Naga MarketsKurs euro (EUR/USD) nabierze rozpędu na początku 2021 r., prognozuje TMS BrokersGlobalne ożywienie gospodarcze, bodźce monetarne oraz fiskalne oraz środowisko reflacji (powracającej inflacji) spowodują, że kolejne miesiące 2021 powinny upływać na korzyść aktywów ryzykownych. Ich zakupy zdaniem TMS Brokers finansował będzie głównie słaby dolar amerykański, którego deprecjacja ma wyraźniej pogłębić się na początku bieżącego roku. Zyska na tym między innymi kurs euro (EUR/USD) oraz indeks S&P 500.

  • TMS Brokers prognozuje, że eurodolar do końca bieżącego roku osiągnie pułap co najmniej 1,27 USD
  • Dla euro byłyby to najwyższe poziomy od 2014 roku
  • Jednocześnie słabnący kurs dolara ma napędzać wzrosty amerykańskiej Wall Street i zasilać historyczne maksima S&P 500

Szczepionki przeciwko Covid-19 pobudziły apetyt na ryzyko

– Opracowanie i dystrybucja szczepionek to silny sygnał pobudzający apetyt na ryzyko, gdyż opanowanie pandemii COVID-19 implikuje trwałość ożywienia, odbicie oczekiwań inflacyjnych i spadek realnych stóp procentowych głębiej poniżej zera. To zjawisko będzie szczególnie szkodliwe dla dolara, gdyż USA oferuje największy rynek papierów dłużnych, a zatem tam powinna się pojawić największa potrzeba realokacji na bardziej perspektywiczne rynki – komentował zespół TMS Brokers w najnowszym raporcie specjalnym z prognozami inwestycyjnymi na 2021 r.

Te artykuły również Cię zainteresują
Nawet jeżeli niektórzy inwestorzy chcieliby utrzymywać swoje aktywa wyceniane w dolarach, to sama słabość amerykańskiej waluty będzie skłaniała ich do szukania zabezpieczenia przed ryzykiem kursowym, co wytworzy dodatkową presję sprzedaży. Biorąc pod uwagę, że Fed nie ma zamiaru podnosić stóp procentowych co najmniej przez następne 2-3 lata, kurs dolara szybko nie odzyska swojej atrakcyjności.

POBIERZ PROGNOZY RYNKOWE TMS BROKERS NA 2021 R.

Patrząc natomiast z perspektywy euro, to waluta unii monetarnej jak na razie prezentuje obraz mieszany, jednak w 2021 w obliczu szczepionki przemawiać powinny czynniki pozytywne. Duże programy skupu aktywów i wsparcia finansowego oddalają ryzyko rozpadu Eurozony, co powinno jedynie wspierać kurs euro.

– EUR powinno się umacniać i EBC nie bardzo może temu przeciwdziałać. Ponieważ dalsze cięcia stóp procentowych są poza dyskusją, samo QE jest za słabym narzędziem, by zahamować aprecjację – napisano dalej.

To również może Cię zainteresować: Frank z bezpiecznej przystani do „atrakcyjnego kurortu”. CHF spadnie do 3,86 zł

Kurs dolara w dół lub płasko. EUR/USD czeka na dynamiczne wzrosty?

Aktualna prognoza TMS Brokers dla pary walutowej EUR/USD wydana została 16 grudnia 2020 roku, kiedy cena spot wynosiła 1,22. Zespół analityczny zakładał, że pod koniec 2021 roku za jedno euro będzie płaciło się 1,27 USD, czyli najwięcej od 2014 roku. Obecnie eurodolar porusza się niewiele wyżej niż w połowie grudnia, w okolicach poziomu 1,23, projekcje wydają się być więc nadal w pełni aktualne.

Kurs dolara ma na początku 2021 tracić w związku ze wspomnianą wcześniej ucieczką do taniejącej waluty oraz korelacji z ryzykiem (im apetyt na nie jest wyższy tym dolar staje się tańszy:

– Nie bylibyśmy zdziwieni, gdyby na początku roku rajd EUR/USD nabrał rozpędu na samej idei ucieczki od dolara i pozytywnej korelacji z ryzykiem (wykres EUR/USD vs S&P500), zanim rynek nie uzna, że wszystko dobre jest już w cenach i wówczas w dalszym okresie trend wzrostowy ulegnie wypłaszczeniu – podsumował zespół TMS.

Kurs euro rośnie na rzecz dolara (EUR/USD) podążając śladem rosnącej chęci korzystania z ryzyka (która jest mierzona aprecjacją indeksu S&P 500). Źródło: TMS Brokers

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here