Naga MarketsSpółka Zaorskiego stokenizuje Merlin Group. To nowa szansa dla spółki?

Podczas ostatniego „Śniadania z Bitcoinem”, na które regularnie zapraszają Lech Wilczyński oraz Szczepan Bentyn, goścmi specjalnymi byli Rafał Zaorski oraz Jakub Mościcki reprezentujący nowo powołany Crypto Security Fund. W trakcie transmisji jeden z najsłynniejszych polskich spekulantów ostatniej dekady ogłosił prowadzenie prac nad uruchomieniem indeksu giełdowego, mającego skupiać spółki notowane na GPW powiązane z technologią blockchain.


Pierwszy polski indeks spółek blockchainowych

Z wypowiedzi Zaorskiego wynika, że w ramach działalności Krypto Jam oraz Crypto Security Fund, uruchomiony ma zostać pierwszy polski indeks spółek blockchainowych, które są notowane na GPW (zarówno na rynku głównym, jak i na rynku NewConnect). Całość ma przypominać formułę doskonale znaną z portali takich jak CoinMarketCap, czy też Coinpaprika. Poszczególne spółki mają być wyceniane i grupowane pod względem kapitalizacji oraz kumulowane w ramach jednego, ważonego indeksu.

Chcąc nadać całości o wiele bardziej „zdecentealizowanego” oraz „fintechowego” charakteru, pomysłodawcy mają zamiar ztokenizować indeks, prezentując go w formie inteligentnego kontraktu. W związku z tym zakup indeksu byłby niezależny od kontroli jego twórców, a procesowanie transakcji odbywałoby się automatycznie.

„Stworzymy indeks podobny do Standard & Poor, określimy warunki jego funkcjonowania, obliczania oraz przypisywania wag poszczególnym spółkom składowym, a następnie na podstawie tego stworzymy smart contract. Nie może to być token, gdyż za tym ma iść mechanizm, który będzie kupował i będzie sprzedawał akcje” – wyjaśniał najnowszy pomysł Rafał Zaorski.

Zdaniem Lecha Wilczyńskiego nie możemy w tym przypadku mówić jednak o pełnoprawnym inteligentnym kontrakcie, a raczej jego zbliżonej formie, czy też oprogramowaniu, które będzie odpowiedzialne za automatyzację procesowania indeksu.


Interesujesz się kryptowalutami? Już teraz dołącz do grupy na Facebooku prowadzonej przez portal Comparic.pl. Bądź na bieżąco z informacjami ze świata kryptowalut, niezależnie od tego gdzie się znajdujesz!.

Kryptowalutowa ofensywa Zaorskiego trwa w najlepsze

Rafał Zaorski w ostatnich miesiącach nie znika z nagłówek gazet i mediów ekonomicznych. W świecie kryptowalut zaczęło się o nim robić głośno w maju, kiedy podpisał umowę z BitBay wartą 20 milionów złotych, w ramach której prowadzi współpracę przy debiutach i ICO, obsłudze zleceń pakietowych i między innymi tokenizacji spółek akcyjnych.

Na przykład tego ostatniego branża nie musiała długo czekać. Na początku lipca Krypto Jam ogłosił bowiem, że ma zamiar wydać miliard złotych na akwizycje związane z rynkiem blockchain, podpisując list intencyjny z Merlin Group SA, dzięki czemu podmiot ma stać się pierwszą ztokenizowaną spółką na polskiej giełdzie.

Ostatni ruch na rynku kryptowalutowym dotyczył natomiast uruchomienia funduszu zabezpieczającego depozyty na giełdach kryptowalutowych, Crypto Security Fund, za którego działalność odpowiada Jakub Mościcki.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here