Naga MarketsTokenizacja nieruchomości zmieni wiele zasad na tym rynku, rozpoczynając od pozyskania kapitału, poprzez sprzedaż aż po zarządzanie prawem własności, twierdzi Rahim Blak prezes kryptowalutowych projektów Sapiency oraz Mosaico. Wraz z Witoldem Indrychowskim, prezesem zarządu dewelopera Merari, w rozmowie z Agnieszką Zarębą na antenie Comparic24.tv wyjaśniał przełomowe zalety wprowadzenia rynku domów i mieszkań do świata cyfrowych walut.


Tokenizacja nieruchomości: kapitał dla deweloperów, okazje zarobkowe dla inwestorów

Rahim Blak podczas wspólnych warsztatów z Witoldem Indrychowskim z Merari wypracował koncepcję tokenizacji rynku nieruchomości, która ma być bezpieczna dla inwestorów oraz wygodna dla deweloperów. Ci pierwsi uzyskają nowe możliwości inwestycyjne oraz szerszy dostęp do stóp zwrotu z dynamicznie rozwijającego się rynku, a drudzy możliwość łatwiejszego i elastyczniejszego finansowania nowych projektów.

– Deweloperzy potrzebują kapitału. Obligacje i giełda zrobiły się drogie i skomplikowane, a emisja tokenów na blockchainie może być szybka i stosunkowo tania. W tokenizacji mamy też większy wybór w nadaniu tokenowi wartości i funkcji. Ten sam token może być prawem własności do danej nieruchomości, akcją firmy deweloperskiej, pożyczką dla dewelopera z gwarantowaną stopą zwrotu, czy prawem do częściowego korzystania z nieruchomości – tłumaczy na antenie Comparic24.tv Rahim Blak.

Tokenizacja nieruchomości ma również ułatwić ich sprzedaż, bez konieczności kupowania całego lokalu dzieląc jego wartość na setki lub miliony pojedynczych tokenów. W efekcie każdy inwestuje tyle ile może, a deweloper uzyskuje dostęp również do niewielkich inwestorów, dzięki efektowi skali pozyskując duży kapitał. Co więcej, posiadacze tokenów dla dane nieruchomości nie muszą znajdować się w księdze wieczystej, wystarczy, że wpis dotyczy spółki akcyjnej lub celowej, co w dużym stopniu upraszcza podstawowe procesy administracyjnego.

– W przypadku tokenizacji nieruchomości, która jest prostą spółką akcyjną nie potrzeba będzie ani domu maklerskiego, ani KRS-u, ani ksiąg wieczystych, wystarczyć będzie notariusz, który zbiorczo będzie zatwierdzać wszystkie transakcje i MOSAICO, która będzie sprzedawać tokeny i prowadzić rejestr akcjonariuszy – podsumowuje Blak.

Merari chce wejść w świat blockchainu i tokenizacji nieruchomości

MOSAICO i Rahim Blak w celu popularyzacji idei tokenizacji nieruchomości nawiązuje współprace z deweloperem Merari, który działa na rynku krakowskich domów i mieszkań od niemal 20 lat. Wśród projektów dewelopera znajdują się między innymi osiedle Pod Fortem, jedno z największych krakowskich osiedli mieszkaniowych, czy też nowoczesny kompleks Centrum Biurowego Lubicz.

– Razem z Rahimem Blakiem chcielibyśmy wprowadzać pierwsze produkty już na początku przyszłego roku. W swoje obecne projekty mamy zaangażowane ponad 20 milionów złotych, z czego 3 miliony zł pozyskaliśmy z obligacji, gdzie dominują raczej duzi inwestorzy. Dzięki rynkowi blockchain będziemy mogli trafić do rozdrobionych pożyczkodawców, co jest dla nas bardzo ciekawą alternatywą pozwalająca dzielić się zyskami z większą ilością osób – komentował dla Comparic24.tv Witold Indrychowski.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here