Naga MarketsRahim Blak: Blockchain wspierający farmy słoneczne w ramach projektu CopernicCzy energię odnawialną można przenieść do świata technologii blockchain i dokonać jej tokenizacji? Zdaniem Rahima Blaka, pomysłodawcy projektu społecznego Copernic, jest to jak najbardziej możliwe. Jednocześnie, zainteresowani inwestorzy mają otrzymać możliwość partycypowania w projekcie już od 4 złotych za token COP1. Więcej na temat farm słonecznych rozwijanych przez Copernic oraz wykorzystaniu łańcucha bloków w ich finansowaniu na antenie Comparic24.tv w programie Cezarego Andrzejczyka.

  • Według Rahima Blaka, Polska potrzebuje 40 tysięcy farm słonecznych i tylko przy udziale wielotysięcznej grupy inwestorów projekt ten uda się zrealizować
  • Copernic, spółka budująca farmy słoneczne, w tym momencie posiada projekty na 100 hektarach ziemi w różnych częściach kraju. Pierwsza farma ma zacząć funkcjonować w Starym Dzikowie, w województwie podkarpackim
  • Spółka Rahima Blaka oferuje 4 modele inwestycyjne: od pożyczki, poprzez udziałów w spółce celowej, zakup tokenów będących prawem własności lub budowę własnej farmy „pod klucz”

Te artykuły również Cię zainteresują
Copernic: 4 złote za token, cel zbiórki to 3,2 mln zł

Po tokenizacji samego siebie oraz wdrożeniu platformy pozwalającej na przeniesienie do sieci blockchain praktycznie każdego dobra i usługi, Rahim Blak zaprezentował nowy projekt, którym jest Copernic, spółka zajmująca się budowaniem farm słonecznych.

Właśnie poprzez platformę Mosaico prowadzona jest emisja tokenów Copernic o nazwie COP1, które można nabyć za 4 złote. Głównym celem zbiórki jest zgromadzenie do 3,2 mln złotych (minimalnie 2 mln złotych) w przeciągu kolejnych 160 dni.

Kupując tokeny COP1 dołożysz cegiełkę do budowanej przez nas farmy fotowoltaicznej o mocy 1 MW, czyli miliona watów. Możesz o tym nie wiedzieć, ale 1 Wat mocy produkuje w ciągu roku ok. 1 kWh energii elektrycznej. Dlatego za każdy posiadany przez Ciebie token COP1 przez najbliższe 25 lat (przewidywany okres istnienia farmy) każdego roku będziesz otrzymywał od nas 1 token CKWH odpowiadający 1 kWh prądu – napisano na stronie projektu.

Biała księga projektu dostępna jest pod linkiem.

ZAINWESTUJ W PROJEKT COPERNIC

Rahim Blak odpowiada na pytanie, dlaczego warto inwestować w farmy słoneczne

Rahim Blak

Tokenizacja energii odnawialnej wynika między innymi z wymogów unijnych mających na celu rewolucję energetyczną na terenie Starego Kontynentu i wprowadzenie ważnych zmian klimatycznych do 2030 roku, eliminując emisję dwutlenku węgla.

Istotną kwestią sprawiającą, że Blak postanowił postawić na farmy słoneczne, a nie na przykład energię wiatrową jest ustawa antywiatrakowa, która uniemożliwia stawianie wiatraków blisko zabudowań oraz zezwala na realizację inwestycji jedynie na podstawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

Znacznie łatwiej jest dzisiaj i taniej znaleźć działkę pod budowę farm słonecznych niż wiatrowych, właśnie dlatego projekt jest o wiele bardziej opłacalny. Kolejny kluczowy czynnik to rozwój technologii pozwalający na produkcję coraz tańszych paneli fotowoltaicznych – komentuje w rozmowie z Comparic24.tv założyciel Copernic, Rahim Blak.

Copernic nazywa swoje farmy społecznościowymi, chce bowiem zaangażować w projekt jak największą liczbę inwestorów, zbierając kilka milionów złotych na budowę kolejnych projektów.

– Energia z naszych farm ma trafiać nie tylko do sieci (państwowe podmioty zobowiązane), ale także bezpośrednio do klientów końcowych. Pozyskujemy ich dzisiaj dając im możliwość zainwestowania w nasze farmy chociażby 100 zł w tokeny na blockchainie stanowiące prawo własności do farm. Dzięki tej technologii unikamy kosztów notarialnych, dlatego próg wejścia jest niski, a dzięki drobnym akcjonariuszom zamieniamy inwestorów w klientów, bo oni będą woleli energię z farm której są współwłaścicielami niż od innych dostawców, którzy sprzedają “brudną energię” – dodaje Blak.

Jak można zainwestować w projekt Copernic?

Copernic oferuje potencjalnym inwestorom cztery formy zaangażowania kapitałowego w budowę farm słonecznych. Wszystkie zostały opisane poniżej:

  • Pożyczka – z gwarantowaną stopą zwrotu 7,5%, zyski wypłacane kwartalnie, wkład oddany po roku. Pożyczka zabezpieczona projektami farm, które mają rynkową wartość.
  • Udział w spółce celowej farmy – która będzie jej właścicielem. Wtedy Copernic dzieli się zyskami proporcjonalnie do wkładu. Koszt wejścia w spółkę to minimum 400 tys. zł
  • Zakup tokenów udziałowych – będących cyfrowym prawem własności, tokeny można kupić na stronie: https://copernic.io/ blikiem lub przelewem. Poprzez giełdę możliwe ma być handlowanie energią na rynku wtórnym.
  • Budowa farmy “pod klucz – tutaj trzeba mieć więcej środków, bo koszt budowy farmy to ponad 2,5 mln zł, a wartość rynkowa to prawie 4 mln zł, Copernic buduje farmy jednak przy minimalnej marży odbierając część swoich zysków w udziałach.

Inwestor posiadający tokeny COP1 będzie miał do nich dostęp poprzez Kanga Wallet, oficjalną aplikację giełdy Kanga Exchenge, gdzie uzyska możliwość sprzedaży lub magazynowania wyprodukowanej energii.

W razie dodatkowych pytań kontakt z założycielami projektu możliwy jest poprzez adres mailowy: contact@copernic.io.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułKurs złota najdroższy w historii
Następny artykułDolar amerykański najsłabszą walutą G8! USD najniżej od ponad 2. lat
Krzysztof Kamiński redaktor Comparic.pl
Wiedzę z zakresu inwestowania oraz produktów finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych, a jej praktyczne zastosowanie zdobywał na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Uczestnik obrotu na największych rynkach giełdowych świata – NYSE, NASDAQ i LSE. Specjalista rynku kontraktów terminowych na surowce, głównie ropy WTI oraz złota. Autor strategii Wide View Strategy (WiViSt), którą doskonalił zgodnie z maksymą „Tnij szybko straty, pozwól zyskom rosnąć”. Zwolennik analizy technicznej. Sukces w inwestycjach zapewnia mu chłodne podejście do analizy wykresów połączone z konsekwencją i żelaznymi zasadami zarządzania kapitałem. W trakcie swej kariery na rynkach finansowych dzielił się swoim doświadczeniem z inwestorami jednego z największych brokerów Forex na świecie. Redaktor telewizji internetowej Comparic24.tv, odpowiedzialny za prowadzenie programów informacyjnych oraz poświęconych tematyce szeroko pojętego tradingu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here