego umocnienia kursu funta jeżeli brytyjscy negocjatorzy podpiszą porozumienie w sprawie Brexitu, to wspomniany dokument musi zostać zatwierdzony przez brytyjskich polityków. Jak na razie natomiast wiele wskazuje na to, że ani znajdujący się w opozycji Laburzyści, ani część obozu rządzących Torysów nie ma zamiaru popierać działań premier Theresy May. Jeżeli rząd nie zaakceptuje porozumienia, wtedy realną staje się konieczność rozpisania drugiego referendum lub nawet wyborów powszechnych.

Te artykuły również Cię zainteresują
Grafika ze scenariuszami Brexitu
Co może nastąpić jeżeli parlament nie zaakceptuje porozumienia UK vs UE? Źródło: opracowanie własne

Jak twierdzą przedstawiciele funduszu BlueBay Asset Management LLP, każdy z powyższych scenariuszów „no deal” może wywołać dynamiczną deprecjację GBP/USD. Jak szczerze przyznaje instytucja, utrzymująca krótkie pozycje na funcie, właśnie na realizację takiego scenariusza liczy. „Stosunek zysku do ryzyka wspiera krótkie pozycje GBP. Nie spodziewamy się, że jakiekolwiek porozumienie zostanie łatwo przepchnięte przez parlament. Istnieje nawet spora szansa na to, że UK będzie zmuszone rozpisać wybory powszechne w przeciągu najbliższych miesięcy”.

Funt na razie rośnie i nie chce się zatrzymać

Funt szterling zyskiwał ponad 2% w tym miesiącu, pokonując barierę 1,30. Premier Theresa May musi walczyć jednak nie tylko na podwórku europejskim, ale również w swoim własnym otoczeniu – spora część Torysów posiada bowiem zgoła inne nastawienie co do Brexitu i nie ma zamiaru popierać porozumień, które chce osiągnąć May.

GBPUSDDaily 07.11
GBP/USD D1

Niektórzy strategowie radzą, aby sprzedawać funta podczas silniejszych rajdów lub kupować zmienność, ponieważ wynik transakcji Brexitu jest wciąż zbyt trudny do przewidzenia. Jeśli parlament odrzuci umowę, która mogłaby doprowadzić albo do drugiego głosowania – co może być korzystne dla funta szterlinga – albo do rozwodu bez porozumienia, co mogłoby zaszkodzić walucie, według Jeremy’ego Stretcha, szefa strategii walutowej w kanadyjskim Imperialnym Banku Handlowym.

Odrzucenie prowadzące do kolejnych wyborów, a następnie zwycięstwo Partii Pracy jest najgorszym scenariuszem dla niektórych inwestorów, nawet jeśli może to prowadzić do łagodniejszego Brexitu. Steve Eisman, menedżer Neuberger Berman Group sprzedaje akcje dwóch amerykańskich banków w oczekiwaniu, że Parlament odrzuci transakcję, co mogłoby się przełożyć ostatecznie na spadki nawet 50 spółek notowanych na brytyjskim parkiecie.

Inwestorzy na rynku opcji oczekują, że zmienność funta wzrośnie, a miesięczny wskaźnik jest najwyższy od lutego. Nawet najdroższy od ośmiu miesięcy zakład na zmienność może przynieść zyski, jak podaje Stretch. “Wciąż zakładam, że transakcja zostanie uzgodniona, ale podejrzewam, że głosowanie balansuje na ostrzu noża,” powiedział Stretch. “W tym momencie warto pamiętać o popularnym powiedzeniu: “nic nie jest uzgodnione, dopóki wszystko nie zostanie uzgodnione”.

Prosta matematyka parlamentarna

Większość posłów w 650-osobowym parlamencie musi głosować za porozumieniem ws. Brexitu, aby mogło ono zostać przepchnięte dalej. Może to być wyzwaniem zarówno dlatego, że premier May nie posiada większości, jak i dlatego, że niewiele brakuje do buntu zarówno pro-Brexitowych jak i pro-Bremainowych polityków. Opozycyjna Partia Pracy powiedziała we wtorek, że nie głosowałaby za umową Brexit utrzymującą Zjednoczone Królestwo w unii celnej tylko tymczasowo.

Jeśli umowa zostanie odrzucona, zwiększy to prawdopodobieństwo, że Wielka Brytania rozstanie się z UE bez żadnego porozumienia w marcu, powiedziała Jane Foley, szefowa strategii walutowej Rabobanku. “Oczekiwalibyśmy, że konsensus rynkowy przesunie się w kierunku twardego Brexitu i że funt gwałtownie spadnie, gdy euro-sterling podniesie się do 0,95”, powiedziała Foley.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here